Powrót cieniowanych włosów?

Trendy wracają. Popatrz, były kiedyś modne spodnie dzwony, są i dzisiaj. Ile kobiet chciało mieć fryzurę Rachel z serialu friends? Czyli mocno wycieniowane włosy, przy twarzy pojedyncze kosmyki. Czy ten trend wróci? Czy cieniowanie jest korzystne dla wszystkich rodzajów włosów? Jak stylizować wycieniowane włosy?

Co oznacza cieniowanie?

To słowo, choć często używane nie zawsze jasno określa to, co chcesz uzyskać. W języku polskim cieniowanie kojarzy się z cieniami, jakąś grą światła. Kreatywnie i artystycznie. Najprościej obrazuje to tłumaczenie z angielskiego. Layered haircut- fryzura, która ma warstwy. Layers, czyli warstwy. Chodzi o to, ze włosy nie są jednej długości, mają warstwy. Górna zewnętrzna warstwa jest krótsza a im niżej tym warstwy są dłuższe.

Cieniowanie nowym trendem?

W pracy na co dzień nie trzymam się trendów. Zwłaszcza kiedy chodzi o cięcie włosów. Nie jest to priorytetem, żeby każde moje cięcie było w trendach. Ważniejsze jest dla mnie, aby było dopasowane do klientki, jak i klienta. Do tego, co lubi, do struktury włosów i co z nimi robi na co dzień.

Faktycznie w ostatnim czasie zauważyłam wzrost prostych form fryzur. Większość pań jako inspirację do fryzury uwzględniała cięcie na prosto. W formie long bob, bob, cięcie delikatnie powyżej ramion albo długie włosy z widoczną prostą linią. Taka prosta forma często też przełamana jest dłuższą grzywką. Krótsza w środkowej części i stopniowo wydłużona po bokach.

Dla jakich włosów cięcie na prosto?

Proste, geometryczne cięcie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów. Jednak.. zależy jaki efekt lubisz. Bo ta forma cięcia dodaje włosom ciężaru. Super sprawdza się przy cienkich delikatnych włosach, masz wrażenie, że jest tych włosów więcej. Jeśli zbierzesz w kucyk, jest on pełniejszy i grubszy. Przy włosach grubych i prostych można wykonać tę technikę jednak żeby nie było za „grubo” na końcach można włosy przerzedzić od środka (jest taka sprytna technika), ale tylko w miejscach, gdzie jest ich najwięcej i tego przerzedzenia nie widać. A efekt wizualny takiej wyraźnej prostej linii jest super.

Kiedy włosy są grube i niesforne, tym bardziej kręcone cięcie na prosto też jest możliwe. Natomiast efekt będzie taki, że włosy stworzą trójkątną fryzurę. Czyli włosy od nasady będą przyklapnięte a na końcach forma będzie się rozszerzać. Jeśli taki efekt lubisz, nie ma problemu. Jednak tutaj cieniowanie lepiej się sprawdzi, bo odmieni sytuację. Góra fryzury będzie uniesiona a boki dostaną lekkości, będzie ich mniej i nie będą się rozszerzać.

cieniowanie włosów
Idealnie widać to tutaj. Cieniowanie dodało lekkości, dodatkowo jasny kolor na długości podkręcił efekt.

Skoro proste cięcia były, grzywka- kurtyna była, to czas na nowe!

Zalety cieniowanych włosów

Poprzez cieniowanie nadaje się lekkości fryzurze. Dobrze wycieniowane włosy będą żyć własnym życiem, ale będzie można je łatwo kontrolować. Gdy włosy mają tendencję do kręcenia się, przy takim cięciu włosy będą ładniej i swobodniej się wykręcać.

Cieniowanie musi być dobrze wykonane przez fryzjera. Nie wystarczy na fotelu powiedzieć: Chcę wycieniować włosy. Tzn. możesz, ale jeśli fryzjer nie będzie chciał więcej informacji od Ciebie to lepiej uciekaj. Żeby dobrze wycieniować włosy, fryzjer musi przede wszystkim dobrać odpowiedni kąt, pod którym będzie ciąć włosy.
Musi wiedzieć jak na co dzień stylizujesz włosy. Musi poznać ich naturalną strukturę oraz to, co lubisz. Jeśli nie lubisz mocno wycieniowanych włosów przy twarzy musi to uwzględnić i sprawić, żeby włosy bardziej były wycieniowane na górze niż z przodu. Przed wizytą możesz się przygotować, zobacz.

Długość pierwszej warstwy, bo od niej zależy, od jakiego momentu cieniowanie się rozpocznie. Jeśli posiadasz włosy kręcone, ale nie lubisz jak się naturalnie kręcą i je prostujesz to fryzjer nie może dobrać techniki dla włosów kręconych. Dlatego tak ważna przed cięciem jest konsultacja- rozmowa. Przeczytaj- „Jak wygląda konsultacja fryzjerska?”

Cieniowanie nie dotyczy tylko długich włosów. Pół długie włosy czy krótkie też się cieniuje. Forma boba może być prosta, na jednej długości, ale może też być lżejsza, cieniowana.

długie cieniowane włosy

Jak stylizować cieniowane włosy?

Włosy kręcone wysusz na dyfuzor. W większości jednak wystarczy podkreślić lekkość stylizując “na szczotkę”.

Po umyciu odsącz ręcznikiem nadmiar wody, rozczesz włosy, nałóż produkt, który doda objętości od nasady, lub/i zabezpieczy włosy przed wysoką temperaturą.
Wysusz włosy suszarką „głową w dół”. Gdy już będą suche w 80% wtedy weź okrągłą szczotkę. Tutaj dodatkową lekkość i objętość zapewni Ci okrągła szczotka z włosia- do cienkich, delikatnych- rewelacyjna. Ta metalowa wystylizuje włosy, lecz bardziej wygładzi, świetnie sprawdzi się do niesfornych grubych włosów. Żeby pasmo było ładne i gładkie, musi być wysuszone na 100%. W innym wypadku nabierze wilgoci ponownie i się powygina.  Na koniec możesz dociążyć końce olejkiem.

Jak z prostej formy cięcia przejść na cieniowane włosy?

Nic bardziej prostego! Trzeba dodać warstwy. Dłuższa grzywka, wywinięta na boki też pasuje. Bardziej się wkomponuje we fryzurę a pierwszą warstwę można połączyć z grzywką co już tworzy jedną całość. Fajną, lekką fryzurę.

Trend cieniowanych włosów jak u Rachel myślę, że jest dla odważnych. Nie wszystkie rodzaje włosów „udźwigną” takie cieniowanie. Przy cienkich włosach lepiej zostać przy prostej formie cięcia. Różnicą będzie też stylizacja. Raczej na gładko niż jak u Rachel wywinięte kosmyki.

A Ty? Lubisz cieniowane włosy?

Ściskam, Ada

Dodaj komentarz