Jak i dlaczego chronić włosy przed słońcem?

kobieta siedzi tyłem na tle morza

Dlaczego powinniśmy bardziej dbać o włosy latem? Podczas upałów w mieście, nad morzem, czy w górach chrońmy je przed słońcem. Ale wiesz dokładnie dlaczego? Jak promienie słoneczne i woda morska czy chlorowana wpływa na stan włosów?


Woda słona i chlorowana – jak wpływa na włosy?

Informacje o tym, że woda morska i basenowa nie sprzyjają włosom są często podawane, natomiast dlaczego? Już wyjaśniam. Chodzi o pH tej wody.

Woda morska ma odczyn zasadowy – pH ok.8. W takim środowisku włosy pęcznieją, łuski włosa unoszą się i odkrywają korę. Włosy nasączone wodą morską intensywnie pochłaniają promienie słoneczne, te z kolei uszkadzają odkrytą korę we włosie. Przy wodzie chlorowanej w basenie schemat jest bardzo podobny. Z tym, że woda w basenie ma pH około 7, ale podczas wysokich temperatur to pH wody jeszcze wzrasta. Dla porównania: optymalne  środowisko dla włosów jest lekko kwaśne, czyli jego pH wynosi od 4,5 do 6.  

Dlatego koniecznie pamiętaj, aby po kąpieli w morzu czy basenie spłukać włosy wodą słodką. Tak jak łuski włosa rozchylają się w środowisku zasadowym, tak kwaśny odczyn (który ma woda słodka) działa na nie ściągająco. A te łuski chronią korę włosa. 

Promienie słoneczne – jak wpływają na włosy?

Wiesz jak włosy reagują na wodę w morzu i basenie. A się dzieje kiedy wystawiasz je na promienie słoneczne?

Włosy zbudowane są z osłonki włosa, ta zaś zbudowana jest z łusek. Zachodzą one na siebie tworząc “dachówkowatą” strukturę. Zdrowy włos posiada 7-10 warstw takich łusek, a pomiędzy nimi znajduje się tak zwany cement międzykomórkowy.  Pod warstwami łusek znajduje się kora. Posiada ona włókna keratyny – podstawowe białko, z którego zbudowane są włosy. Promienie UV niszczą wiązania białkowe i aminokwasy białek, a więc niszczą keratynę. Promienie działają również negatywnie na cement międzykomórkowy niszcząc ceramidy w nim zawarte. 

Mokre włosy wystawione na słońce intensywnie pochłaniają promienie słoneczne. Krople wody na włosach działają jak soczewki. Skupiając promień słońca w jednym miejscu skutecznie to miejsce “przypalają”. 

Także wyobraź sobie, mokre włosy po kąpieli w morzu, które już mają rozchylone łuski włosa, intensywnie pochłaniają promienie słoneczne (bo są mokre), a te niszczą niczym nie chronioną keratynową korę włosa ( bo łuski są rozchylone przez wodę morską)  

Przerażające prawda?

Promienie słoneczne a kolor włosów.

Zauważyłaś pewnie że niezależnie od koloru włosów, latem robi się on jaśniejszy. Tworzą się naturalne jasne refleksy na włosach, szczególnie na zewnętrznych warstwach.    To znowu zasługa promieni słonecznych, które działają na melaninę a ta się utlenia. 

Najpierw trochę książkowej wiedzy:

Naturalną ochroną włosów przed promieniowaniem UV jest melanina. Odpowiada ona za kolor włosów. Rozróżniamy dwa typy:

 • Eumelaninę o barwie brązowej; odpowiedzialną za poziom kolorystyczny włosów,
 • Feomelaninę o barwie żółto-czerwonej; nadającą włosom odcień.

W każdym włosie występują różne proporcje tych barwników, które wpływają na kolor.

Brunetki będą miały więcej eumelaniny a blondynki więcej feomelaniny.

Eumelanina jest bardziej odporna na promienie słoneczne.

Tak więc włosy w kolorach blond są bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca.

Szczególnie powinny uważać na słońce osoby włosami farbowanymi, a tym bardziej rozjaśnionymi. Takie włosy pozbawione są naturalnej melaniny (podczas rozjaśnienia niszczy się ją) a więc pozbawione są naturalnej ochrony przed UV. Takie włosy po słonecznych kąpielach będą szorstkie, matowe, mogą się kruszyć i łamać. 

Jak chronić włosy na wakacjach?

No dobra, wytłumaczyłam, na co narażone są nasze włosy na wakacjach. Wyszło na to, że lepiej nie jeździć na wakacje. No bo jak będąc w ciepłym miejscu nie wychodzić na słońce? I nie zażywać kąpieli w morzu czy basenie? Nie moglibyśmy się zrelaksować, bo cały czas nasze myśli byłyby przy włosach 😛 Spokojnie, są na to sposoby. Wystarczy że zapamiętasz kilka rad :

 • Pamiętaj, aby wychodząc na słońce założyć kapelusz lub chustkę na głowę.
 • Nie wychodź z mokrymi włosami bezpośrednio na słońce, lub patrz punkt wyżej.
 • Najlepiej dbać o włosy spinając je w warkocz lub kok. Daje to też ochronę włosom przed wiatrem. 
 • Koniecznie po kąpieli w morzu lub basenie spłucz włosy wodą słodką.
 • Latem używaj kosmetyków do włosów (szampon, maska) z serii letniej (np. L’oreal Solar Sublime).
 • Przed wyjściem na słońce oraz w trakcie przebywania na słońcu spryskuj włosy mgiełką w sprayu zawierającą filtr UV.
 • Pamiętaj, że filtry ulegają degradacji i należy co jakiś czas użyć ich ponownie.
 • Nawet przebywając w cieniu promienie słoneczne docierają do Ciebie, odbijając się od piasku czy kamieni.
 • Przed wyjazdem na wakacje odwiedź fryzjera, aby podciąć końce, a farbowanie zostaw na “po wakacjach”.
 • Pamiętaj: jeśli uczeszesz się w warkocze dobierane lub inną fryzurę, przy której będzie widoczny przedziałek, posmaruj ten przedziałek kremem z filtrem, żeby zapobiec poparzeniu delikatnej skóry głowy. 

Nie pozostaje mi nic innego, jak na zakończenie życzyć Ci miłych wakacji! 🙂 

Ściskam, Ada

Przeczytaj też: „Jak przedłużyć trwałość koloru?”Dodaj komentarz