Na jakiej zasadzie działają kolorowe farby do włosów? Jakim sposobem najlepiej uzyskać intensywne, kolorowe włosy? Albo takie, w pastelowych odcieniach? Podoba Ci się koloryzacja na zdjęciu? Powiem Ci, jak ją stworzyłam.
Sposób na kolorowe włosy.
Czy kiedy byłaś dzieckiem, farbowałaś włosy krepą plastyczną? Ja tak! Mnóstwo było w tym frajdy! Do mycia kolor się utrzymywał. Gorzej, kiedy złapał mnie deszcz i cały kolor spłynął na bluzkę. 🙂
Teraz masz więcej możliwości niż barwienie włosów krepą. Kolorowe włosy możesz stworzyć farbą do włosów, tonerem, a nawet maską lub odżywką. Najlepszy efekt uzyskasz farbą lub tonerem. Prawda jest też taka, że działanie tych dwóch produktów jest takie samo, różnią się jedynie nazwą. Tonerem tak naprawdę może być każda farba do włosów- jak to możliwe? Przeczytaj osobny artykuł o tonerach do włosów.
Kolorowe farby, jak i toner to produkty do koloryzacji półtrwałej inaczej semi-permanentnej. Zawierają barwniki bezpośrednie, czyli takie, które wnikają tylko pomiędzy łuski włosowe i oklejają włos pigmentami z zewnątrz. Nie dochodzi do reakcji wewnątrz włosa, więc farby półtrwałe nie rozjaśniają włosów.
Jak uzyskać intensywny kolor?
Farby półtrwałe oklejają włos pigmentami z zewnątrz, to już wiesz. Dlatego, kiedy chcesz stworzyć kolorowe włosy, kieruj się odcieniem włosa, który chcesz tymi pigmentami okleić. Jeśli ten włos jest ciemniejszy od koloru, jakim chcesz go okleić, efekt nie będzie tak intensywny. Zawsze ten kolor pod spodem będzie przebijać.
Tak więc, aby uzyskać intensywny kolorowy odcień na włosach, musisz go przedtem rozjaśnić. Sprawić, żeby był pozbawiony pigmentów w środku, przeźroczysty. Żaden odcień spod spodu nie będzie przebijać.
Przy pastelowych odcieniach musisz najpierw mocno rozjaśnić włosy. I ważne jest, aby po rozjaśnieniu włosów pojawiający się podkład rozjaśniający, nie przekłamał koloru docelowego. Chodzi o to że kiedy rozjaśniasz włosy, te przechodzą drogę przez kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, jasnożółty aż do białego. Dokładnie wytłumaczyłam to w artykule o dekoloryzacji tutaj.
Może się zdarzyć tak, że po rozjaśnieniu włosów mają one poświatę żółtą. Kolor docelowy to pastelowy niebieski. I tutaj musisz uważać, żeby kolor nie zrobił się zielony. Dlaczego? Żółty + niebieski = zielony. To podstawowe zasady w koloryzacji na podstawie znajomości koła kolorów, po więcej odsyłam Cię tutaj.
Reasumując, najładniejsze intensywne czy pastelowe kolory na włosach wychodzą na wcześniej rozjaśnionych włosach. Kiedy masz taką rozjaśnioną podstawę, możesz położyć farbę, toner czy maskę w odpowiednim kolorze.
Czym się różnią te produkty?
Farba do włosów– każda marka fryzjerska posiada paletę swoich intensywnie kolorowych farb. I w zależności od marki, posiada swoje zasady co do użycia stężenia oksydantu, czasu trzymania, proporcji mieszania.
Kolorowe tonery– tak jak farba, toner posiada barwniki bezpośrednie. Producent takiego toneru firma La Riche używa takiej nazwy, ponieważ nie potrzebujesz mieszać go z oksydantem. Wystarczy, że nałożysz ten toner bezpośrednio na suche włosy. Te wcześniej muszą być umyte szamponem oczyszczającym, który rozchyla łuski włosowe (na takiej samej zasadzie działa niskie stężenie oksydantu w farbie). Ja nie zgadzam się z tą nazwą, dla mnie toner ma inną definicję. Jednak to już w tym wypadku interpretacja producenta. I tak już to zostawmy 🙂
Kolorowe maski/ odżywki do włosów- oprócz pigmentów bezpośrednich zawierają także składniki kondycjonujące. Produkty te nałożone nawet na bardzo rozjaśnione włosy dadzą mniej intensywny efekt od farby i mniej trwały. Odżywki/ maski koloryzujące mogą być dobrym sposobem dla włosów blond na zniwelowanie niepożądanego odcienia, działanie na kolor kolorem przeciwstawnym.

Jak stworzyć taką koloryzację?
Zdjęcia które tutaj widzisz pochodzą z sesji zdjęciowej, która odbyła się w 2014 roku na potrzeby konkursu L’oreal Color Trophy. Jest to ogólnopolski prestiżowy konkurs organizowany przez markę L’oreal Professionnel dla fryzjerów o kilku kategoriach. Ja brałam udział w kategorii koloryzacja i cięcie. Jestem bardzo dumna z tego looku jaki stworzyłam. Ale odkryje przed Tobą ciut tajemnicy i opowiem o koloryzacji 🙂
Moja modelka przed koloryzacją miała od nasady jasne włosy blond na poziomie 8. Na długościach i końcach poziom 9.
Od nasady nałożyłam farbę L’oreal Professionnel Inoa 7.1 + 3% oksydant. Tą samą mieszankę przeciągnęłam ciut dalej na długościach, tak aby ciemniejszy kolor od nasady przechodził łagodnie w jaśniejszy. Na końce nałożyłam pastę rozjaśniającą Platinium L’oreal Professionnel + 6% oksydant.
Po zmyciu farby na osuszone włosy ręcznikiem, nałożyłam na jasne końce toner. Użyłam farby Luo Color nr. P01 i do niej docisnęłam 1 gram odcienia 4.20. Przed nałożeniem takiej mieszanki trzeba ją dokładnie wymieszać. Nałożyłam na końce i przytrzymałam jakieś 10 min. I tyle 🙂
Na koniec,
Sama nazwa- farba półtrwała wskazuje że uzyskany kolor taka farbą, nie jest trwały i się wypłukuje. Tutaj czynników przyspieszających to zjawisko może być kilka, więc ciężko określić czy będzie to 5 myć czy 10. Natomiast faktem jest że kolorowe włosy po farbowaniu mają intensywny odcień a z czasem niestety on blednie. A może stety? Właśnie dlatego nie musisz się bać takich odważnych kolorów na włosach, nie jest on na zawsze.
Lubisz takie odważne koloryzacje?
Ściskam, pozdrawiam Ada 🙂



Mam pytanko (pewnie nie w tym wątku je zadaję, za co przepraszam), mam zakupione farby 8.11 i 8.2 Loreal Majirel, chciałabym zapytać czy można je połączyć? czy ten „wzmocniony popiel” zdominuje fiolecik z (8.2) czy wyjdzie fajny chłodny średni blond, (przy oxy 6%)?
Cześć,
Czy są to zwykłe farby majirel czy majirel cool cover?
Jeśli obie są majirel lub majirel cool cover to można połączyć. Jeśli jedna z nich to majirel a druga majirel cool cover, wtedy nie można.
Po połączeniu 8.11 i 8.2 nadal będzie więcej popielatego ale odrobine przełamany opalizującym.
Super artykuł!
Dziękuję 🙂