Dzisiejszy świat pędzi szybko, a my razem z nim, prawda? Twoi klienci również. Wpadają na umówioną wizytę do salonu, między pracą, domowymi obowiązkami i z listą tysiąca rzeczy do zrobienia w głowie. Wiesz, że poprzez profesjonalnie wykonaną usługę mycia włosów w salonie, możesz dać swoim klientom jedną bezcenną rzecz? Zatrzymanie się na chwilę oraz spowolnienie swoich myśli w tym codziennym biegu. Brzmi obiecująco, co nie?
Chodź, pokażę Ci jak wykonać takie mycie włosów, aby trafić prosto w serce Twoich klientów 🙂
Choć w tym artykule opisuję mycie głowy przykładowej Pani-klientce, pamiętaj, że mężczyznom również myjemy głowę, też wykonujemy masaż. Ba! nawet nakładamy odżywkę, schemat jest taki sam.
Na początku zwrócę uwagę jeszcze na kilka aspektów.
Gdzie powinna znajdować się myjnia?
Jeśli prowadzisz duży salon fryzjerski, masz możliwości powierzchniowe, warto ustawić myjnie w osobnym pomieszczeniu. Powinno być to miejsce ciche, odseparowane od reszty salonu w którym jak wiesz, często jest szum, gwar rozmów. Jeśli nie masz takiej możliwości, może wystarczy mała ścianka działowa albo estetyczny parawan?
Myjnia fryzjerska nie powinna stać od razu przy wejściu do salonu. Nie każda klientka chce być oglądana w takiej “intymnej” sytuacji, przez obcych ludzi wchodzących i wychodzących z salonu.
Warto zastosować osobne oświetlenie przy myjni. Kiedy potrzebujemy dużo światła, (np.do tonowania włosów) będzie włączone a kiedy wykonujemy mycie, przyciemniamy pomieszczenie. Dodatkowo by podkreślić klimat relaksu, zapal kilka świec.
Kiedy zapraszamy do mycia włosów?
Zapraszasz klientkę do umycia włosów, po konsultacji. Jak powinna wyglądać konsultacja? Co Ci daje? Przeczytaj tutaj.
Po konsultacji, która odbywa się przy stanowisku fryzjerskim zapraszasz Panią na myjkę. Kiedy klientka jest w salonie pierwszy raz, wskazujesz ruchem ręki w którą stronę ma się udać. Jeśli pracujesz w dużym salonie, myjnie są w osobnym pomieszczeniu, poproś aby udała się za Tobą. Daj jasny komunikat: „Pani Kasiu, przejdziemy na myjkę, proszę za mną”. W tym momencie klientka czuje się pewniej za Tobą, bo nie zna salonu. W drodze powrotnej na stanowisko, możesz już puścić klientkę przodem, myślę że zapamiętała drogę.
Ruchem ręki wskazujesz też myjnie na którą ma usiąść klientka. Kiedy jest kilka myjni koło siebie, powiedz konkretnie na który fotel ma usiąść. Użyj słów: „Zapraszam na środkową myjnie”, „zapraszam na tą pod ścianą”.
W sytuacji kiedy Twój asystent (uczeń) wykonuje mycie uważam, że powinieneś przedstawić asystenta. Na przykład: “To jest Ania, jest moją asystentką i umyje Pani włosy”. Wtedy możesz ze spokojem zostawić klientkę asystentowi. Ja tak robiłam. Uważam że jest to profesjonalne i klientka jest spokojna, że nie zostawiasz jej przypadkowej osobie.
Przedstawiłam sytuację kiedy masz do czynienia z klientką która jest w naszym salonie pierwszy raz. Kiedy przyjmujesz stałych klientów, których znasz i oni Cię znają postępujesz według własnego schematu. Jednak mimo to, nie zapominaj o profesjonalizmie. Traktuj tak samo ważnie klientkę, która jest u Ciebie pierwszy raz i Panią Kasię z którą widzisz się co miesiąc.
Wygoda przede wszystkim
Myjnia fryzjerska powinna być przede wszystkim wygodna. Jak można się zrelaksować kiedy w szyje coś się wbija? I kiedy bolą plecy?
Dobra, profesjonalna myjnia to podstawa. Musi być stabilna, solidna, dobrze przymocowana. Obowiązkowo na myjce musi być założona gumowa/silikonowa nakładka pod kark. W celu polepszenia komfortu klienta można dodać kilka gadżetów np. podnóżek czy dodatkowa poduszka, którą klient może podłożyć pod plecy.
Mycie włosów
Jak powinno wyglądać profesjonalne mycie włosów? Opowiem Ci krok po kroku.
Zakładamy ręcznik na ramiona
Kiedy już klientka siedzi na fotelu, załóż Pani ręcznik na ramiona. Blisko karku. Polecam materiałowy ręcznik, poza tym że dobrze chłonie wodę, jest ciepły i miękki co też zwiększa komfort. Możesz użyć też drugiego ręcznika którym przykrywasz ubranie z przodu. Masz pewność że żaden niekontrolowany strumyczek wody nie “zaleje” Pani. Jeśli zmywasz farbę, ręcznik wsuń pod pelerynkę fryzjerską na ramiona i poproś klientkę aby chwyciła końce i przysunęła go blisko karku. To ważne, aby resztki farby nie spłynęły gdzieś na ubranie.
Spraw aby klientka czuła się komfortowo
Poproś o odchylenie się do tyłu, zadbaj o to by było klientce wygodnie. Powiedz jakie elementy może sobie regulować, by dobrać wygodną pozycje, pokaż też jak może regulować wysokość misy. Mimo wszystko zapomnij o tym, że Tobie też ma być wygodnie. Jeśli klientka będzie w pozycji za bardzo leżącej, będzie Ci trudno umyć linię karku, nie mówiąc o tym że będą boleć Cię plecy, pójdźcie na kompromis. Znajdźcie pozycje która będzie wygodna dla Ciebie i dla klientki. Możesz też podsunąć podnóżek aby Pani oparła na nim nogi, na pewno to doceni. Kiedy już klientka siedzi wygodnie, przed włączeniem wody zapytaj czy na pewno wszystko okej. Dajesz komunikat że się o nią troszczysz, to ważne.
Pozycja Fryzjera podczas mycia
Fryzjer kiedy myje włosy powinien stać za myjnią, za głową klientki, nie z boku.
Przez kilka lat pracowałam w takim salonie, w którym dojście do myjki było tylko z jednej strony. Nauczyłam się myć włosy klientom „od boku”. I tak to trwało dopóki nie zaczęłam pracy w salonie, w którym dowiedziałam się że muszę się tego oduczyć. Profesjonalna pozycja fryzjera podczas mycia włosów jest kiedy znajduje się za głową klientki. Dużo czasu zajęło mi oduczene się starego nawyku, ale da się. Wiesz, kiedy nie masz możliwości żeby stać za myjką, tak jak ja w swojej pierwszej pracy, okej, zrób profesjonalne mycie z pozycji „bocznej”. Natomiast kiedy możesz stanąć za głową klientki, rób to w ten właśnie sposób.
Ustaw temperaturę wody
Odkręć wodę i sprawdź na swoim nadgarstku temperaturę. Jeśli wydaje Ci się odpowiednia, zmocz włosy i zapytaj o temperaturę wody. Czy jest odpowiednia? Ustaw ją do życzeń klienta, każdy co innego lubi, każdy ma też inne odczucia. Być może klientka biegła do Ciebie spóźniona, zgrzała się więc będzie wolała chłodniejszą wodę 🙂 Do mycia włosów najlepsza woda to przyjemnie ciepła.
Zmocz włosy
Obficie zmocz włosy, Spraw by woda dotarła do wszystkich partii włosów a nie tylko z wierzchu. Najlepiej włóż we włosy rękę, opuszkami palców dotykaj skóry głowy i kolistym płynnym ruchem ręki przesuwaj po głowie, masz pewność że włosy z dolnych partii też są mokre.
Pamiętaj, odłóż słuchawkę kranu po cichu, delikatnie. Dźwięk uderzenia kranu o ceramiczną misę, jest bardzo głośny, nie komfortowy dla relaksującej się klientki!
Pierwsze mycie
Zanim nałożysz szampon na włosy, rozprowadź go na swoich dłoniach. Większość profesjonalnych produktów do pracy w salonie posiada pompkę dozującą, dlatego jedna pompka produktu powinna wystarczyć.
Poinformuj klientkę jakim szamponem będzie miała umyte włosy, mimo że tą kwestie omówiłeś z Panią przy konsultacji. Opowiedz w skrócie do jakich włosów jest przeznaczony, możesz zwrócić uwagę na zapach który najbardziej zapamięta. Powiedz to cichym, spokojnym głosem, pamiętaj że klientka ma się zrelaksować.
Rozprowadź szampon na włosach klientki kolistymi ruchami, ważne są płynne ruchy Twoich dłoni. Ruchy mają być przyjemne lecz jednocześnie pewne i konkretne. Pierwsze mycie oczyszcza powierzchowne zabrudzenia i pomaga spienić szampon, więc nie trzeba się na nim mocno skupiać. Spłucz szampon.
Drugie mycie
Czynność powtórz, zrób dokładne mycie skóry głowy, z elementami masażu. Staraj się już nie rozmawiać z klientką, dać jej w 100% się zrelaksować, wyciszyć.
Wypracuj sobie swój schemat mycia i masażu w jednym. Ja robiłam to w ten sposób, że obie dłonie kładłam na środku kości czołowej, palce dociskałam do skóry głowy i wykonując małe kółeczka przechodziłam przez kość skroniową do potylicznej i potem jeszcze całymi dłońmi kolistymi ruchami masowałam kość ciemieniową i tak powtarzałam kilka razy.
Nie szoruj włosów! To skóra głowy musi być najbardziej oczyszczona. Długości i końce myją się same. Chyba że zmywasz farbę, wtedy umyj delikatnie tak, żeby nie ocierały się o siebie. Gdy weźmiesz w dłonie wszystkie włosy i zaczniesz trzeć je o siebie, plączesz je i uszkadzasz mechanicznie.
Podczas masażu klientka musi czuć nasz dotyk, nie za mocno ale też nie za delikatnie, gdy wykonujesz masaż, zapytaj po cichu czy wszystko w porządku, czy nie za mocno przyciskasz dłonie, albo robisz to za lekko, wtedy klientka na pewno o tym wspomni. Pamiętaj, żeby umyć tył głowy, czyli tzw linię karku. W tym celu jedną dłonią podnieś głowę klientki, przytrzymaj na chwilkę a drugą dłonią umyj spokojnym ruchem, lecz konkretnym przyciskając do skóry. To jest naprawdę przyjemne. Kiedy podniesiesz głowę klientki, sporo z nich ma odruch, że sama ja podnosi i sztywno trzyma. Poproś aby Tobie zaufała i luźno oparła głowę o Twoją rękę.
To mycie połączone z masażem powinno trwać kilka minut, bez pospiechu, daj odczuć klientce że mimo np. opóźnienia w twojej pracy, jesteś profesjonalistą, robisz to dokładnie.
Podczas takiego mycia masz szansę też, zmienić nastawienie klientki do Ciebie, zwłaszcza kiedy jest pierwszy raz, i nie do końca Ci ufa.
Pamiętaj o make-upie! Podczas mycia uważaj żeby nie zmyć makijażu z czoła albo z połowy policzków. Z drugiej jednak strony musisz umyć te miejsca, ponieważ na skroniach czy nad samym czołem na włosach osadza się podkład czy tłuste środki do demakijażu które Panie codziennie używają. Wyczuj to po prostu 🙂
Dokładnie wypłucz szampon z włosów
Włóż dłoń we włosy i “zamieszaj” aby dokładnie wypłukać szampon z każdej partii włosów. W przeciwnym razie będą obciążone, skóra głowy może być podrażniona. Pamiętaj również o linii karku, dokładnie wypłucz pianę, tak jak przy myciu przytrzymaj dłonią głowę, a drugą dłonią zmyj szampon, nie polewaj karku bezpośrednio z kranika.
Osusz ręcznikiem
Przed zastosowaniem odżywki bądź maski osusz włosy ręcznikiem. Kiedy włosy są za mokre, odżywka spłynie razem z wodą po powierzchni włosa, nie wniknie do środka.
Wystarczy że przyłożysz do głowy ręcznik. Bezsprzecznie użyj jednorazowego ręcznika. Przyłóż go do głowy na chwilkę a woda sama wsiąknie. Długości i końce wyciskamy w ręcznik, nie trzemy! to ważne.
Pielęgnacja
Nałóż odżywkę albo maskę. Chyba że, będziesz wykonywać inny zabieg pielęgnacyjny, wszystko zależy od potrzeb włosów i ustaleń z klientką przy konsultacji. Przeczesz włosy palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Odżywkę lub maskę powinno się nakładać na długości i końce, nie od nasady włosów. Oczywiście są też wyjątki od tej reguły, sporo profesjonalnych produktów można nakładać również na skórę głowy. Ty powinieneś to wiedzieć ze szkoleń, w zależności na jakich produktach pracujesz.
Poinformuj klientkę cichym głosem co to za produkt ile będziesz go trzymać na włosach, możesz go pokazać- o ile klientka nie ma zamkniętych oczu i widzisz że mocno się relaksuje. Zapytaj czy wszystko w porządku, czy na czas trzymania odżywki chce podnieść głowę.
Jeśli czas trzymania pielęgnacji jest dłuższy niż kilka minut, zaproponuj coś do picia czy gazetę do poczytania zadbaj o Panią. Jeżeli zamierzasz zostawić klientkę samą na myjni. To nic złego. Sama wiem, że takie sytuacje się zdarzają, czasem to jedyna okazja aby uciec coś przegryźć na zaplecze. Wcześniej jednak poinformuj klientkę że za kilka minut wrócisz.
W sytuacji kiedy wykonujesz zabieg pielęgnacyjny, proponuję żebyś zaprosił Panią na stanowisko przy lustrze. Będzie wam wygodniej i wtedy możesz też więcej opowiedzieć na temat tej pielęgnacji.
Ponownie dokładnie spłucz
Przy spłukiwaniu odżywki czy maski użyj ciepłej wody, indywidualnie dopasowanej do klienta, lepiej poradzi sobie z tłustymi środkami. Zapytaj się czy temperatura wody odpowiada. Jak poprzednio dokładnie spłucz, również z tylnich partii i z karku. Długie, gęste włosy płucz nawet kilka minut. Możesz też zastosować trik i na samym końcu spłucz włosy chłodną wodą. Chodzi o to że zimna woda zamyka pory na skórze i domyka łuski we włosie. Przedtem musisz jednak zapytać czy Pani nie ma nic przeciwko i jeśli zapyta dlaczego wtedy jej wytłumacz.
Osusz ręcznikiem
Osusz włosy ręcznikiem tak żeby nie kapała z nich woda. To moment kiedy klientka może już bezpiecznie podnieść głowę, możesz o tym powiedzieć. Po osuszeniu ręcznikiem długie włosy zawiń i przypnij klamerką.
Zaproś na fotel
I już po wszystkim, Twoja klientka jest zrelaksowana. Jeśli naprawdę tak jest, na pewno o tym powie a na ustach pojawi się uśmiech. Poproś teraz o przejście na stanowisko fryzjerskie. Ja zawsze używałam słów typu “dziękuję, zapraszam na stanowisko, będziemy działać dalej”
I ważne, ręcznik na ramionach zostawiamy. Zdejmij go dopiero przy stanowisku lub zostaw jeśli nie będzie przeszkadzał w pracy.
Na koniec
Podpowiem Ci że, najlepszym sposobem aby nauczyć się myć profesjonalnie włosy, jest kiedy Ty wczujesz się w klientkę. Poproś koleżankę/ kolegę z salonu aby umył Tobie włosy i zobaczysz z perspektywy klientki na co zwracać uwagę. Na których partiach głowy najbardziej czuć przyjemny dotyk. Spróbuj już od dziś, traktować mycie głowy jako ważny element wizyty klientki jak i klienta w salonie.
Ściskam, Ada