W dalszym ciągu piszę o szamponach do włosów. Dowiesz się czym się charakteryzują, co mają w składzie, jak je odróżniać na sklepowych półkach. Jest ich naprawdę dużo dlatego też podzieliłam artykuł na części. W tej znajdziesz 7 rodzajów szamponów. Miłego czytania!
Poprzednią część artykułu możesz przeczytać tutaj.
No to lecim.
szampon przeciwłupieżowy
Łupież, to choroba skóry głowy, która objawia się białymi płatkami złuszczonego naskórka. Przy doborze odpowiedniego szamponu konieczne jest rozpoznanie rodzaju łupieżu (jest to temat na osobny artykuł). . Najpopularniejszymi składnikami szamponów przeciwłupieżowych są pirtytionian cynku, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo i kwas salicylowy, który działa keratolitycznie, czyli złuszcza nagromadzony naskórek. Można też spotkać szampony z granulkami, które mają działanie peelingujące albo typowe peelingi do skóry głowy. Taki peeling stosuje się na suchej skórze i stopniowo dodaje wody, dzięki czemu wytwarza się piana. Przy leczeniu łupieżu ważne jest też pH szamponu-powinno być kwaśne. Niestety na opakowaniu produktu nie znajdziecie informacji o pH.
Szampon przeciwłupieżowy należy do grupy szamponów leczniczych. Wyglądem i zapachem przypomina lekarstwo. Zapach nie ma wpływu na działanie szamponu, ale działa na naszą wyobraźnię podświadomie wzbudzając zaufanie. Wyjątek może stanowić zapach miętowy, który wynika z obecności mentolu. Mentol ma działanie odświeżające.
szampon do wrażliwej skóry głowy
Nazywany jest także szamponem do podrażnionej skóry głowy, kojącym, przywracającym równowagę skórze głowy.
Szampon ten ma bardzo lekką konsystencję. Nie powinien zawierać drażniących środków powierzchniowo czynnych:
- SLES- Sodium Laureth Sulfate,
- SLS- Sodium Lauryl Sulfate,
- SMS- Sodium Myreth Sulfate,
- SCS- Sodium Coco Sulfate.
Szampon pozbawiony tych substancji mniej się pieni, jednak można się do tego przyzwyczaić.
Oprócz delikatnego oczyszczania szampon do wrażliwej skóry głowy, ma za zadanie nawilżyć ją i złagodzić podrażnienia. W składzie dominuje pantenol, czyli prowitamina B5. Podobnie jak szampon przeciwłupieżowy, szampon kojący należy do grupy leczniczych. Co do reguły powinien być pozbawiony zapachu.
szampon do włosów normalnych
Pod pojęciem “włosów normalnych” kryje się “normalna” skóra głowy. Szampon dedykowany takiej skórze oprócz podstawowych składników, czyli wody i substancji powierzchniowo czynnej, może mieć rozmaite dodatki. Duże znaczenie w przypadku składu kosmetyków do włosów mają trendy. Co jakiś czas pojawia się moda na dany składnik np. keratyna lub olej arganowy i zgodnie z nią firmy prześcigają się w produkcji i reklamowaniu rozmaitych szamponów. O ile w odżywkach i maskach do włosów tego typu składniki mają znaczenie, o tyle w szamponach niekoniecznie. Na pierwszym miejscu w składzie szamponu zawsze jest woda i środek powierzchniowo czynny, który jest potrzebny, aby zmyć tłuszcz. Modne substancje zwykle występują w śladowych ilościach i są wymieniane na końcu listy składników. Dlatego w przypadku szamponu do włosów nie warto sugerować się “modnymi” dodatkami.
szampon wygładzający
Czyli przeznaczony do włosów puszących się, niesfornych. Inna nazwa takiego szamponu to dyscyplinujący. Jest to szampon z największą ilością substancji kondycjonujących. Ma gęstą konsystencję i perłowy kolor. Zazwyczaj zawiera dodatkowe oleje. Szampon wygładzający jest ciężki, a w związku z tym nie należy go stosować przy cienkich włosach i przetłuszczającej się skórze głowy.
szampon przeciw wypadaniu
Wzmacniający, stymulujący wzrost lub rewitalizujący. Przy problemie wypadania włosów dobór odpowiedniego szamponu jest ważniejszy od doboru odżywki czy maski. Najskuteczniejsze są jednak ampułki do wcierania w skórę głowy. Zarówno ampułka, jak i szampon działają na korzeń (cebulkę) włosa, czyli jego część żywą.
Skąd w ogóle problem wypadających włosów? Otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa z czasem może ulec osłabieniu. Wówczas włos jest mniej odżywiony, staje się cieńszy, słabszy, aż w końcu wypada razem z cebulką. Szampon przeciw wypadaniu poprawia ukrwienie skóry głowy oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Szampon ten jest bogaty w substancje aktywne. Są to wyciągi z roślin: skrzypu polnego, żeń-szenia, brzozy, nagietka, pokrzywy, czarnej rzepy. Wśród substancji czynnych często można spotkać również witaminy PP, E oraz witaminy z grupy B.
Szampon przeciw wypadaniu włosów to kolejny szampon z grupy leczniczych. Zazwyczaj ma zapach o ziołowej nucie. Jest bezbarwny i ma lekką konsystencję. Polecam podczas mycia spienić szampon i zostawić na włosach 1-2 minuty, aby substancje aktywne mogły dotrzeć do mieszka włosowego.
szampon do włosów kręconych
Włosy kręcone są z natury suche i potrzebują więcej odżywienia niż włosy naturalnie proste. Szampon do włosów kręconych posiada składniki oczyszczające i kondycjonujące. Są one tak zbilansowane, aby nie obciążyć włosa. Włos kręcony, aby naturalnie się skręcił musi być lekki. Dlatego szampon jemu dedykowany jest uboższy w składniki aktywne i kondycjonujące od szamponu do włosów suchych. Ma lekką konsystencję.
szampon 2w1
To nic innego jak szampon i odżywka w jednym. Często przy tym typie szamponu na opakowaniu jest napisane “włosy normalne”. Oznacza to, że jest przeznaczony dla normalnej skóry głowy. Posiada dużo składników kondycjonujących, które ułatwiają rozczesywanie włosów.
Takie “wynalazki” powstały z myślą o osobach, które żyją szybko, nie mają czasu na nałożenie odżywki. Szamponów 2w1 napewno nie polecam do włosów cienkich, ze skłonnością do wypadania oraz przy problemach z przetłuszczaniem się skóry głowy.
Nie jest też odpowiedni do włosów zniszczonych. Odbudowa uszkodzeń we włosie jest możliwa tylko przy użyciu odpowiedniej maski. Szampon 2w1 ma gęstą, perłową konsystencję.
I to już koniec, kolejnej części nie ma. Mam nadzieję, że teraz wybór tego jedynego szamponu, pośród różnych, innych, dostępnych w drogerii będzie dla Ciebie łatwiejszy !
A obecnie, jakiego używasz szamponu do swoich włosów? Podziel się opinią o nim w komentarzu.
Ściskam, Ada.
Szukasz konkretnych produktów do pielęgnacji włosów? Przeczytaj o tych: „Dlaczego warto mieszać różne produkty, z różnych serii.”