Podczas wizyty w salonie fryzjerskim, fryzjer używa trudnych nazw, których nie rozumiesz? Producenci kosmetyków do włosów także urozmaicają opis produktu niejasnymi dla Ciebie pojęciami? No bo jak użyją trudnych określeń, produkt w oczach kupującego będzie uważany za bardziej profesjonalny. Ale co konkretnie kryje się za ładnym opisem produktu?
Dlatego chcę Ci przedstawić mini słownik niezrozumiałych włosowych terminów.
Podzielę ten słowniczek na dwie części w jednej wyjaśnię terminy które znajdziesz na opakowaniach, opisach kosmetyków. W drugiej części znajdą się terminy typowo fryzjerskie.
Dziwne słowa określające włosy lub produkt
zmęczone
Włosy określone jako zmęczone, to włosy obciążone pielęgnacją. Zdarza się tak, że mimo stosowania mocno regenerujących środków do pielęgnacji, włosy nadal są bez życia. Dzieje się tak ponieważ środki pielęgnacyjne oblepiają włosy. włosy są oblepione tymi środkami i za każdym razem gdy nakładamy maskę czy odżywkę, dostają jeszcze nową warstwę. Potrzebują wtedy oczyszczenia, detoxu przez użycie szamponu oczyszczającego.
porowate
Są różne stopnie porowatości włosa, od nisko porowatych przez średnio do mocno porowatych. Zdrowe włosy mają ciasno przylegające do siebie łuski włosa, wtedy możemy określić je też jako nisko porowate. Im bardziej łuski włosa są rozchylone, tym większa jest porowatość włosa. Fachowo określić stopień porowatości można tylko przy użyciu mikrokamery. Kosmetyki drogeryjne przeznaczone do włosów porowatych, to zazwyczaj kosmetyki do włosów suchych lub zniszczonych.
wymagające
Jest to określenie włosów- włosy wymagające. Szczerze, pierwszy raz spotkałam się z takim określeniem 😛 Uważam że każdy rodzaj włosów jest wymagający. Wymagający odpowiedniego szamponu, odpowiedniej pielęgnacji niezależnie od długości, koloru, kondycji. A seria kosmetyków która jest do włosów wymagających ( akurat spotkałam się z produktami tresemme) to mocno regenerująca.
witalne
Włosy witalne to pełne życia, zdrowe.
odwodnione
Włosy w 10% składają się z wody. W zdrowym włosie mocno przylegające łuski zatrzymują tą wodę w środku włosa. Jeżeli łuski są rozchylone woda z łatwością wyparowuje. Takie włosy można okreslić jako suche- odwodnione.
niesforne
To takie włosy które są nieposłuszne, nie chcą się układać. Dotyczy to zazwyczaj włosów puszących się. Produkty przeznaczone do tych włosów będą wygładzające.
obciążone
Poprzez dobór złych produktów do pielęgnacji włosów można je obciążyć. np.używając bogatego w składniki kondycjonujące (takie które ułatwiają rozczesywanie, nadają miękkość włosom) szamponu do cienkich włosów. W efekcie włosy są przyklapnięte, szybko się przetłuszczają, są obciążone.
uwrażliwione
Jest to profesjonalne określenie na włosy zniszczone. Częściej używają je fryzjerzy. Chodzi o to że żadna z Pań nie lubi usłyszeć od fryzjera – Ma Pani zniszczone włosy. Nie jest to miłe. Za to “Ma Pani włosy uwrażliwione” brzmi zdecydowanie lepiej. Prawda?
energizujący
Ten termin możemy znaleźć na kosmetykach. Na szamponie, odżywce czy masce do włosów. Maska energizująca znaczy regenerująca/wzmacniająca.
detoksykujący
To słowo dodałam do zestawienia ponieważ natknęłam się na szampon o takiej nazwie. Detoksykujący szampon do włosów. Teraz w erze smogu i zanieczyszczeń powietrza jest ono modne. Hmm jak to ma się do włosów… Słowo detoksykujący pochodzi od detoksu, czyli usuwanie z organizmu substancji trujących. Producent zaznaczył że jest to szampon dla kobiet które chcą ograniczyć wpływ szkodliwych zanieczyszczeń na skórę głowy i włosy.
A w rzeczywistości jest to szampon oczyszczający. Mogę jedynie zgodzić się że ten szampon myje z zanieczyszczeń które osiadają na włosach bo tak działa szampon oczyszczający. Także używanie nazwy detoksykujący jest to fantazja producenta i używanie “modnego” tematu jakim jest zanieczyszczenie powietrza aby podnieść sprzedaż produktu. Pisałam o tym w poprzednim artykule przy opisie szamponów do włosów normalnych. (tutaj link)
kąpiel do włosów
Kąpiele do włosów zamiast szamponów, występują w profesjonalnej marce produktów Kerastase. Marka ta twierdzi, że są bardziej bogate w składniki aktywne od szamponu. Stąd inna nazwa.
Terminy typowo fryzjerskie
botox dla włosów
Jest to zabieg regenerujący, poprawiający kondycję włosów, wkonywany tylko w salonie fryzjerskim. Efekt utrzymuje się nawet kilka tygodni. Tak jak nazwa wskazuje włos jest wypełniony od środka, grubszy.
sekcje
Przed strzyżeniem fryzjer dzieli włosy na sekcje, aby ułatwić sobie pracę. Mogą być dwie sekcje, mogą być cztery, w zalezności od techniki której używa fryzjer.
separacje
Powyższe sekcje dzieli się na separacje. Na mniejsze pasma aby czysto, precyzyjnie wykonać cięcie.
oxydant
Oxydant jest to woda utleniona którą miesza się z kremem koloryzującym aby powstała farba do włosów. Miesza się go też z rozjaśniaczem do dekoloryzacji czy balejażu. W zależności od żądanego efektu stosuje różną procentowość 3% 6% 9% 12%.
cieniowanie
Ulubione słowo fryzjerów! Chodzi o to że cieniowane włosy nie są jednej długości. Strzyżenie pod odpowiednim kątem sprawia że górne partie włosów są krótsze, a te dolne dłuższe. Cieniując dodajemy fryzurze lekkości, choć nie dotyczy to tylko długich włosów. Przy krótkich włosach u mężczyzn (np. maszynką), wycieniowanie oznacza miękkie, nie odznaczające sie przejście z krótszej długości włosów do dłuższej. Często cieniowanie mylone jest z efilacją
efilowanie
Przerzedzanie włosów. Dodawanie lekkości fryzurze. Są różne techniki efilacji m.in pikowanie czy efilacja ślizgowa, używa się do nich nożyczek lub maszynki. Poprzez efilowanie wydobywamy lekkość, delikatność cięcia. Nie zostaje mocna odcięta linia.
konturowanie
Wyznaczenie linii konturowych krótkich fryzur (damskich i męskich). Chodzi o linię baków, łuki nad uszami, linie za uszami oraz granice porostu na karku.
balejaż
Jest to technika koloryzacji. Na cienkie pasmo włosów nałożony zostaje rozjaśniacz i zamykane jest to pasmo w folii aluminiowej. Dzięki temu że folia trzyma ciepło, rozjaśniacz szybciej działa a pasmo włosów uzyskuje ładniejszy, jaśniejszy kolor. Balejaż bardzo popularny jest wsród blondynek, ponieważ przy tej technice kolor jest jaśniejszy i chłodniejszy od tego uzyskanego samą farbą. Oczywiście balejaż można też wykonać przy użyciu farby zamiast rozjaśniacza lub na przemian użyć rozjaśniacza z farbą. Wszystko zależy od tego jaki efekt fryzjer chce uzyskać.
cover
Jest to tuszowanie siwych włosów. Koloryzacja L’oreal dla mężczyzn stosowana w salonach fryzjerskich
degażówki
Nożyczki fryzjerskie ząbkowane. Przerzedzają włosy. Obecnie na szkoleniach uczy się aby jak najmniej pracować degażówkami na rzecz efilacji
pojaśnienia
Technika koloryzacji. Pojaśnienia wykonuje się zazwyczaj rozjaśniaczem, na długościach i końcach włosów, na folii aluminiowej lub na “wolnym powietrzu” aby rozświetlić kolor, nadać mu trójwymiarowości.
tonowanie
Włosy świeżo rozjaśnione mają zazwyczaj żółte lub pomarańczowy odcień. Żeby się go pozbyć stosuje się toner. Tonerem możemy oczyścić kolor, schłodzić lub ocieplić albo przyciemnić włosy. W salonach fryzjerskich toner zazwyczaj nakładamy po zmyciu koloryzacji na mokre włosy. Niestety toner z każdym myciem traci na intensywności, wypłukuje się z włosów.
Myślę że opisałam wszystkie trudne określenia i nazwy, ale jeśli jakieś jeszcze przychodzi Ci na myśl, napisz w komentarzu a dodam je do słownika! 🙂
Ściskam ,Ada