Szampon do włosów.
Jak wybrać dla siebie odpowiedni?

w dłoni butelka szamponu, białe tło

Wiesz że większość kobiet przy wyborze kosmetyków kieruje się zapachem produktu i wyglądem opakowania? Jeżeli nie wie, który konkretnie wybrać, wybierze ten, który najładniej pachnie lub najładniej wygląda. Tak też Panie kupują szampon do włosów.

Podpowiem Ci, jak wybrać ten odpowiedni, świadomie. Wyjaśnię, jak wybrać najlepszy, żeby Twoje włosy wyglądały zawsze dobrze, a skóra głowy była zdrowa.

Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?

 • Szampon, jest do włosów, ale dobieramy go do naszej skóry głowy. To najważniejsza zasada. Szampon ma za zadanie przede wszystkim oczyścić skórę głowy i włosy, z łoju, ze złuszczonego naskórka, kurzu i resztek środków do stylizacji. Jednak to skóra wytwarza sebum. Ona potrzebuje najwięcej oczyszczenia. Pamiętaj też że jest ona delikatna, mocno unerwiona.
 • Szampon i odżywka których używasz, nie musi być z tej samej serii kosmetyków.
 • Tylko przy normalnej, bezproblemowej skórze głowy możesz dobrać szampon patrząc na rodzaj włosów jaki posiadasz. 
 • Samym szamponem nie naprawisz uszkodzonych włosów. Za to odpowiedzialna jest odżywka lub maska. Choćby szampon miał dużo składników odżywczych wymienionych na opakowaniu i obietnicę, że dzięki niemu naprawi uszkodzenia w strukturze włosa, w praktyce nie ma na to szans.
 • Źle dobranym szamponem, możesz wyrządzić swojej skórze krzywdę . Zwłaszcza przy wrażliwej skórze głowy! 

Poznaj rodzaj swojej skóry głowy.

Jak to możesz zrobić sama? Jedynie poprzez obserwację i swoje odczucia. Czasem niestety metodą prób i błędów przy testowaniu szamponów.

Możesz też udać się do specjalisty- fryzjera czy trychologa. Zbada on Twoją skórę głowy przy pomocy specjalnej mikrokamery, obejrzy ją i określi jej rodzaj.

Jeżeli nie wiesz, jak określić swoją skórę, a z dotychczasowego szamponu nie jesteś zadowolona, zrób rachunek plusów i minusów. Spójrz, do jakiego rodzaju włosów szamponu używasz teraz i określ, co w nim jest fajne, a co Ci przeszkadza. 

Na przykładzie:  

Sytuacja nr 1

Posiadasz szampon do włosów farbowanych. Jesteś zadowolona że kolor na włosach utrzymuje się dłużej. Szampon jest lekki, Twoja skóra głowy nie przetłuszcza się. Martwi Cię tylko to, że swędzi więc strasznie się drapiesz po głowie. Odpowiedz najpierw na pytanie, czy po umyciu odczuwasz ściągniętą, napiętą skórę, a pod wpływem zadrapania złuszcza się naskórek? To nie łupież. To skóra sucha. 

Co możesz zrobić:

 1. Możesz wybrać szampon do włosów suchych który nawilży skórę. 
 2. Możesz wybrać szampon do wrażliwej skóry głowy – ma on właściwości łagodzące i nawilżające.
 3. Jeśli zależy Ci na trwałości koloru, wybierz szampon do włosów koloryzowanych, ale spójrz na skład – ważne, żeby nie miał SLS, SLES, ALS, MLS. To środki pianotwórcze, które mogą działać podrażniająco na delikatną skórę głowy, wysuszać ją i wywoływać swędzenie.

Sytuacja nr 2

Masz włosy cienkie blond z rozjaśnianymi końcami. Używasz szamponu do włosów zniszczonych. Niestety sprawia on, że włosy szybko wyglądają na nieświeże i w związku z tym są przyklapnięte. 

Co możesz zrobić:

 1. Określ, czy na skórze głowy coś się dzieje, nie swędzi, nie masz podrażnień.
 2. Jeżeli tak, wybierz szampon do wrażliwej skóry głowy lub taki bez środków pianotwórczych SLS, SLES, ALS, MLS.
 3. Jeżeli nie, możesz zmienić szampon na taki do włosów koloryzowanych albo do włosów blond – jest lżejszy od takiego do włosów zniszczonych. 
 4. Zmienić, na taki do włosów cienkich, delikatnych- jest jeszcze lżejszy od tego chroniącego kolor.
 5. Jeżeli mimo poprzednich zmian nie widzisz efektów, zastosuj szampon do włosów przetłuszczających się. Wychodzi na to że masz przetłuszczającą się skórę głowy.

Co ważne, W przypadku włosów rozjaśnianych czy zniszczonych ważna jest pielęgnacja. Na skórę głowy działamy szamponem, a na długościach i końcach odżywką czy maską.

fioletowy szampon do włosów

Szampon a inne wskazówki.

Ja uwielbiam mieszać serie i rodzaje kosmetyków. Tak jak wyżej wspomniałam szampon i odżywka czy maska, nie koniecznie muszą być z tej samej serii. Wolę wybrać lżejszy szampon, na przykład taki do włosów cienkich, a na końce użyć mocniejszej pielęgnacji, do włosów suchych czy zniszczonych.

Jeżeli pomimo zmian szamponów nie jesteś zadowolona z efektów, sprawdź swoje nawyki podczas mycia. Zaobserwuj, czy dobrze wypłukujesz szampon z włosów. Może to jest przyczyna swędzącej skóry głowy? O tym jak prawidłowo myć włosy w domu przeczytasz tutaj.

Na koniec

Mam nadzieję że pomogłam ci zrozumieć jak ważny wpływ na Twoje włosy, a przede wszystkim na skórę głowy ma szampon. Niech to nie będzie przypadkowy wybór, ładnego opakowania w drogerii.

Kiedy już wiesz czym kierować się przy wyborze szamponu, musisz go znaleźć. Przeczytaj wpis o rodzajach szamponów i ich charakterystykach. Opisuję w nim wszystkie możliwe dostępne rodzaje szamponów, i jak działają na naszą skórę głowy i włosy. 

Przeczytaj też „7 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów”.

Ściskam, Ada


2 Replies to “Szampon do włosów.
Jak wybrać dla siebie odpowiedni?”

 1. Czytelniczka says: Odpowiedz

  Hej,
  A co z łupieżem? Jaki szampon wybrać, a czego unikać?

  1. O szamponie przeciwłupieżowym będzie w następnym artykule! Chwila cierpliwości 🙂

Dodaj komentarz