Pierwszym krokiem, kiedy cos niepokojącego dzieje się z włosami jest analiza codziennej pielęgnacji. Możesz mieć najlepsze produkty ale zwyczajnie nie przykładasz wagi jak je prawidłowo stosować. Chodzi o wyeliminowanie złych nawyków. Małe, drobne czynności podczas mycia włosów, mają bardzo duży wpływ na kondycje Twoich włosów. Jak ta codzienna pielęgnacja powinna wyglądać? Jak prawidłowo myć skórę głowy i włosy?
Jak często trzeba myć włosy?
Nie odkryje tu Ameryki. Każdy ma inne włosy (grube, cienkie) inną skórę (suchą, tłustą) inny tryb życia (np. systematycznie uprawia sport) i co innego lubi (jedni pomidorową, inni sushi). Uważam więc, że jest to sprawą indywidualną, ile razy w tygodniu powinno się myć włosy. Wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Nie ma książkowej zasady, co ile dni trzeba umyć włosy.
Sporo pań twierdzi, że musi myć codziennie bo włosy już się do tego przyzwyczaiły. Są oklapnięte, nieświeże, bez wyrazu. Pytanie jednak, czy naprawdę chodzi o to, że są przetłuszczone czy ta Pani, przyzwyczaiła się do uczucia świeżych i pachnących włosów, a bez ich umycia czuje się nieświeżo?
Dużo sporów budzi codzienne mycie włosów, są i zwolennicy jak i przeciwnicy. Ja uważam że, nie samo mycie niszczy włosy, o ile masz dobrze dobrany szampon. Szkodzą złe nawyki podczas i tuż po umyciu. Chodzi o uszkodzenia mechaniczne, takie jak ciągnięcie przy rozczesywaniu, tarmoszenie włosów przy wycieraniu ręcznikiem, lub suszenie suszarką bez nałożenia środków termoochronnych.
Myć rano, czy wieczorem?
Jeśli masz ochotę myć rano, myj rano. Jeśli masz ochotę myć wieczorem, umyj włosy wieczorem. Nie ma żadnej zasady, że mycie włosów rano jest lepsze a wieczorem jest nie wskazane.
Pamiętaj jednak że, nocą, podczas snu, nasze ciało się poci. Skóra na głowie również, i jest to naturalne. Tak więc mimo, że umyłaś włosy wieczorem, rano mogą (choć wcale nie muszą) być nieświeże.
Nigdy nie idź spać z mokrymi włosami. To, że włosy mogą się ocierać o siebie i o poduszkę tworząc uszkodzenia mechaniczne w strukturze to jedno. Drugie to to, że wilgoć, ciepło, brak dostępu świeżego powietrza kiedy głowa jest wtulona w poduszkę, tworzą idealne środowisko do wzrostu bakterii na skórze głowy.
Jak myć? Głową w dół czy do tyłu?
Włosy przedłużone czy zagęszczone, powinno myć się w pozycji kiedy głowa odchylona jest do tyłu np. pod prysznicem. Chroni się wtedy zgrzewy by nie odstawały od skóry głowy i zmniejsza ryzyko poplątania włosów.
Włosy naturalne, umyte kiedy głowa jest odchylona do tyłu np. pod prysznicem, będą również mniej się plątać. Natomiast jeśli przeczytasz do końca artykuł zastosujesz się do moich wskazówek podczas mycia nie odczujesz większej różnicy w jakiej pozycji umyjesz.
Kiedy nakładasz na włosy odżywkę lub maskę najlepszą pozycją będzie kiedy skierujesz głowę do dołu, wtedy masz pewność że nie dostanie się na nasadę włosów o czym piszę w dalszej części.
Przed myciem
Ważną czynnością przed myciem włosów jest dokładne ich rozczesanie.
Nie tylko unikniesz splątania włosów ale też rozczesując usuniesz resztki produktów do stylizacji oraz resztki złuszczonego martwego naskórka.
Jak prawidłowo myć włosy?
Namocz dobrze włosy
Żeby zaoszczędzić na szamponie i nie zużyć pół butelki na jedno mycie wystarczy, że na samym początku dobrze namoczysz włosy wodą.
Jednak kiedy notorycznie szampon na włosach nie chce się pienić, możesz mieć twardą wodę. Twarda woda nie jest dobra do mycia, przez to zużywasz więcej produktu oraz pozostawia na włosach osad. Zwróć na to uwagę!
Temperatura wody też ma znaczenie. Zbyt gorąca może podrażnić skórę głowy, natomiast za zimna nie rozpuści resztek środków do stylizacji. Tutaj sprawa jest bardzo indywidualna, ponieważ każdy ma inne upodobania i odczucia, najlepsza jest przyjemnie ciepła. 🙂
Nałóż szampon
Szampon nałóż najpierw na dłonie, rozsmaruj po dłoniach i dopiero potem rozprowadź na włosach. Jeśli chodzi o ilość szamponu to bywa różnie. Zależy od gęstości i długości włosów ale też od samego szamponu. Profesjonalne szampony w większości to koncentraty. Czyli wystarczy niewielka ilość a juz ładnie się pieni. Jeśli szampon na włosach nie chce się pienić najpierw dodaj wody, a jeśli to nie pomoże wtedy dołóż szamponu.
Umyj minimum dwa razy
Ważna zasada: Myj skórę głowy a nie tylko włosy! Zawsze myj dwa razy a jeśli odczuwasz potrzebę nawet i więcej.
Pierwsze mycie zmywa zanieczyszczenia które osadziły się na powierzchni skóry i włosów: kurz, sebum i resztki środków do stylizacji. Drugie mycie dogłębnie oczyszcza, odświeża skórę głowy.
Do pierwszego mycia możesz użyć szamponu oczyszczającego, drugie mycie wykonaj szamponem dobranym odpowiednio do skóry głowy. Przy drugim myciu pozostaw kilka minut piane na włosach.
Jeśli chodzi o długości i końce włosów- nie wolno ich szorować ani trzeć❗ Nie może to wyglądać w ten sposób, że zbierzesz w dłonie wszystkie włosy i szorujesz jak brudne ubranie.
Włosy ocierają się o siebie tworząc pęknięcia i ubytki w strukturze. Zamiast szorowania użyj swoich dłoni jako grzebienia, przeczesuj włosy palcami od głowy do końcówek. Nie martw się, szampon poradzi sobie i bez szorowania je oczyści 🙂
Szukasz dobrego szamponu do włosów blond? Poznaj 5 propozycji.
Dokładnie spłucz szampon
Zawsze dokładnie spłucz. Pozostawione resztki szamponu we włosach po wysuszeniu mogą obciążyć włosy, dadzą efekt tłustych, nieświeżych.
Źle spłukany szampon może też wywołać łupież, a co za tym idzie świąd i podrażnienie skóry głowy.
Osusz włosy ręcznikiem
Nigdy nie trzyj ręcznikiem o włosy, osuszaj je delikatnie z nadmiaru wody.
Najlepiej zawiń włosy w ręcznik i odczekaj minutę aż woda sama wsiąknie.
Pielęgnacja
Na osuszone ręcznikiem włosy nałóż produkt do pielęgnacji- odżywkę, maskę, ampułkę itp. Gdy włosy są za mokre, cieknie z nich woda, nasza pielęgnacja spłynie nie mając szans na odżywienie włosa. Nałóż produkt na długości i końce, nie od nasady ponieważ włosy mogą się przetłuścić.
Pielęgnacje na włosach możesz przeczesać palcami lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Czas działania zawsze opisany jest na opakowaniu.
Jeśli stosujesz odżywkę bez spłukiwania, zastosuj ją rozczesz włosy i przejdź do suszenia.
Po więcej informacji na temat pielęgnacji, odsyłam Cię do mojego artykułu- Jak stosować odżywkę do włosów?
Dokładnie spłucz odżywkę
Resztki źle spłukanej odżywki czy maski mogą również przetłuścić włosy, więc to ważne by znowu dokładnie spłukać. W przypadku długich, gęstych włosów płucz nawet przez kilka minut.
Temperatura wody powinna być przyjemnie ciepła -nie zimna ponieważ maski, odżywki przeważnie mają tłustą konsystencje i ciepła woda lepiej poradzi sobie z ich usunięciem.
Na samym końcu spłucz chłodną wodą
Chłodna woda reguluje pracę gruczołów łojowych w skórze co pomaga przy skłonnościach do przetłuszczania się. Chłodna woda domyka też łuski włosowe, co za tym idzie po wysuszeniu włosy bardziej się błyszczą.
Osusz włosy ręcznikiem
I znowu delikatnie, bez szorowania o ręcznik i szarpania. Możesz na chwilę zawinąć włosy w turban ale nie trzymaj tak długo ręcznika na głowie. Pod ręcznikiem utrzymuje się ciepło, nie ma świeżego powietrza co znowu może zaszkodzić skórze głowy.
Rozczesz włosy
Najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką. Najlepiej kiedy szczotka ma miekką poduszkę, kolce zakończone kuleczkami żeby nie podrażnić skóry głowy. Dobrze sprawdza się też szczotka z włosiem z dzika.
Rozczesuj powoli. Mokry włos ma większą tendencję do rozciągania się, a kiedy szarpiemy i rozciągamy włosy przy rozczesaniu w ich strukturze powstają pęknięcia. Jeśli Twoje włosy mają wyjątkową tendencję do plątania się, przed rozczesaniem zastosuj na długości i końce olejek lub preparat w sprayu ułatwiający rozczesanie. Podziel włosy na partie i każdą z nich po kolei rozczesz.
Nałóż środki do stylizacji lub/i chroniące przed wysoką temperaturą
Jeśli suszysz suszarką koniecznie zastosuj krem termiczny lub inny preparat aby chronić włosy przed wysoką temperaturą. Może to być produkt w spray’u, kremie lub olejek. Ja uwielbiam np. cement termiczny Kerastase który odbudowuje włosy zniszczone lub spray dodający objętości Antigravity Kevin Murphy.
Wysusz/wystylizuj włosy jak lubisz i już!
Dodatkowo muszę wspomnieć o regularnym wykonywaniu peelingu skóry głowy. Peeling taki powinien byc wykonany co 6 myć. Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy a skutkiem ubocznym peelingu jest dodatkowa objętość od nasady. Warto!
Ściskam, Ada.