Szampon do włosów- rodzaje i charakterystyka cz.1

dłoń na której jest piana, szampon do włosów

Patrzysz na półkę z szamponami w drogerii i masz mętlik w głowie? Jaki produkt wybrać? Który będzie odpowiedni do Twoich włosów? Czy szampon, szamponowi nie równy? Dlaczego? Czym kierować się przy wyborze tego jedynego?

Ogólne charakterystyki szamponów do włosów – takich do kupienia w drogerii i takich profesjonalnych.

Ale najpierw wyjaśnię z czego składa się szampon:

Dwa podstawowe składniki szamponu to woda (aqua) i środek powierzchniowo czynny (Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Cocamidopropyl Betaine) a dodatkowo dochodzą m.in zagęszczacze (Sodium Chloride), konserwanty (Sodium Citrate, benzyl alcohol) oraz… no właśnie i tu jest mnóstwo zależności.

Ten podstawowy skład szamponu, może pod innymi nazwami, ale znajdziemy w każdej butelce. Reszta składników takich jak: środki kondycjonujące (zmiękczające włosy), substancje zmętniające (poprawiające konsystencje) i zapachowe zależna jest od tego, do jakiego rodzaju włosów dany szampon jest przeznaczony i od producenta jakie składniki aktywne (witaminy, wyciągi z roślin) “użyje”.

Szampon do włosów cienkich i delikatnych

Żeby włosy były lekkie muszą być dokładnie oczyszczone, tak więc szampon ten w składzie nie będzie posiadał bogatych składników aktywnych i kondycjonujących. Możesz go stosować jeśli często myjesz włosy, o ile nie masz wrażliwej, delikatnej skóry głowy. Ten rodzaj szamponu może powodować wysuszenie i dyskomfort przy suchej skórze głowy. Szampony do włosów cienkich i delikatnych występują zazwyczaj w innym opakowaniu-zazwyczaj w przeźroczystej butelce i mają lekką konsystencję, nie potrzebują dodatkowych składników zmętniających i mocnych substancji zapachowych. Dla Ciebie, kupującego, ma kojarzyć się z lekkością, delikatnością to taki “trik” producentów. Taki szampon może występować pod inną nazwą-”dodający objętości”- jest to jednak ten sam rodzaj szamponu.

Szampon do włosów koloryzowanych

Szampon ten, uznawany przez większość za uniwersalny ma gęstszą, perłową  konsystencję, przez co kupujący ma wrażenie że jest “bogatszy”. Włosy farbowane są uwrażliwione przez działanie farby, więc odpowiedni do nich szampon będzie posiadać składniki aktywne i kondycjonujące, które sprawiają że włosy po umyciu będą miękkie jednak będzie ich mniej niż w tym do włosów zniszczonych. Oprócz tego, że chroni pigmenty przed wypłukiwaniem, dodaje włosom blasku. Szampon do włosów koloryzowanych będzie zawierać składniki które odbijają światło od powierzchni włosa, taki efekt po wysuszeniu podkreśla kolor włosów. Może zawierać także filtr UV, który chroni przed utlenianiem melaniny przez promienie słoneczne (choć do działania filtrów UV w kosmetykach, które się spłukuje, jestem sceptycznie nastawiona) 

Szampon do włosów przetłuszczających się

To szampon z serii leczniczych. Będzie miał inne, bardziej “aptekarskie” opakowanie. Seria taka charakteryzuje się też innym zapachem.

Zauważ, że szampon do skóry głowy z problemami, leczniczy, zupełnie inaczej pachnie niż np. do suchych włosów. Ma to pozytywnie wpływać na ludzkie zaufanie. Jeśli mamy duży problem z przetłuszczającymi się włosami i inne szampony nie dają sobie z nim rady, wybieramy ten który wygląda i pachnie jak taki z apteki-jak lekarstwo. Jednak to tylko dodana substancja zapachowa która nie ma wpływu na działanie szamponu.

Po szampon do włosów przetłuszczających się sięgnij, kiedy mimo stosowania szamponów lekkich, takich do włosów cienkich i delikatnych efekt nadal Cię nie satysfakcjonuje. Szampon ten mocno odświeża, reguluje pracę gruczołów łojowych. W tym przypadku skóra tego potrzebuje. Zauważysz jednak, że długości i końce włosów będą bardziej porowate i matowe, więc zastosuj nawilżającą odżywkę (maska być może będzie za ciężka). Nakładaj ją od połowy włosów, nie za blisko nasady, żeby znowu jej  nie przetłuścić. 

Szampon do włosów blond 

Jest to szampon niwelujący żółty odcień na włosach oraz przeznaczony do włosów siwych. Ma kolor niebieski, czasem aż granatowy- w zależności ile niebieskich pigmentów zawiera. Chodzi o to, że niebieski pigment działa na włosy „ochładzająco”. Barwa z ciepłego odcienia włosów zmienia się w zimny. Jasne kolory na włosach kiedy się wypłukują, wpadają w żółte, ciepłe odcienie. Stosując regularnie ten szampon, kolor staje się chłodny, włosy nie mają tej żółtej poświaty. Natomiast trzeba uważać, zbyt często stosowany na włosach rozjaśnionych może doprowadzić do szarego „brudnego” odcienia na włosach. Więcej o tym szamponie przeczytasz w artykule „Jak stosować fioletowy szampon”.

Szampony do włosów blond nie muszą być tylko z pigmentem niebieskim. Są też takie, które są z wyciągiem z rumianku działającym rozświetlająco na jasny kolor.

Szampon do włosów suchych 

Szampon taki występuje pod różnymi nazwami: do włosów “suchych”, “odżywczy”, “nawilżający”, “wzmacniający”. Wszystkie określenia znaczą to samo. Szampon taki oprócz substancji myjących posiadają w składzie dużo składników kondycjonujących. Dzięki nim włosy łatwiej dają się rozczesać i ją miękkie.  Ma ciężką, gęstą perłową, konsystencję tak samo jak w przypadku szamponu do włosów koloryzowanych. Trzeba uważać, ponieważ mimo, iż na skórę suchą działa dobrze, to stosowany na cienkie, delikatne włosy spowoduje ich obciążenie. Zależnie od marki i producenta może mieć różne składniki aktywne: oleje, witaminy, wyciągi z roślin, owoców itp.

Szampon odbudowujący

Inne nazwy, to: szampon do włosów “zniszczonych”, “uwrażliwionych”,”regenerujący”. Ten typ szamponu przeznaczony jest do włosów po rozjaśnianiu, zabiegach chemicznych. Jak działa na skórę głowy? Obciążająco. Jest jednak odpowiedni do bardzo suchej skóry głowy i gęstych włosów. Konsystencja tego szamponu jest również ciężka, gęsta o perłowym zabarwieniu. Posiada najwięcej składników kondycjonujących, ale  jak już wspominałam, sam szampon nie odbuduje włosów. Co do kosmetyków odbudowujących włosy-tak w skrócie- są to preparaty, które mają za zadanie działać w środku włosa, a nie na zewnątrz. Więc efekt pięknych lśniących włosów nie będzie widoczny od razu. Zasada pielęgnacji zniszczonych włosów jest też taka, że najpierw odbudowujemy włosy, a potem nawilżamy. Ale to temat na osobny artykuł…

Szampon oczyszczający

W kategorii profesjonalnych produktów do salonów fryzjerskich szampon oczyszczający to taki, który dogłębnie oczyszcza np. przed zabiegiem keratynowego prostowania włosów. Szampon ten ma zasadowe pH, więc rozchyla łuski włosowe, aby aktywne składniki mogły łatwiej dostać się do głębi włosa. 

Do użytku domowego takie szampony również są i działają na takiej samej zasadzie. Zdarza się, że im więcej środków do pielęgnacji włosów używamy tym włosy są w gorszej kondycji. Wszystko dlatego, że są obciążone nadmiarem osadzających się na ich powierzchni składników odżywczych. Wtedy potrzebują detoxu w postaci użycia szamponu oczyszczającego. Trzeba uważać bo przy farbowanych włosach kolor  może się szybciej wypłukać.

Szampon po koloryzacji

Szampon ten jest niezbędny po koloryzacji. Ma za zadanie oczyścić włosy z farby i stworzyć kwaśne środowisko, w którym łuski włosa zamkną się. Czyli odwrotna sytuacja jak przy farbowaniu włosów. Ten szampon nie jest polecany do codziennego stosowania, tylko po farbowaniu włosów.

Dobrze, to pierwsza część za Tobą. Po więcej odsyłam Cię tutaj: „Szampon do włosów- rodzaje i ich charakterystyka, część 2”.

Do zobaczenia! Ada



Dodaj komentarz