Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą?

Co to jest kąpiel rozjaśniająca? Jak działa na włosy? Jak przyrządzić mieszankę?

Kąpiel czy mycie rozjaśniające?

Kąpiel rozjaśniająca nazywana również myciem rozjaśniającym. Jest to zabieg wykonywany w celu usunięcia sztucznych barwników we włosie. Kąpielą/myciem rozjaśniającym możesz podjaśnić włosy jednak maksymalnie do 2 poziomów. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, ale teoretycznie do 2 poziomów.

Kąpiel rozjaśniająca to nie jest to samo co dekoloryzacja. O samej dekoloryzacji przeczytaj tutaj. Różnica polega na użyciu innej mieszanki i produktów do niej a co za tym idzie, poprzez dekoloryzacje możesz rozjaśnić włosy farbowane o więcej poziomów niż tylko 2. Dekoloryzacja jest bardziej agresywnym zabiegiem dla włosów niż kąpiel rozjaśniająca.

A demakijaż i kąpiel rozjaśniająca?

Tak samo różnią się składnikami samej mieszanki. Co to jest demakijaż włosów, po co i dlaczego? przeczytaj tutaj. Tak w skrócie, główną różnicą jest to, że przy demakijażu nie używa się nadtlenku wodoru (oksydantu), tylko ciepłej wody. Demakijażem można zmienić/usunąć tylko niepożądany odcień (refleks) a kąpielą możesz podjaśnić kolor włosów o dwa poziomy.

Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą?

Składniki:

  • 1 porcja rozjaśniacza proszkowego lub pudrowego lub dekoloryzatora oksydacyjnego*
  • 1 porcja oksydantu (3% lub 6%)
  • 1 porcja ciepłej wody 
  • 1 porcja szamponu

*co to dekoloryzator oksydacyjny? przeczytaj tutaj.

Wszystko mieszasz ze sobą w miseczce.
Uwaga na rozjaśniacz i dekoloryzator! Oba wsypuj delikatnie i z daleka od Twojego nosa i oczu.

Nałóż na suche włosy. Małymi separacjami. Czas nakładania też ma tutaj znaczenie. Zrób to szybko, żeby nie było różnic w poziomie rozjaśnienia na różnych partiach włosów. Zacznij nakładać od tych partii włosów gdzie farby jest najwięcej, gdzie włosy są najciemniejsze. 

Czy możesz nałożyć mieszankę na odrosty?

Możesz. Jednak zrób to na samym końcu, tam przy skórze jest wyższa temperatura i mniej pigmentów do usunięcia w środku włosa. Szybciej się rozjaśnią.

Czas działania? od 30 min do 1h. Zależy to od tego jak ciemne włosy chcesz rozjaśnić i jaki preparat (rozjaśniacz lub dekoloryzator) używasz. Oraz jaki procent oksydantu. Możesz dać niższe stężenie, a wtedy wydłużyć czas działania na włosach. Obserwuj włosy, patrz co się dzieje, cały czas kontroluj. Zmyj.

Masz pytanie o kąpiel rozjaśniającą? pytaj w komentarzu.

To na tyle dziś, do następnego!

Ściskam, Ada

4 Replies to “Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą?”

  1. Hej, zrobiłam dzisiaj kąpiel rozjaśniająca. Kolor włosów zszedł mi do żółtego/ jasnego rudego w niektórych miejscach. Nałożyłam na to farbę poziom 7.0 i praktycznie wogole się nie przyjęła. Jedynie delikatnie przyciemnila włosy. Czy farba,która polecasz Wella Illumina 6.16 da radę? Planuje wrócić do naturalnego koloru włosów- mysi blond 😉

    1. Hej Aga 🙂
      7.0 jakiej firmy to farba? Na jakim oksydancie nałożyłaś?
      wella Illumina 6/16 naturalnie wychodzi, ładny odcień ale ciemno. Ton wyżej jest jeszcze Illumina 7/81 i możesz spróbować z nią nawet z oksydantem 1,9%. Nałożona na suche włosy też może przyciemnić, to naturalna sprawa a możesz też nałożyć na mokre/wilgotne włosy w formie toneru. Tylko wtedy szybciej będzie sie wypłukiwać.

  2. Hej! Pisze tylko żeby Ci jeszcze raz podziękować za rady co do wyboru farby i oksydantu. Wczoraj farbowałam włosy i jestem bardzo zadowolona. Kolor odświeżony i siwe włosy zakryte. A co najważniejsze 0 plam! Kolor wyszedł cieplejszy niż się spodziewałam i myśle ze następnym razem wybiorę farbę .11 🙂

    1. Cześć! super, extra niesamowicie mnie to cieszy 😀 Tak, jak piszesz farba .11 wyjdzie chłodniejsza, następnym razem jak najbardziej takiej użyj.

Dodaj komentarz