Jak dbać o włosy małej dziewczynki?

Mała dziewczynka z długimi włosami

Temat podcinania włosów u dzieci podjęłam dwa artykuły wcześniej (tutaj możesz go przeczytać)
W tym tekście opiszę jak pielęgnować włosy dziewczynki. Jestem mamą 5-letniej małej damy więc ten temat jest mi bardzo bliski.

Włosy dziecka są delikatniejsze niż osoby dorosłej, więc powinno się dbać o nie inaczej. Jak dokładnie? Najpierw trochę magii 🙂

Magiczny kołtun

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja włosów u dziecka jest ważna? Właśnie, żeby uniknąć kołtuna.

Kołtun to mocno splątane włosy do tego stopnia, że bardzo trudno jest je rozczesać. Czasem nawet nie da się go rozczesać i wtedy nieuniknione jest cięcie włosów.
Zjawisko to częściej można zauważyć u dzieci. Delikatne dziecięce włosy łatwiej się plączą i są podatne na odkształcenia czy wycierania na przykład podczas spania.

Jednak niektórzy twierdzą, że kołtun pojawia się za sprawa uroków i czarów.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy kołtun, można znaleźć dużo historii o rzucanych urokach przez kogoś a następnego dnia pojawia się kołtun. Jest też takie przeświadczenie, że kiedy dziecko bardzo się wystraszy to wtedy też tworzy się kołtun we włosach. Czy jest to możliwe ? Nie wiem.

Ja w takie rzeczy nie wierzę. Natomiast jestem pewna, że brak odpowiedniego traktowania włosów dziecka może powodować ich splątanie do tego stopnia aż pojawia się kołtun, który naprawdę może przysporzyć przykrych problemów.

Tak jak wśród dorosłych osób każdy ma inne włosy, tak jest i wśród dzieci. Jedne mają już od okresu niemowlęcego dużo grubych włosów, a inne mają cienkie, delikatne, słabe włoski.
I niestety w tej drugiej grupie dzieciaczków ryzyko kołtunów jest większe.

Najważniejsze, rozczesuj!

Minimum dwa razy dziennie. Przy delikatnej strukturze włosów dziecka rozczesuj nawet częściej np. po drzemce, gdy włosy mogą się splątać od poduszki.
Oczywistą sprawą jest, że dzieci silniej odczuwają bodźce, więc szarpanie, ciągniecie włosów przy rozczesywaniu spowoduje ból. W rezultacie wywoła stres i niechęć dziecka do dbania o włosy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczotki do włosów dziecka.

Tutaj polecam szczerze Tangle Teezer, który też w swojej ofercie ma specjalne wzory dla dzieci. Ja i moja córka mamy taką w kształcie kwiatka. Tangle Teezer posiada gumowe elastyczne zęby, które lepiej sprawdzają się niż takie ostre w przeciętnej szczotce. Dobrze sprawdza się też szczotka z naturalnego włosia.
Warto też podzielić włosy na partie i każdą osobno powoli rozczesywać.

Regularnie podcinaj

Żeby zapobiegać plątaniu włosów, trzeba je systematycznie podcinać. Polecam co 2 miesiące odwiedzić fryzjera lub podciąc końcówki dziecku w zaciszu domowej łazienki 😛

(oczywiście, jeśli umiesz ) 

Podczas mycia nie szoruj włosów


Włosów dziecka nie trzeba myć często. 1 max. 2 razy w tygodniu wystarczy. Ważne, aby podczas mycia nie trzeć i nie szorować włosów i skóry głowy. Wystarczy, że delikatnie spienisz szampon i opuszkami palców umyjesz skórę głowy. Długości włosów możesz myć ruchem ugniatającym. Albo możesz potraktować swoje dłonie jak grzebień i przeczesywać palcami włosy w kierunku od nasady do końcówek.

Dobrze spłucz szampon. Jeśli na włosach zostanie piana może ona podrażnić delikatną skórę dziecka.

Zastosuj odżywkę

Po umyciu włosów zastosuj odżywkę. Odżywka daje poślizg na włosach, dzięki czemu lepiej jest je rozczesać ( bez krzyku dziecka :)) 

Polecam odżywki w sprayu  ułatwiające rozczesywanie dla dzieci. Są wygodne, bo nie trzeba ich spłukiwać. Jeśli nie masz takiej dziecięcej  pod ręką, możesz użyć takiej jaką Ty używasz. Nałóż odrobinę (!) tylko na końce i spłucz. Zamiennikiem odżywki w sprayu może być olejek. Nałóż go na dłonie, rozprowadź na długościach włosów i rozczesanie włosów staje się łatwiejsze. 

Zawsze po umyciu pamiętaj, aby rozczesać dziecku włosy. Tymbardziej, jeśli zaraz idzie ono spać. Możesz też przed spaniem zapleść włosy w luźny warkocz. Wtedy włosy nie będą się ocierać, plątać o poduszkę. 

Puchate włoski

U malutkich dzieci często po spaniu włosy przypominają jakby poplątany puch. Włoski sterczą na wszystkie strony i mają puchatą strukturę.

Nie zostawiaj tak włosów, zmocz je wtedy wodą i delikatnie rozczesz. Możesz też użyć odrobinę odżywki w sprayu. Jest to okres przejściowy, włosy są bardzo delikatne a ocierając o poduszkę robią się puchate. Z czasem to minie. Jeśli u dziecka często tak się dzieje, pomyśl, aby skrócić włoski, łatwiej będzie nad nimi zapanować.

Jak rozczesać kołtun?

Wyżej napisałam jak unikać powstania kołtuna a co jeśli mimo wszystko u dziecka się pojawi?
Na pewno rozważyłabym znaczne podcięcie włosów. Nie “hodować” włosów mimo wszystko. Podciąć włosy i poczekać aż z wiekiem dziecka ich struktura się wzmocni.
Jednak gdy zauważysz kołtun na włosach dziecka, spróbuj go rozczesać.

 1. Odseparuj splątane włosy, resztę zepnij aby nie przeszkadzała.
 2. Spryskaj splątane włosy odżywką w sprayu albo nałóż olejek 
 3. Rozczesywanie kołtuna zacznij od końcówek i kiedy uda się je rozczesać przesuwaj się ku górze. Nigdy nie zaczynaj rozczesywać bezpośrednio od nasady. 
 4. Kiedy włosy są bardzo mocno splątane użyj grzebienia z metalowym szpikulcem. Wtedy tym szpikulcem dosłownie włos po włosie odseparuj je od splątanego pasma (zaczynając tak samo od końcówek) 

Oczywiście, jeśli Twoje działania nie przynoszą efektu, splątane włosy nie dają się rozczesać, nie czekaj i udaj się z dzieckiem do fryzjera.

Co do pielęgnacji włosów u dzieci mam jeszcze jedno przemyślenie dotyczące szamponów.
A dokładniej składu takiego szamponu. Uważam, że w dziecięcych produktach myjących nie powinno się stosować środków powierzchniowo czynnych. Dużo szamponów jednak posiada je w składzie. Przed kupnem sprawdź, czy w składzie znajdują się takie skróty jak: SLS, SLES, SMS i świadomie z tych kosmetyków zrezygnuj. W przyszłych artykułach na pewno ten temat rozwinę.

Ściskam, Ada

4 Replies to “Jak dbać o włosy małej dziewczynki?”

 1. Cześć,
  dodałabym, że metodą włos po włosie (nawet dosłownie [po 1-2 włosy) da się rozczesać chyba każdego kołtuna, tylko przy włosach do pasa u kilkulatki może to trwać w skrajności nawet 4 godziny na raty 😀 Więc to szkoła cierpliwości dla rodzica.
  Pozdrawiam 🙂

  1. To prawda 😀

 2. Hej! Mam pytanie. Mam 2,5 latkę której myje włosy 1-2 razy w tygodniu. Kąpiemy się bezpośrednio przed spaniem, bez biegania czy oglądania bajek. Włoski ma do łopatek więc moczą piżamkę no i jakoś mało higienicznie z tymi mokrymi włosami spać. Pytanie o suszarkę- można letnim strumieniem podsuszać włosy? Jakoś zabezpieczyć włos przed suszeniem? Czy odpuścić suszarkę zupełnie?

  1. Hej!
   Jasne, suszarka to dobry pomysł. Warto podsuszyć też włosy od nasady bo w nocy skora się poci, dodatkowo jest mokro, przez poduszkę nie ma dostępu do powietrza i wtedy na skórze tworzy sie wilgotno-ciepłe środowisko które jest idealne dla bakterii.
   Możesz też użyć na długościach włosów kremu termicznego czy olejku który ma właściwości termoochronne. Takie produkty są bez spłukiwania, nałoz bezpośrednio przed suszeniem 🙂

Dodaj komentarz