Co kryje się za techniczną nazwą odcienia farby?

ludzik na białym tle trzyma koło barw

Co to jest neutralizacja? Co to są kolory komplementarne? Jaki odcień nałożyć na żółte włosy? Jakiego nie nakładać, bo wyjdzie zielony?

Pod tym technicznym nazewnictwem kryją się zwykłe kolory.

Żeby dobrze to zrozumieć, przypomnę Ci podstawy.
Podstawowe kolory to niebieski, żółty i czerwony.
Są one bazą dla wszystkich innych kolorów.

Kolory komplementarne powstają z połączenia kolorów podstawowych.
zielony = niebieski + żółty
fioletowy = niebieski + czerwony
pomarańczowy = żółty + czerwony.

kolory komplementarne

I te kolory we fryzjerstwie tworzą odcienie kolorystyczne !

To znaczy, że w środku każdej tubki z farbą są pigmenty w podstawowych kolorach.
Na opakowaniu tubki jest numer i ładna nazwa, a w środku znajdują się zwykłe kolory komplementarne.

I tak pod  nazwami odcieni marki L’oreal kryją się:

  1. Popiel (popielaty) to pigment niebieski
  2. Opal (opalizujący) to pigment fioletowy
  3. Złoto (złocisty) to oczywiście żółty
  4. Miedź (miedziany) to pomarańczowy
  5. Mahoń (mahoniowy) to brązowy
  6. Czerwień (czerwony) to czerwony pigment
  7. Metal (metaliczny) to zielony 

Koło barw

Co to daje, że znasz kolory pigmentów w farbie do włosów?

Wiesz jakie to są kolory podstawowe i komplementarne, do nich dochodzą jeszcze kolory mieszane i tworzą się kolory przeciwstawne.

Kolory przeciwstawne znajdują się po przeciwnej stronie w stosunku do siebie.

Zielony neutralizuje czerwony, fioletowy neutralizuje żółty, a niebieski neutralizuje pomarańczowy. 

koło barw
Koło barw wyraźnie ilustruje, którym kolorem neutralizuje się poszczególne barwy. Są to barwy znajdujące się dokładnie po przeciwnej stronie koła barw.

Kolory przeciwstawne wykorzystuje się we fryzjerstwie do neutralizacji niepożądanego odcienia w procesie koloryzacji.

Jak to wygląda w praktyce ?

Najbardziej pomocne jest to przy rozjaśnianiu włosów albo dekoloryzacji. Kiedy po “ściągnięciu” koloru, odcień włosów jest po prostu brzydki i trzeba go zneutralizować.

Jeżeli kolor włosów po rozjaśnieniu jest żółty, zastosuj mieszankę z pigmentem fioletowym- opalizującym.
Kiedy kolor jest pomarańczowy – niebieskim, czyli popielatym.
Jeśli natomiast kolor jest czerwony, zastosuj odcień zielony- metaliczny.

W zależności też jak intensywny kolor chcesz zneutralizować, tak intensywny wybierz kolor przeciwstawny. Czyli dobierz intensywność odcienia/refleksu w farbie poprzez znaną Tobie -z poprzedniego artykułu- numeracje.
Najbardziej intensywny odcień w danej farbie jest, kiedy numer po przecinku będzie mieć na pierwszym i na drugim miejscu ten sam refleks. A później tą intensywność zmniejsza “zero”.

W praktyce ta wiedza naprawdę się przydaje !

Wydrukuj sobie koło barw i miej je zawsze blisko, kiedy zastanawiasz się nad nowym kolorem, lub do pracy w salonie. Nie będziesz błądzić i zastanawiać się jaki odcień nałożyć, bo już wiesz jakie kolory się neutralizują, a jakie mogą zrobić kuku 🙂

Ściskam, Ada

18 Replies to “Co kryje się za techniczną nazwą odcienia farby?”

  1. Dzień dobry zastanawiam się bo przeczytałam gdzies że nie mogę mieszac zimnego (po przecinku „1” i „2”) z ciepłym (po przecinku”3″, „4”, „8”) a bardzo bym chciała wymieszać 7.24 z 7.4…zobaczylam taki efekt na ig…czy wymieszać 7.24+7.4+7.0? Farba kemon cramer

    1. Dzień Dobry,
      Teoretycznie nie można mieszać ciepłych i zimnych ale w praktyce bywa różnie. Ta mieszanka wygląda dobrze, próbuj! 🙂

  2. Witam rozjasnilamnsobie włosy rozjasniaczem 9 ton wyszedł mi kolor na głowie taki ciepły żółty jaka farba blond mogę zniwelować ten kolorek?

    1. Dzień Dobry,
      Jeśli wyszedł 9 poziom to nałóż coś chłodnego (jeśli są zółte to coś z fioletowym pigmentem) na poziomie 9 z niskim stężeniem oksydantu 🙂

  3. Dzień dobry, rozjaśniłam odrost na pasemkach przy twarzy później nałożyłam mieszankę farby 8.28 i 6.28 z Lisap z wodą 1.9% i wyszedł mi fiolet na tym rozjaśnionym odroscie czyn to teraz zniwelować żeby pozbyć się fioletu?

    1. Dzień Dobry,
      Z rozjaśnionych włosów ten fiolet się wypłucze. Mozesz to przyspieszyć nałozyc na to miejsce szampon oczyszczający lub przeciwłupieżowy i przytrzymać 10 min. Jeśli to nie da efektu to wykonaj demakijaż. https://fryzjada.pl/demakijaz-wlosow-po-co-i-dlaczego/

  4. Proszę o pomoc. Rozjaśniałam włoski całe u fryzjera na olaplexie. Wyszły piekne chłodne . W domu zrobilam odrost farba sayoss 10.55 mroźny popielaty blond i nałożyłam toner włoski wyszły ładne popielate. Może ciut za ciemne ale odrost jest rudy😱 co w tej sytuacji proszę o pomoc

    1. Masz dwie opcje. Przyciemnić i jednocześnie ochłodzić odrost- wtedy nałóż farbę na poziomie 8 w chłodnym odcieniu na niskim oksydancie- albo rozjaśnić ponownie odrost tylko teraz już rozjaśniaczem a nie farbą. Po rozjaśnieniu też musiałabyś nałożyć toner żeby nadać włosom chłodnego odcienia.

  5. Witam,
    Miałam pofarbował włosy na ciemny brąz nie wiem haki odcień ale dosc ciemny.
    Postanowiłam rozjaśnić sobie grzywkę i boki , niestety niektóre pasma wyszły lekko rudawe, drugie jasne a te trzecie żółte !
    Jestem załamana !
    Prosze o rade 🙏🏻
    Pozdrawiam Asia

    1. Cześć,
      Możesz teraz wyłapać te pasma rudawe i nałożyć jeszcze raz rozjaśniacz by z rudawych stały się zółte i wtedy nałożć jakiś toner lub farbę na poziomie 8. Albo przyciemnić to wszystko rozjaśnione jakiegoś ciemnego blondu czy średniego blondu. Jeśli to farby loreal to np. 6.8 czy 7.8 albo 6.23. Wtedy nadal to co rozjaśniłaś będzie jaśniejsze od ciemnego brązu na reszcie włosów.

  6. Witam, czy po zastosowaniu farby 7.21 na włosy 7.34 wyjdą zielone?

    1. Zależy jakiej firmy są to odcienie. Każda firma ma swoje oznaczenia, więc ciężko mi doradzić.

  7. Witaj Ada 🙂
    A co powinnam zrobić aby „ochłodzić” trochę kolor moich włosów. Są na poziomie 8 i mają zarówno poświatę miedzianą i zielonkawą.
    Pozdrawiam 🙂

    1. Hej 🙂
      oo niezła mieszanka kolorów.. Musiałabym poznać historię Twoich włosów. Co było nakładane, kiedy itp. Napisz do mnie na fb czy instagramie, wyślij zdjęcie włosów, postaram się coś doradzić 🙂

  8. Dzień dobry, mam pytanie. Czy 5 – mahoń to na pewno brązowy? Co robi taki refleks z kolorem, np gdy mamy 5,5 to czym się różni ten brąz od brązu 5,0? Refleks 5 często występuje w połączeniach np: 5,35, 5,25… W takich przypadkach jakiego koloru można się spodziewać, tak prosto „po polsku”, jak Pani napisała? I czy jest to np. w przypadku 5,35 refleks żółty i mahoniowy, czy może powstaje z tego „35” jakaż zupełnie nowa mieszanka i nowy refleks? Będę wdzieczna za odpowiedzi 🙂 🙂

    1. Dzień Dobry,
      Mahoń to odcień który ma w sobie kolor brązowy. Jest to ciepły odcień. Farba o numerze 5,5 to jasny brąz mahoniowy. Natomiast farba 5,0 to naturalny jasny brąz. różnica między nimi na włosach będzie taka, że 5,5 jako odcień ciepły w świetle słonecznym, będzie mieć poświatę ciepłą. Przy 5,0 tej poświaty nie będzie, bo to odcień naturalny czyli jakby bez żadnego (ciepłego/zimnego) odcienia. Odcień 5,35 to jasny brąz złocisto-mahoniowy inaczej złoto-brązowy. W praktyce ten refleks mahoniowy na włosach „podjeżdża” czerwienią.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się teraz, której farbie bliżej do naturalniejszego brązu (ale ciepłego. Chodzi mi o uzyskanie nieco rudawego brązu, ale bez efektu „marchewki”, i też bez nienaturalnej czerwieni) np. farbie 5,3 czy może 5,35? Czy 5,35 będzie bardziej „brązowa” właśnie przez ten dodatek mahoniu? Bo ta czerwień „mahoniu”, czyli refleksu 5, jest raczej zupełnie inna niż typowa czerwień refleks 6?

        1. 5,35 odcień będzie bardziej czerwony. To w tym wypadku lepszy będzie 5,3. Z majirel loreal 5,3 jest bardzo ładnym kolorem. Odcień mahoniu jest inny niż typowo czerwony, mniej intensywny a bardziej brązowy. Sprawdź sobie jeszcze odcienie wella. Ona ma w farbach odcień brązu, który kryje sie pod cyfrą 7. Piękne kolory są np. Wella Illumina 5/7 (jednak ona wychodzi ciemno, wtedy warto dać ton jaśniej, czyli 5/7+7/7 mieszasz pół na pół). Wella Koleston ładny odcień to 5/77, zobacz sobie 🙂

Dodaj komentarz