Farba do włosów. Czym różni się profesjonalna od tej z drogerii?

Farba do włosy na białym tle

Koloryzacja włosów to jeden z moich ulubionych tematów.
Przyznam jednak, że nie jest on łatwy. Uzyskanie idealnego koloru na włosach wymaga sporo wiedzy i doświadczenia od fryzjera. Rzadko wygląda to tak, że wybieramy odcień z palety, nałożymy farbę i już jest piękny kolor włosów. Żeby uzyskać ten idealny efekt, często trzeba mieszać odcienie, techniki, myśleć, kombinować 🙂

W tym tekście podzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami na temat farb. Porównam te dostępne w drogerii i te profesjonalne. W salonach fryzjerskich stosuje się tylko farby profesjonalne więc wiadomo znam się na nich bardzo dobrze. Te farby dostępne w drogerii testowałam “po godzinach” na sobie, rodzinie, znajomych. W swojej pracy poznałam też opinie klientek, które same farbują włosy w domu. Sporo jest takich Pań które farbują się w domu a do fryzjera przychodzą tylko na cięcie. Może zastanawiasz się, czy w domu możesz użyć farby profesjonalnej? Jasne że tak, czytaj dalej 🙂 Na tapet biorę farby trwałe.

Technologia

W obu przypadkach pod względem technologicznym farby nie różnią się.

Są to farby trwałe dwuskładnikowe które zawierają:

 • Środek alkalizujący zawierający barwniki
 • Utleniacz (oxydant) wywołujący barwę

Mechanizm działania na włosy w farbie profesjonalnej i drogeryjnej jest taki sam.

Jakie są różnice pomiędzy farbą profesjonalną a taką z drogerii?

Przedstawię to w punktach.

Farby profesjonalne:

 • Kupujesz tubę samego kremu koloryzującego. Do niego dokupić trzeba oksydant (nadtlenek wodoru) o odpowiednim stężeniu.
 • Krem koloryzujący i oksydant miesza się w odpowiednich proporcjach. Jakich? Jest to napisane na opakowaniu. Musisz odmierzyć odpowiednie ilości kremu i oksydantu przy pomocy wagi. Proporcje są bardzo ważne.
  Zobacz jak stworzyć mieszankę idealną tutaj.
 • Konsystencja mieszanki farby profesjonalnej jest zazwyczaj gęstsza niż farby drogeryjnej.
 • Farby profesjonalne możesz kupić w hurtowniach, sklepach fryzjerskich (w internecie też). Nie musisz być właścicielem salonu czy fryzjerem, aby zrobić zakupy w hurtowni fryzjerskiej, każdy może.
 • W hurtowniach i sklepach fryzjerskich są dostępne palety, na których możesz zobaczyć dany kolor na próbniku oraz zawsze możesz liczyć na doradztwo osoby, która tam pracuje.
 • Profesjonalne farby mają bogatą paletę kolorystyczną.

Farby drogeryjne:

 • W pudełku z farbą kupioną w drogerii znajdziesz tubkę kremu koloryzującego, oksydant o odpowiednim stężeniu i ilości, rękawiczki, odżywkę po koloryzacji i instrukcję.
 • Często farby z drogerii w zestawie mają wygodny aplikator, który ułatwia nakładanie farby.
 • Farby drogeryjne mają zdecydowanie mniejszą paletę kolorystyczną.
 • Konsystencja farby jest lejąca, nie bez przyczyny. Łatwiej się ją rozprowadza samemu na włosach.
 • Nie zawsze w drogeriach są dostępne palety z próbnikami kolorów.
 • Producenci lubią zmieniać co jakiś czas opakowania, szatę graficzną farb. Jeśli kupujesz zawsze ta samą farbę z tą samą panią na opakowaniu, koniecznie zapamiętaj numer.  Pani z opakowania może się za jakiś czas zmienić i będziesz mieć problem z wyborem odcienia.

Farby profesjonalne i drogeryjne a trwałość koloru.

Osobiście zauważam ogromną różnicę między farbami profesjonalnymi a tymi z drogerii pod względem trwałości koloru. 

Jeżeli chodzi o odcienie blond

Odcienie blond, farb dostępnych w drogerii zazwyczaj są ciepłe albo neutralne. Czyli złote, beżowe, naturalne. Z doświadczenia wiem, że większość blondynek pragnie chłodnego odcienia-popielatego, opalizującego. Tak więc od razu rzuca się w oczy uboga paleta kolorystyczna odcieni zimnych blond. Z jednej strony to rozumiem.
Bez wiedzy o podstawowych zasadach w farbowaniu, szarym, zimnym odcieniem na włosach blond można zrobić sobie krzywdę.
Jednak kiedy chciałam sama uzyskać zimny blond na swoich włosach farbą z drogerii, miałam z tym problem. Wybrałam jasny odcień najbardziej chłodny z możliwych. Po farbowaniu był ładny, ale tylko do dwóch myć. Później kolor zrobił się żółty. Pomimo stosowania szamponu niwelującego żółty odcień. (o tym szamponie możesz więcej przeczytać tutaj)

Problemem okazał się za mało zimny odcień farby (za mało popielaty), ale i stężenie oksydantu. Jak wcześniej wspomniałam, w farbie kupionej w drogerii oksydant o odpowiedniej procentowości i ilości, jest już dołączony do zestawu. Jednak nigdy ta procentowość nie jest podana na opakowaniu. Nie mamy wpływu na to, co jest w środku. Farby w odcieniach blond przeważnie mają dołączony oksydant 9% lub 12%. Natomiast ja przy farbie profesjonalnej używam oxy 3% lub 6%. Różnica pomiędzy moim odrostem a kolorem który chcę uzyskać nie jest duża. Użycie mniejszego oksydantu do farby daje efekt ciut ciemniejszy, ale jednocześnie bardziej chłodny. Tak więc gdyby w farbie z drogerii dołączony był oxy o mniejszej procentowości, pewnie byłabym zadowolona z efektu. Ale to w moim przypadku.

Oxydant 9% czy 12% sprawdzi się jeśli Twoje naturalne włosy (odrost) są ciemne a chcesz uzyskać jasny blond. Jeżeli jest duża różnica pomiędzy Twoim odrostem a kolorem docelowym. I żeby zniwelować żółty odcień podczas farbowania trzeba użyć farby z odcieniem popielatym, czasem mocno popielatym. A takich odcieni w palecie farb drogeryjnych brakuje.

Po więcej informacji na temat oksydantu, odsyłam Ciebie do tekstu: „Jak dobrać odpowiednie oksydantu?”


A skąd można wywnioskować, jakie jest stężenie oxydantu w farbie drogeryjnej, skoro nie jest napisane to na opakowaniu?

Wprost nie ma takiej informacji, ale na opakowaniu zazwyczaj jest informacja, że dana farba rozjaśnia nawet do 3 tonów. To oznacza, że oxydant jest 9%. Kiedy dana farba rozjaśnia nawet o 4 tony, to można wywnioskować, że oxydant jest 12%.

Jeśli chodzi o brązy.

Z moich obserwacji wynika, że kolory brąz wychodzą na włosach mocniejsze i ciemniejsze. Myślę, że tutaj wpływ ma również lejąca konsystencja farby.
Klientki, które przychodzą do salonu na dekoloryzacje to bardzo często takie, które przez lata farbowały włosy same w domu. Bardzo często są to Panie które, mimo iż nakładały odcień brąz, ich włosy stały się czarne. I żeby uzyskać ładny, jednolity, jaśniejszy kolor, czasem wymagana jest kilkakrotna dekoloryzacja.

Farba do włosów a pokrycie siwych

Czy każda farba pokryje siwe włosy? Nie, nie każda. Z niedużą siwizną (do 50% siwych włosów) nie masz się czym martwić, natomiast jeśli masz bardzo dużo siwych włosów nie każda farba je pokryje. Siwe włosy nie mają barwnika w środku, są puste. Aby pokryć w 100% siwe włosy trzeba użyć odcieni naturalnych albo pomieszać żądany odcień z naturalnym. W profesjonalnych produktach znajdziemy serie farb, które są przeznaczone do siwych włosów. Wystarczy, że do takiej farby dodasz przeznaczony oxydant (przeważnie jest to 6%) i nałożysz na włosy.
Wśród farb w drogerii nie spotkałam się z takimi przeznaczonymi do siwych włosów. A te, które w reklamach oferują, że dają pokrycie do 100% siwych włosów w praktyce różnie się sprawdzają. Czasem pokryje a czasem nie, nawet jak wybierzesz najdroższą farbę z półki. Drożej nie zawsze wychodzi lepiej.

Jeśli masz dużo siwych włosów i chcesz pofarbować je farbą z drogerii, wybierz farbę w odcieniu naturalnym. Czyli takim bez żadnego, ciepłego czy zimnego refleksu. Pamiętaj tylko o tym, że w przypadku włosów blond, odcień naturalny najlepiej sprawdzi się na siwym odroście, natomiast nie nakładaj go na długości i końce.

Cena

Farby w drogerii kosztują od 10- 40 zł za opakowanie. Mają one 100 ml gotowej mieszanki do farbowania, co wystarczy przeważnie na jedno farbowanie.
Te profesjonalne zaczynają się już od 15 zł za tubę kremu koloryzującego i dodatkowo trzeba dokupić oksydant. Taki oksydant jest też dostępny w małych opakowaniach 50/100 ml. Niektóre tuby farby profesjonalnej mają 100 ml a niektóre 50 ml. Te większe wystarczą na dwa czasem i trzy farbowania. Razem, taki najtańszy zestaw farby profesjonalnej z oksydantem kosztuje +/- 20 zł. Oczywiście w zależności jaką markę produktu wybierzemy, cena będzie się różnić. Pamiętaj jednak, że w profesjonalnych produktach zdecydowanie cena idzie w parze z jakością.

Podsumowując,

Jako fryzjer z wieloletnim doświadczeniem, uważam że farby profesjonalne są zdecydowanie lepsze od tych z drogerii. One są cały czas ulepszane, wprowadzane są nowe odcienie, nowe technologie aby przedłużyć trwałość koloru. Firmy produkujące farby do włosów obecnie kładą duży nacisk na to, aby uzyskać efekt jednoczesnej koloryzacji i pielęgnacji włosów. A w produktach profesjonalnych jest to bardziej zaawansowane.

Kiedy zdecydujesz się na użycie farby profesjonalnej, jedynym problemem może okazać się duży wybór odcieni. A skąd masz wiedzieć co oznaczają te numery na tubach farb? Który numer wybrać? Przeczytaj: „Jak czytać numery farb”.

Ściskam, Ada

Dodaj komentarz