Jak działa farba do włosów?

Jakie są etapy farbowania włosów? Jak tworzą się barwniki? Dlaczego nie warto skracać czasu trzymania farby na włosach? Poznaj mechanizm działania farby od wewnątrz, a uzyskasz lepszy kolor włosów.

Po co Ci ta wiedza? 

Jeśli zrozumiesz jak krok po kroku, wygląda proces farbowania włosów, pomoże Ci to dobrać odpowiednie produkty, aby uzyskać efekt, o jakim marzysz. Przede wszystkim ważne jest to w doborze odpowiedniego stężenia oksydantu do farby.  Znając działanie nadtlenku wodoru we włosie, ułatwi Ci to dobór odpowiedniego odcienia farby. Według zasad neutralizacji i kolorów przeciwstawnych.

Etapy procesu farbowania trwałej farby do włosów.

Jaka farba jest trwała, a jaka półtrwała? Przeczytasz tutaj: „Czy częste farbowanie niszczy włosy?”.

1.Mieszasz w miseczce dwa składniki:
Farbę/krem koloryzujący -zawiera barwniki, modyfikatory barwy, środek powierzchniowo czynny, środki zapachowe, zagęszczacze, środki alkalizujące.
Oksydant– nadtlenek wodoru.

2. Już podczas mieszania w miseczce dochodzi do pierwszych reakcji. Następuje uwolnienie tlenu. Widzisz, jak mieszanka farby zmienia już kolor. Dlatego ważne, żeby wymieszać farbę tuż przed nałożeniem na włosy, a czas nakładania na włosy, nie powinien przekroczyć 10 minut. 

Nakładasz wymieszaną farbę na włosy- i teraz dzieje się magia.

3. Środek alkalizujący (amoniak, sole amonowe) rozpuszcza płaszcz lipidowy, rozchyla łuski włosowe.

4.Barwniki pośrednie, modyfikatory i nadtlenek wodoru wnikają głęboko do warstwy korowej włosa.

5.Tutaj we wnętrzu włosa nadtlenek wodoru robi miejsce dla nowych barwników. Co łączy się, z tym że te naturalne barwniki, pigmenty zostają rozjaśnione, częściowo zniszczone. Im wyższe stężenie nadtlenku wodoru, tym więcej miejsca tworzy dla nowych barwników. Jednocześnie, pamiętaj, że kiedy naturalne barwniki się rozjaśniają, przechodzą przez odcienie czerwone, pomarańczowe i żółte. I tutaj możesz to przewidzieć, dobrać odcień farby aby je zneutralizować.

6.Tak w połowie czasu działania, maleje stężenie nadtlenku wodoru, reakcja rozjaśniania się wycisza.

7.Następuje tworzenie się nowych cząsteczek barwnika. Podstawniki barwnika czyli utlenione jego formy łącza się z modyfikatorami. Powstają duże cząsteczki barwnika o żądanej barwie.

8.Na koniec, środki pomocnicze zawarte w farbie takie jak hydrolizaty białkowe wnikają w głąb włosa, odbudowując jego strukturę.

9.I tutaj po upływie określonego czasu zmywasz farbę. Włosy należy zneutralizować za pomocą szamponu i odżywki o odczynie kwasowym. W ten sposób łuski włosa się zamykają. We wnętrzu włosa zostają barwniki oraz środki pielęgnujące.

Ile czasu trwa reakcja farbowania?

To zależy, od danej farby. W większości farb jest to 35 min. W farbach super rozjaśniających blond może to być nawet 50 min.

Farby rozjaśniające typu Majiblond czy Matrix Extra Blond miesza się w proporcji 1:2.
Nie bez przyczyny.
Ta podwójna porcja nadtlenku wodoru robi jeszcze więcej miejsca we włosie, bardziej je rozjaśnia.

Na koniec

Jak widzisz, farbowanie włosów ma kilka etapów. Każdy następuje w odpowiednim czasie i jest bardzo ważny. To też ważna informacja dla Ciebie: Nie warto skracać czasu trzymania farby na włosach. Zatrzymasz reakcje na jakimś etapie i kolor nie będzie taki jak powinien.

6 Replies to “Jak działa farba do włosów?”

  1. Cześć. Mąż trochę zaeksperymentował chcąc pozbyć się siwizny. Kupił w drogerii „odsiwiacz” Cameleo. I efekt niestety jest taki, że ma na głowie kolor czarny z poblaskiem brązu. Czy istnieje jakiś sposób żeby choć trochę pozbyć się tego odcienia, trochę rozjaśnić?

    1. Cześć,
      Niestety nie znam tego produktu, nie używałam. Można spróbować myć szamponem oczyszczającym lub przeciwłupieżowym, przytrzymać go na włosach kilka minut. Powinno troche pomóc.

  2. Witam, masz świetnego bloga. Od pewnego czasu zaglądam tutaj częściej 🙂 Tym razem i ja postanowiłam zapytać o radę. Ja do tej pory używałam farby montibello, czasem fanoli – kolor popielaty (uwielbiam chłodne kolory) ale niestety kolor szybko się wypłukuje i zostaje mi żółty blond,który przez jakiś czas wpada nawet w taki rudawy odcień. Zaciekawiła mnie farba wella illumina 8/69. Gdzieś u Ciebie na blogu nawet o jej wspominałaś. I teraz tak się zaczęłam zastanawiać czy ta farba wella też była by takim żółtym blondem? Czy do tej farby trzeba najpierw rozjaśnić włosy rozjasniaczem? Moj kolor naturalny to taki polski mysi blond bez siwych jeszcze 🙂 proszę o radę bo chciałabym coś zmienić a wolę najpierw zapytać o zdanie kogoś kto ma pojęcie o tym
    Pozdrawiam

    1. Cześć 🙂
      Fanola ma to do siebie, że się wypłukuje po 2 tygodniach. Też to zauważyłam. Illumina jest farbą rozświetlającą, ja uwielbiam, kolory wychodzą chłodne, naturalne i dłużej się takie trzymają. Czy najpierw trzeba włosy rozjaśnić? To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Bo można nałożyć 8/69 na wcześniej rozjaśnione włosy a można na naturalny odrost i tu będzie inny efekt i tutaj. Jeśli poszukujesz zimnej farby blond to jest jeszcze Majirel cool cover. Zobacz sobie. Jeśli masz ochotę to możesz wysłać mi na ig lub fb zdjęcia włosów i efekt jaki Ci się marzy, to coś doradzę 🙂

  3. Witam bardzo się cieszę że znalazłam Twojego bloga..jest prawdziwą skarbnicą profesjonalnej wiedzy..A ja mam pytanko..nie wiem jaki oksydant wybrać do farby oalia montibello 3,3 albo 6,6.. chce farbowac kolorem 7.44 mam obecnie bardzo zniszczone łamiące się włosy w kolorze jasnego spranego rudego i ciemny mysi odrost plus ok.30%siwizny..wolałabym użyć 3 by wlosow nie katować ale nie wiem jak poradzi sobie z tym wzrostem i siwkami.. A boję się że 6 pogorszy stan włosów… nie wiem co mam zrobić..ratuj proszę 😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱

    1. Cześć 🙂 dziękuje za miłe słowa 🙂
      Przy rudościach wyższy oksydant podbija odcień, będzie bardziej rudy. Niższy oksy sprawi, że kolor będzie ciut ciemniejszy a odcień przygaszony. Nie znam tych farb, nie wiem jak wychodzą na włosach, więc może ta różnica o której pisze nie będzie mocno widoczna. Patrzę, ze pokrywa w 100% siwe włosy i też nie masz tak dużo siwych to 3,3% powinien sobie poradzić z nimi. Dużo nie pomogę, decyzja należy do Ciebie. Niestety często tak jest w koloryzacji, że trzeba ustalić priorytet: kondycja włosów czy wymarzony kolor 🙂

Dodaj komentarz