Co to demakijaż włosów? Po co wykonuje się taki zabieg? Jaki efekt daje na włosach? Oraz przepis na gotową, idealną mieszankę.
Czy demakijaż włosów i kąpiel rozjaśniająca to jest to samo?
To nie jest to samo. Jednak często mylone ze sobą te dwa terminy.
Do tych zabiegów potrzebujesz innych produktów i mają inne zadanie do wykonania na włosach. O kąpieli więcej wkrótce, dzisiaj samo “mięsko” o demakijażu.
Demakijaż włosów
Tak jak wykonujesz demakijaż twarzy, tak możesz wykonać demakijaż włosów. Po co? Żeby zmyć, oczyścić włosy z niepożądanego odcienia (refleksu). Tylko odcienia.
Kiedy po koloryzacji włosy wyszły na odpowiednim poziomie kolorystycznym, ale odcień był za zimny lub za ciepły, lub coś z nim było nie tak. Teoretycznie możesz zmienić ten odcień, nakładając toner, na podstawie zasad kolorów przeciwstawnych (te zasady znajdziesz tutaj). Jednak to łączy się z dodaniem kolejnej warstwy pigmentów na włos, co za tym idzie kolor może się przyciemnić. Więc najlepiej jest je najpierw oczyścić, wykonać demakijaż.
Demakijaż stosuje się najczęściej na włosy rozjaśniane, blond. Głównie dlatego, że takie włosy mają tendencje do szybkiego łapania pigmentów, one osiadają pomiędzy rozszerzonymi łuskami. Na włosach rozjaśnianych często zdarzają się niespodzianki typu szaro-buro-ponuro. Są to włosy słabsze, bardziej suche, więc dla szybkiego pozbycia się tego niefajnego odcienia bez użycia oksydantów, bez narażenia na kolejne uszkodzenia polecam demakijaż.
Przypadek pani Marzenki
Pani Marzenka wykonywała koloryzację u fryzjera. Piękny, jasny, chłodny blond na poziomie 10. Pewnego dnia jednak koleżanka poleciła jej farbę, która na jej włosach wychodzi cudnie. Pani Marzenka zachwycona, że zaoszczędzi na wizycie w salonie, nałożyła farbę z polecenia koleżanki na swoje włosy. Odrost wyszedł nawet nie źle, natomiast długości i końce przybrały odcień szaro-bury. Ryzyko się nie opłaciło i pani Marzenka musiała wrócić do salonu z prośbą o ratunek dla jej włosów.
I w tej sytuacji idealnie sprawdzi się demakijaż. Na długości i końce. Oczyści włos z szaroburego odcienia. Na koniec można zastosować toner lub nie nakładać nic, jeśli odcień jest ładny.
Jak wykonać demakijaż?
Każda firma i każdy jej produkt ma swoje przeznaczenie, swoje receptury i swoje zalecenia co do proporcji mieszania. Ja natomiast sprzedam Ci uniwersalną stosowaną przeze mnie recepturę.
Do wykonania demakijażu potrzebujesz:
- dekoloryzatora oksydacyjnego (np. Effasor Loreal Professionnel) lub rozjaśniacza w pudrze lub proszku.
(co to za dekoloryzator i czym się różni on od rozjaśniacza- przeczytasz tutaj) - Gorącą wodę.
Do miski wsyp 1 porcję dekoloryzatora lub rozjaśniacza. Wsyp to za mocno powiedziane, zrób to delikatnie i daleko od Twojego nosa. Dodaj 2 porcje gorącej, przegotowanej wody z czajnika.
Jest jeszcze jedna wersja w której dodatkowo dochodzi szampon.
- 1 porcja rozjaśniacza lub dekoloryzatora
- 1 porcja szamponu
- 2 porcje gorącej wody
Ja tej mieszanki nie stosowałam nigdy. Choć wydaje się, że będzie łatwiejsza w nakładaniu ale i delikatniejsza w działaniu. Jeśli Ty stosowałeś/aś napisz proszę, swoje odczucia i jakie były efekty po tej mieszance 🙂
Taką mieszankę nakłada się na suche włosy. Jeśli zabieg jest wykonywany u fryzjera, to nakłada się ją na myjce.
Czas działania: Nieokreślony. Zależy, na jakim produkcie (rozjaśniacz czy dekoloryzator) robi się demakijaż i jak szybko włosy reagują/rozjaśniają się. Czasem jest to chwila, czasem jednak trzeba produkt przytrzymać.
Na koniec,
Jest jeszcze jedno rozwiązanie. WITAMINA C lub cytryna. W połączeniu z gorąca wodą również dają efekt jak demakijaż. To dzięki kwasowemu odczynowi. W ten sposób tez działa dekoloryzator redukcyjny. O którym przeczytasz tutaj: „Jaki produkt wybrać do dekoloryzacji?”.
Ja natomiast tej metody nie stosowałam, tylko o niej słyszałam. Ale ciekawa jestem jaki efekt daje. Znasz ją? Stosowałaś witaminę C lub cytrynę? Napisz cos więcej o tym proszę 🙂
Ściskam, Ada
Ile to jest porcja? Jak to przeliczyć?
Możesz na wadze to przeliczyć: powiedzmy 1 porcja to 10 g. Albo na łyżki: 1 porcja to 1 łyżka, ważne żeby trzymac się proporcji.
Kobieto, życie mi uratowałaś!!! Niedziela, zachciało mi się farbowania, zawsze testuję farbę na pasemku, tym razem poszłam na żywioł i katastrofa – włosy grafitowo-zielone. Wyczytałam o wit.c, w samochód, do dyżurującej apteki, kąpiel w witaminie i jest dobrze. Dziękuję!!!
Wspaniale ! 🙂 🙂
Dzień dobry, czy taki demakijaż faktycznie wpływa tylko na refleks? W sensie: czy gdy farba pokryła siwe włosy i dokonamy demakijażu, to kolor bazowy dalej zostanie na włosach? Pozdrawiam.
Nie, co juz raz zostało zafarbowane nigdy nie wróci do naturalnego koloru 🙂