Z krótkich do długich. Czyli jak estetycznie i bez nerwów zapuszczać włosy?

Podczas zapuszczania włosów krótkich na długie możesz przejść przez trzy etapy.
Pierwszy: Entuzjastyczne nastawienie się na zapuszczanie włosów jako nowy, wspaniały etap w Twoim życiu.
Drugi: Po jakimś czasie, dopada Cię etap zwątpienia- Boże, jak ja wyglądam, chyba znowu je zetnę.
I trzeci: O, mogę już spiąć włosy w kitkę, to teraz już „z górki”. 

Przez jakie etapy przechodzą Twoje włosy, podczas zapuszczania z krótkich na długie? W jaki sposób zapuszczać włosy, aby cieszyć się cały czas estetyczną fryzurą? Jak i co ile podcinać takie włosy? Podpowiem Ci kilka fryzjerskich trików na zapuszczanie włosów.

Zapuszczanie włosów od strony fryzjerskiej

Największy problem w zapuszczaniu włosów z krótkich na długie jest to, że w pewnym momencie, kiedy włosy są dłuższe, tworzy się… hełm na głowie.
Poprzez to, że włosy stają się dłuższe to jednocześnie i cięższe. W efekcie cała fryzura nabiera ciężkości.

Przy cięciu krótkich fryzur pozbywa się włosów z różnych partii w różnych częściach głowy. Niektóre partie traktuje się krócej, inne zostawia się dłuższe wedle indywidualnie dobranego planu. Ma to na celu np. wyszczuplenie twarzy, zakrycia pewnych mankamentów, utworzenie pewnej formy fryzury czy pozbycie się włosów z partii, które najszybciej rosną i przeszkadzają.

Kiedy natomiast decydujesz się na zapuszczanie włosów, one z wszystkich tych partii wcześniej eliminowane, teraz zaczynają odrastać równomiernie. Rosną mniej więcej 1 cm na miesiąc. Włosów robi się więcej niż zazwyczaj i pojawiają się w miejscach, w których wcześniej ich nie było, zaczynają najzwyklej w świecie denerwować.

Jak estetycznie i bez nerwów zapuścić włosy?

Bo podczas zapuszczania włosów możesz też cieszyć się ładną fryzurą!

Kiedy możesz odnotować pierwszy sukces w zapuszczaniu włosów? Kiedy wierzchnia warstwa, czyli ta na górze, osiągnie długość mniej więcej do ucha.

Kiedy z niecierpliwością czekasz jak góra włosów, osiągnie długość do ucha, nie oznacza, że musisz wyglądać jak „zza krzaka”.
Idąc tym tropem, podczas zapuszczania włosów tez musisz je podcinać. Wierzchnia warstwa potrzebna i starannie pielęgnowana, i każdy jej centymetr tak potrzebny, natomiast włosy nad uchem czy na karku już nie koniecznie. Ze spokojem możesz podcinać boki, miejsca tuż nad uszami i tył, tuż nad karkiem. A kiedy zapuszczane włosy osiągną estetyczną formę boba, długości do ucha, teraz będzie zdecydowanie łatwiej.

Na drodze do zdobycia tego levelu w zapuszczaniu, możesz napotkać problem. To, że czujesz, iż włosów jest za dużo po bokach. A to poszerza buzię. Kiedy ja zapuszczałam włosy, strasznie tego nie lubiłam. Moment, kiedy włosy miały już taką długość, że mogłam je zagarnąć za ucho, był wybawieniem.

Znalazłam też na to sposób.

Wyznaczyłam separacje trójkąta mniej więcej od ucha do skroni i ten fragment goliłam maszynką na 6 mm. Z jednej tylko strony. W ten sposób pozbywałam się ciężaru zapuszczanej fryzury i wyszczuplało mi to optycznie okrągłą twarz.
A kiedy już włosy były znacznie dłuższe, zapuszczałam ten krótszy fragment. To była moja metoda, ciut odważna na przetrwanie.

W momencie, kiedy boki fryzury są takiej długości, że możesz wziąć je za ucho, podcinasz regularnie tylko tył. Tak, żeby od góry włosy nadal sobie rosły, a to, co pod spodem nie wywijało się. Została zachowana ładna linia fryzury. Mogę zaproponować ci też odważniejszą formę. Wyznaczasz separacje (prostą linią) Mniej więcej 3 cm nad karkiem, resztę włosów spinasz, oddzielasz. Tę separację traktujesz maszynką, możesz na 6 mm i oczyszczasz szyję. Resztę włosów podcinasz w linii prostej, która nachodzi na krótką, “zgoloną” separacje.

Uwielbiam taką formę boba, regularnie tworzę taką u mojej mamy, sama też taką nosiłam.
Zobacz jak krok po kroku powstaje taki bob.

Zaznaczę jeszcze, że za każdym razem, kiedy podcinasz boki i tył (lub osobo) fryzura tez powinna być odciążona. Czyli przy użyciu dowolnej techniki efiliacji fryzjer zdejmuje ciężar fryzury w miejscach, gdzie jest to potrzebne. Tutaj sprawa jet indywidualna, gęste włosy potrzebują tego więcej, cienkie włosy mniej.

Zapuszczanie włosów a pielęgnacja

Przy krótkich włosach pielęgnacja jest zdecydowanie łatwiejsza. Krótkie włosy, regularnie podcinane nie mają problemu z łamaniem czy rozdwajaniem końcówek. Oczywiście przy każdej długości włosów, musisz używać szamponu dobranego do skóry głowy i odpowiedniej odżywki natomiast nie jest to tak obszerny temat, jak przy włosach długich. I tutaj właśnie musisz zmienić swoje dotychczasowe nawyki pielęgnacyjne.

Kiedy zapuszczasz włosy z krótkich na długie, zadbaj o dodatkową pielęgnację.
W zależności od tego, czy są to rozjaśnione włosy, czy naturalne, cienkie czy grube dobierz odpowiednie produkty i je stosuj. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, kiedy włosy będą rosły, bo będzie to widać po pojawiającym się odroście, ale końce będą cały czas na takiej samej długości. Oznacza to, że końce włosów się wykruszają. Stosowanie odżywki, maski i produktów do teksturyzacji, czyli takich tuż przed układaniem/suszeniem na pewno pomogą zapobiec takiej sytuacji. 

Co jaki czas podcinać włosy? 

Podcinaj włosy regularnie. Delikatna korekta fryzury wskazana jest co miesiąc/półtora. W zależności też jak czujesz i jak szybko rosną włosy. Samo podcięcie tyłu i boków już robi różnicę. Wizualną i mentalną 🙂

Jak widzisz zapuszczanie włosów nie musi kojarzyć się tylko z byle jaką fryzurą i byle tylko przetrwać do momentu kiedy możesz te włosy spiąć.
Dodam jeszcze że aby przyspieszyć wzrost włosów możesz wspomagać się witaminami. Dodawaj witalności, wzmacniaj cebulki od środka, bo to z nich wyrastają włosy a osadzone są w skórze głowy. Tak samo możesz wspierać je wybierając preparaty które stosuje się na skórę głowy. Np. ampułki przyspieszające wzrost czy serum wzmacniające.

Jak u Ciebie z zapuszczaniem włosów? Jesteś przed, po czy w trakcie? 🙂

Powodzenia, ściskam Ada4 Replies to “Z krótkich do długich. Czyli jak estetycznie i bez nerwów zapuszczać włosy?”

 1. Dla. Mnie najtrudniejsze są komentarze ludzi.. Po co zapuszczasz, w krótkich ci lepiej, mimo że od 10 lat nie widzieli mnie w długich…. Poza tym oceniają właśnie stan przejściowy….. To mi strasznie podcina skrzydła.

 2. Jeeej ja też jestem na etapie przejściowym.
  Jest strasznie 😂😂😂😂 już wiele razy myslalam aby to wszystko zakończyć i wrocic do krótkiej estetycznej fryzury.
  Aktualnie jest źle, ale dzięki temu artykułowi myślę, że może jakoś przeżyję do krtokeij boba do Lini ucha 😂👌👌👌

 3. „Wyznaczyłam separacje trójkąta mniej więcej od ucha do skroni i ten fragment goliłam maszynką na 6 mm. Z jednej tylko strony. W ten sposób pozbywałam się ciężaru zapuszczanej fryzury i wyszczuplało mi to optycznie okrągłą twarz.” Przydała by się jakaś ilustracja,bo nic z tego nie rozumiem 🙈.
  Jestem na etapie podjęcia decyzji o zapuszczaniu i boję się okresu przejściowego 🥺

  1. To prawda, znajdę fotke i dorzucę do tekstu 🙂 Próbuj, a może to nie będzie takie straszne 🙂

Dodaj komentarz