Jakie są dziecięce włosy? Czym się charakteryzują? Czy istnieje najlepsza pora, na pierwsze cięcie dziecięcych włosów?
Ja sama podcinam włosy swoim dzieciom. Kiedy tylko zauważyłam za długi, odstający kędziorek, czy to u mojej córki czy synka, brałam nożyczki i ciach. Do teraz grzecznie, dzielnie siadają na krzesełko i bez problemu dają sobie obciąć włosy. Możesz zobaczyć jak wykonuje krok po kroku, cięcie u synka na filmiku na Facebooku.
Czy wolno obciąć dziecku włosy przed roczkiem?
Jest takie przeświadczenie że włosy dziecka powinno się podcinać dopiero po 1 roku życia.
Dlaczego? Znalazłam informacje, że jeśli zrobi się to wcześniej to np:
- włosy dziecka nie odrosną,
- wraz z włosami obcinamy dziecku rozum,
- dziecko będzie miało problemy z mową.
Hmm… straszne 😛
Są to zabobony starszego pokolenia, jednak na tyle rozpowszechnione, że młodzi rodzice mają problem, czy im wierzyć czy nie. A wiadomo, że lepiej poczekać do tego roczku, niż później borykać się z wadami w rozwoju dziecka 😛
Kiedyś dawno, dawno temu w kulturze słowiańskiej istniał taki rytuał jak postrzyżyny- rytualne obcięcie włosów chłopca zazwyczaj w wieku 7 lat. Może stąd właśnie to stare przeświadczenie, że trzeba czekać z podcięciem włosów?
Wróćmy jednak do XXI wieku.
Jakie są dziecięce włosy?
Dzieci czasem rodzą się z bujną fryzurą, a czasem prawie bez włosów. I nie znaczy to, że tak już zostanie i takie włosy dziecko będzie miało. Kolor włosków tuż po urodzeniu również nie ma znaczenia. Zazwyczaj po urodzeniu noworodki mają ciemne włosy, które z czasem stają się jaśniejsze, a nawet (jak w przypadku moich dzieci) białe.
Pierwsze włoski u dzieci są cienkie i delikatne, wycierają się i wypadają. Później z tych samych mieszków wyrastają nowe. Włosy dziecka i ich kolor kształtują się do 6 tego roku życia, więc jeśli niemowlę ma blond włoski, które się kręcą, nie znaczy to, że takie będą już na zawsze.
Często dzieje się tak, że gdy obetnie się te loczki u dziecka, włosy przestają się kręcić. Nie ma tutaj niczyjej winy! Włosy dziecka, które są cienkie, delikatne, lekkie, samoistnie się kręcą i wywijają, natomiast następne, które wyrastają z cebulki, są już mocniejsze i proste.
Możesz zauważyć też na dziecięcej główce, przyklejone żółtawe płatki martwego naskórka. To nic innego jak ciemieniucha. I jest to bardzo częsty problem u niemowląt, jak i dzieci w wieku przedszkolnym. O przyczynach powstawania ciemieniuchy, oraz jak się jej pozbyć przeczytaj w artykule: „Co to jest ciemieniucha?”.
Kiedy najlepiej pierwszy raz podciąć włoski?
Na pewno nie wcześniej niż w momencie, kiedy dziecko potrafi samo siedzieć. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych jednak o wiele łatwiej i bezpieczniej dla dziecka jest, kiedy podczas strzyżenia będzie pewnie siedzieć i prosto trzymać główkę. Moje dzieciaczki miały około 8-9 miesięcy, kiedy pierwszy raz podcięłam im włosy.
U małych dzieci najszybciej rosną włosy z tyłu głowy, później na górze a najwolniej na bokach. W efekcie fryzura dziecka z czasem przypomina fryzurę na tzw. “czeskiego piłkarza”.
Zatem żeby nadać kształt małej dziecięcej główce najczęściej wystarczy podciąć tylko sam tył. Niezależnie od płci. Dziewczynkom od urodzenia zapuszcza się włoski, ale one również potrzebują podcinania co jakiś czas tyłu czy korekty grzywki.
Kiedy pracowałam w salonie, bardzo często strzygłam dzieci. Podobno miałam do tego dryg i dlatego często dzieci były zapisywane do mnie. Lubiłam strzyc dzieci choć to niełatwy klient, wymagający ogromnej cierpliwości i gimnastyki podczas cięcia 🙂
Zauważyłam też, że mamy które przyprowadzają swoich synków do fryzjera często chcą tylko delikatnego podcięcia, bo uwielbiają loczki czy dłuższe włosy u dziecka. Natomiast tatusiowie wolą konkretne cięcie – cyt. “krótko, maszynką, ma wyglądać na chłopaka” 😛
Maszynką czy nożyczkami?
Jeżeli chodzi o chłopców, to według mnie najbezpieczniejsze, najszybsze i najbardziej dokładne jest strzyżenie maszynką. Oczywiście mam na myśli cięcie boków i tyłu maszynką, a góry nożyczkami – standardowa męska fryzura. Jeżeli dziecko boi się maszynki, nie wolno go zmuszać przytrzymując głowę i na siłę go strzyc. W takiej sytuacji trzeba użyć nożyczek. Przy strzyżeniu dzieci, fryzjer naprawdę musi uważać, aby ostre nożyczki nie zrobiły krzywdy dziecku. A normą jest, że dzieci kręcą główką i ciężko im usiedzieć w jednej pozycji na fotelu fryzjerskim. Sama przy pierwszym cięciu włosów u synka użyłam nożyczek do papieru a nie fryzjerskich 🙂 Jednak później szybko oswoił się z maszynką.
Na koniec,
Nie warto słuchać zabobonów, jeśli obetniesz dziecku włoski przed roczkiem, nic się nie stanie. Możesz zrobić to samemu lub pójść z dzieckiem do fryzjera.
Zwrócę uwagę na jeszcze jedną kwestię. Twoja postawa- rodzica, podczas samego cięcia czy wizyty w salonie jest bardzo ważna. Chodzi o to aby stworzyć dobrą atmosferę, aby nie wystraszyć dziecka, nie robić nic na siłę. Ponieważ w późniejszym czasie słowo- fryzjer będzie mu się kojarzyć z czymś traumatycznym. Na spokojnie, jeśli dziecko nie będzie chciało dać sobie obciąć włosów dzisiaj, zrób kolejne podejście w późniejszym czasie.
Przeczytaj też „Jak dbać o włosy małej dziewczynki”.
Ściskam, pozdrawiam Ada 🙂