Dlaczego ciemieniucha u jednych dzieci występuje a u innych nie? Czy możesz zapobiec jej powstawaniu? Jak ją leczyć?
Ciemieniucha u dzieci.
Pojawia się u niemowlaków i małych dzieci do 4. roku życia.
Może występować, ale nie musi. Nie każde dziecko będzie mieć ciemieniuchę.
Sama znam ten problem, moje dzieci miały. Córka w stopniu umiarkowanym, choć teraz ma 5 lat to jeszcze gdzieniegdzie ciemieniucha się pojawia. Synek jak miał kilka miesięcy, miał duży problem z powracającą ciemieniuchą, walka trwa do dzisiaj, a niedługo skończy 3 lata.
Podpowiem Ci, co u nas się sprawdziło, jak to leczymy.
Co to jest ciemieniucha?
To łagodne zapalenie skóry u małych dzieci. Występuje głównie na skórze głowy na tzw., “koronie”. I ma postać przyklejonych do skóry żółtawych płatków martwego naskórka. W mocnym nasileniu ciemieniucha może przypominać zaschniętą skorupę.
Ciemieniucha może też występować na brwiach, nosie czy uszach.
Ciemieniucha- przyczyny.
Podaje się, że jedną z przyczyn występowania ciemieniuchy jest wtórny wpływ matczynych hormonów. Prowadzi to do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Kolejną przyczyną jest przerost drożdżaków typu Malessezia furfur.
Źródła donoszą, że nawracająca ciemieniucha u dzieci może mieć głębszą przyczynę, związaną ze słabą odpornością organizmu. Oraz mało urozmaiconą dietą dziecka.
Ciemieniucha nie boli ani nie swędzi. Jednak kiedy tak się dzieje, koniecznie zgłoś to lekarzowi.
Jak leczyć?
Regularnie usuwać nagromadzony naskórek Stosować doraźnie na skórę głowy dziecka preparat, dostępny w aptece zawierające komponenty olejków. Delikatnie smarować takim preparatem miejsca, gdzie występuje ciemieniucha. Zostawić na kilka godzin lub więcej. Przeczytaj na opakowaniu lub ulotce dołączonej do preparatu.
Po tym czasie delikatnie przy pomocy szczotki o miękkim włosie wyczesz martwy naskórek.
Może tak być, że razem z tym naskórkiem wyczeszesz włoski. Jeśli jest to kilka włosów, nie martw się, jeśli będzie to więcej i będzie Cię to niepokoić, zgłoś to lekarzowi pediatrze.
Po wyczesaniu ciemieniuchy umyj dzidziutkowi włosy delikatnym szamponem. Jednak zanim to zrobisz, sprawdź skład szamponu. Niestety szampony dziecięce, pomimo, że opisują się jako łagodne, często posiadają mocny detergent typu SLS. Wybierz dla dziecka taki, który w składzie nie ma SLS (Sodium Lauryl Sulfate).
W dodatkowym kroku możesz jeszcze po umyciu, nawilżyć skórę głowy. Po wyczesaniu, w miejscach, gdzie była ciemieniucha skóra może być zaczerwieniona. Ja synkowi stosowałam Emotopic balsam nawilżająco-natłuszczający. Polecam ten dodatkowy krok na pewno w przypadku kiedy tej ciemieniuchy jest dużo na główce dziecka. Nie spłukuj balsamu.
Ciemieniucha- Czy możesz zapobiec jej powstawaniu?
Możesz. Wykonuj regularnie masaż główki dziecka. Świetnie sprawdzi się do tego szczotka z miękkim włosiem. Możesz taki masaż wykonywać już noworodkowi, najlepiej po kąpieli. Masaż główki dziecka, pobudza też cebulki do wzrostu.
Na koniec,
Dodam jeszcze, że powstawanie ciemieniuchy nie ma nic wspólnego z higieną a właściwie jej brakiem. Ona po prostu się pojawia. Nie zapobiegniesz powstawaniu jej, częściej myjąc głowę dziecka. Na polecam też, zdrapywania jej z główki dziecka na sucho. Możesz wtedy odrywać ją wraz z włoskami i dziecko będzie to po prostu boleć.
Ściskam, Ada.
Przeczytaj też „Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku włosy?”.