Co to jest dekoloryzacja i jak przebiega taki zabieg?

ptaszek w kolorze pomarańczowo-żółtym

Lubisz zmiany w swoim wyglądzie? Często coś zmieniasz ? A co jeśli nowy kolor na włosach jest za ciemny? Może od lat farbujesz włosy na ciemny kolor i czas już to zmienić?
Kiedy przyciemnienie włosów nie stanowi aż takiego problemu, tak rozjaśnić kolor nie jest łatwo. Ten ciemny, farbowany to już w ogóle jest wyzwanie. Wtedy potrzebna jest dekoloryzacja. Dzisiaj opowiem właśnie o niej. Zdjęcie nie jest tutaj przypadkowe, bardzo często taki kolor uzyskuje się po dekoloryzacji ciemnego koloru. Dlaczego tak się dzieje, co to jest dekoloryzacja i jak przebiega taki zabieg w salonie fryzjerskim, zapraszam do przeczytania 🙂

Co to jest dekoloryzacja?

Dekoloryzacja to zabieg, który polega na zniszczeniu sztucznych barwników wcześniej wprowadzonych do wnętrza włosa. Dekoloryzacje wykonuje się, żeby rozjaśnić włosy wcześniej już farbowane.
Podstawowa zasada koloryzacji? Farba farby nigdy nie rozjaśni. Aby rozjaśnić kolor potrzebna jest bardziej inwazyjna metoda.

Jak przebiega taki zabieg?

Na samym początku, zawsze musisz przejść konsultacje z fryzjerem. Jeśli zastanawiasz się nad tym zabiegiem, umów się najpierw na samą konsultację w salonie fryzjerskim. Fryzjer powie Ci wtedy, jakie masz możliwości, jak to będzie wyglądało, pozna historię koloryzacji Twoich włosów oraz będzie wiedzieć ile czasu musi przeznaczyć na usługę. Ty zapytaj natomiast o cenę, jest to drogi zabieg, ale będziesz wiedzieć, na jaką kwotę masz się przygotować.

Podczas konsultacji fryzjer może wykonać próbę na Twoich włosach. Nałoży wtedy produkt rozjaśniający na małe pasmo twoich włosów. W ten sposób zobaczy, jak Twój włos reaguje podczas rozjaśniania i może przewidzieć, jaki efekt można uzyskać po dekoloryzacji.

Oczywiście sam przebieg dekoloryzacji w każdym salonie może wyglądać trochę inaczej. Zależy też, na jakim produkcie pracuje dany fryzjer.

Kiedy pracuje na specjalnym środku do dekoloryzacji typu Efassor, zabieg wykonuje na myjni fryzjerskiej.
Kiedy fryzjer wykonuje dekoloryzacje przy pomocy rozjaśniacza, nałoży go przy stanowisku fryzjerskim.
To jest najbardziej czasochłonny etap, trzeba czekać, dać czas włosom, aby się rozjaśniły. Jasną sprawą jest, że fryzjer cały czas kontroluje poziom rozjaśnienia.
Po odpowiednim czasie zmywa preparat z włosów. Włosy myje szamponem, który tylko oczyszcza z produktu i przygotowuje go do kolejnego etapu.

Fryzjer dokładnie suszy włosy, a Twoim oczom ukazuje się bardzo nieciekawy czerwono-miedziano-żółty kolor włosów. Łuski włosów nie są do końca zamknięte więc i w dotyku będą szorstkie a wizualnie matowe. To tylko na tym etapie.
Kiedy kolor nie jest wystarczająco jasny, można raz jeszcze wykonać dekoloryzacje.
Kiedy jednak kolor ładnie się rozjaśnił, fryzjer dobiera odpowiedni odcień farby, nakłada ją na włosy. Po odpowiednim czasie, zmywa farbę, myje włosy, później podcina włosy i suszy.

Dlaczego po dekoloryzacji włos jest czerwono-miedziano-żółty?

Dzieje się tak, ponieważ podczas rozjaśniania odkrywa się tzw. podkład rozjaśniający.
Kiedy rozjaśniamy włos z koloru czarnego, przechodzi on etapy kolorystyczne.
Od brązowo-czerwonego do jasnego żółtego. To naturalny proces rozjaśniania włosów farbowanych.

Taką drogę kolorystyczną musi przejść włos z koloru czarnego do bardzo jasnego blondu

Po samej dekoloryzacji, włosy przybierają takie nieciekawe barwy. Dlatego w drugim etapie, ważny jest dobór przez fryzjera odpowiedniego odcienia farby. Tak aby zneutralizować ten niepożądany kolor.

Skutki uboczne dekoloryzacji

Substancje alkalizujące i utleniające zawarte w produktach do dekoloryzacji, działają nie tylko na pigmenty. Niestety niszczą łańcuchy białkowe, w których zawieszone są barwniki. Każde rozjaśnienie powoduje we włosie spustoszenie, tym większe im większe jest stężenie utleniacza i im dłuższy czas trzymania go na włosach. Utleniacze rozrywają mostki dwusiarczkowe między łańcuchami keratyny. Zasadowe PH podczas rozjaśniania też działa niekorzystnie na włosy. Prowadzi to do osłabienia ich, zmniejszenia elastyczności. Włosy się łamią, są przesuszone, nie mają połysku, trudno jest je rozczesać.

Dekoloryzacje wykonuj tylko w salonie fryzjerskim pod doświadczonym okiem fryzjera. Jak widzisz jest to zabieg bardzo inwazyjny dla włosów.

Przeczytaj również: Dekoloryzacja, co powinnaś wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz.

Masz pytanie, dotyczące dekoloryzacji? Napisz w komentarzu! Z chęcią odpowiem 🙂

Pozdrawiam, Ada


Dodaj komentarz