Jak suszyć włosy żeby były zdrowe i lśniące?

Pamiętam jak pracowałam w salonie fryzjerskim, zorganizowaliśmy warsztaty dla naszych klientek, takie że fryzjerzy dawali wskazówki a one same musiały się uczesać. To było super doświadczenie dla mnie dzielić się wiedzą. I pamiętam tę radość Pań kiedy dzięki tym wskazówkom umiały same wyczesać sobie świetną fryzurę. I zainspirowana tamtymi wspomnieniami spisałam wskazówki jak możesz sama sobie ułożyć włosy ale dodałam jeszcze kilka rad żeby przy układaniu nie ucierpiał na tym stan włosa.  Oczywistą sprawą jest że najzdrowiej dla naszych włosów jest kiedy wysychają naturalnie ale w praktyce wiemy przecież że wtedy nie wyglądają tak ładnie jak z reklamy szamponów do włosów.

Zainwestuj w dobry sprzęt

Na rynku jest mnóstwo firm produkujących suszarki do włosów. Firmy specjalizujące się w sprzętach profesjonalnych do salonów fryzjerskich jak i popularne, produkujące sprzęty do codziennego użytku. Jak wybrać tą najlepszą? Wszystko zależy od budżetu. Suszarki profesjonalne różnią się na pewno wyższą ceną ale są bardziej wytrzymałe, mają dłuższy przewód i  posiadają mocniejszy silnik np. od producentów ferrari (2200W), wiadomo w pracy fryzjera suszarki używamy -zliczając razem- nawet kilka godzin dziennie, więc musi być dobra. Do użytku domowego nie musisz inwestować od razu w suszarkę z silnikiem ferrari choć prawdą jest że jak raz jej spróbujesz to nie będziesz chcieć innej 🙂 Artykuł na temat „Jak wybrać dobrą suszarkę” możesz przeczytać tutaj

Ważne cechy jakie m.in powinna posiadać dobra suszarka to:

  • Zróżnicowane nawiewy i temperatura

Najlepiej trzy stopniowa regulacja temperatury- zimno, ciepło, gorąco. Nawiewy powinny być w dwóch stopniach- delikatny i mocny

  • Jonizacja

Suszarka która posiada jonizację sprawia że włosy nie elektryzują się i są bardziej wygładzone.

  • Lekkość

Dla Twojej wygody, im lżejsza suszarka tym lepiej. Trudno jest operować ciężkim sprzętem przy modelowaniu włosów.

Tak samo ważna jest jakość sprzętu typu prostownica, jeśli używasz jej często. Zwróć uwagę na powłokę jaką są pokryte płytki -polecam ceramiczne, tytanowe, ceramiczno-diamentowe, ceramiczno-turmalinowe lub prostownicę parową Steampod, w zależności od powłoki różnią się ceną.

Używaj środków termoochronnych do włosów

Środki takie występują w formie kremu, mleczka czy sprayu. Zabezpieczają włos przed wysoką temperaturą. Niektóre preparaty do stylizacji włosów typu pianka, którą stosuje się do utrwalenia fryzury już posiada właściwości termoochronne, taka informację przeczytasz na opakowaniu. Ja uwielbiam Cement termiczny Kerastase- jednocześnie zabezpiecza i odbudowuje włókno włosa oraz hit- skraca czas suszenia o połowę.

Na osuszone ręcznikiem włosy zaakplikuj porcję wielkości orzecha laskowego (jeśli Twój preparat jest w spray’u w zależności od długości włosów od 2 do 4 pompek)  na długości i końce, przeczesz grzebieniem lub szczotką aby preparat dotarł w każdą partię i przystąp do suszenia.

Prawdą jest jednak że kosmetyki termoochronne choć byłyby najlepszej jakości zabezpieczają włos do danej temperatury. Średnio do 180 stopni Celsjusza. Jeśli używamy temperatury wyższej np 220 stopni w przypadku prostowania włosów grubych czy kręconych, pomimo działania środka termoochronnego włosy nie są w 100% ochronione. Uważam jednak, że mimo tego warto stosować kosmetyki termoochronne, lepiej zabezpieczyć włos w 50-60% niż w ogóle i narazić je na „przypalenia” a co za tym idzie włosy będą się wykruszać, prawda?

Susz włosy ciepłym powietrzem

  • Jeśli masz cienkie włosy a lubisz odjętość od nasady nachyl głowę do dołu i podsusz od nasady, następnie wyprostuj się i długości i końce wymodeluj na szczotce.
  • Jeśli masz włosy puszące się, niesforne lubisz gdy są gładkie i proste pamiętaj o tym by suszyć je trzymając suszarkę wysoko nad głową a strumień powietrza leciał od czubka głowy w stronę końcy. Strumień powietrza kieruj po powierzchni włosa.
  • Jeśli jesteś posiadaczką włosów kręconych susz ciepłym powietrzem przy pomocy dyfuzora, jest to specjalna nakładka na suszarkę. Podziel włosy na partie i każdą“Zagarnij” do dyfuzora i przytrzymaj kilka minut -nie ruszaj. Powtórz czynność na każdym paśmie aż będą suche w 80-ciu procentach. Ja uważam że włosy kręcone powinny “doschnąć” naturalnie.
  • Jeśli posiadasz grzywkę wysusz ją pierwszą a potem zajmij się resztą włosów. Grzywkę podsusz trzymając suszarkę wyżej, tak żeby strumień powietrza wygładził włosy. Na końcu możesz podmodelować szczotką w zależności jak lubisz ją nosić.

Modelowanie włosów

Podsuszone wcześniej włosy teraz możemy wymodelować na szczotce.

Moim zdaniem w momencie modelowania włosów trzeba podkręcić temperaturę, suszymy ciepłym natomiast gdy modelujemy na szczotce używamy gorącego powietrza i trzymamy się jednej ważnej zasady: strumień powietrza ma iść zgodnie  z kierunkiem łusek na włosach czyli od nasady ku końcówkom.

Dłoń w której trzymasz szczotkę obraca ją wokół własnej osi, nawija w ten sposób pasmo włosów na szczotkę, wygładzając je. Tak samo jeśli chcesz podnieść włosy od nasady, nakręcasz i naciągasz pasmo włosów na szczotkę ruchem obrotowym przy samej skórze.

Modelowanie włosów na szczotce, zdjęcie poglądowe
Ja jestem praworęczna w prawej ręce trzymam szczotkę w lewej suszarkę.

Bardzo pomocna jest przy modelowaniu nakładka na suszarkę tzw dzióbek, pomaga kontrolować powietrze i rozprowadzać je równomiernie na szczotce.

Jeśli modelujesz włosy okrągłą  szczotką, zwróć uwagę by miała właściwości antystatyczne i była pokryta powłoką ceramiczną.

Rozmiar szczotki ma znaczenie, wybierz odpowiednią do długości swoich włosów, przy krótkich włosach gruba szczotka nie zrobi nam krzywdy, co najwyżej źle będzie nam się nią operować i nie nawiniesz na nią włosów, natomiast w przypadku długich włosów cienka szczotka może zaplątać się we włosy i narobić szkody.

Na samym końcu użyj zimnego powietrza w suszarce, tak jak pisałam o tym w artykule o myciu włosów tak samo w tym przypadku zimny nawiew domknie rozchylone łuski i włosy będą się bardziej błyszczeć.

Wiem, modelowanie włosów samemu sobie to nie jest łatwe ale pamiętaj trening czyni mistrza, z czasem nabierzesz wprawy 🙂

Wałki

Lubisz dużą objętość na włosach? W takim wypadku najlepiej sprawdzą się wałki. Mogą być termoloki albo wałki rzepowe. Im większy wałek tym mniejszy skręt włosów a większe odbicie od nasady.

wałki na włosach u kobiety, włosy brazowe
Wałek musi znaleźć się pod pasmem włosów, tak aby uzyskać odbicie od nasady.

Wygładź pasmo włosów w dłoniach następnie zakręć na wałek zaczynając od końcówki włosów, nawijaj w kierunku nasady jednocześnie sprawdzając czy pasmo jest wygładzone, nie zaplącze się wtedy w rzepowy wałek. Przymocuj wałek klipsem. W przypadku wałka rzepowego klips umieść blisko skóry w taki sposób żeby wałek się trzymał, ale nie odgniótł się na włosach, będzie wtedy widać odgniecenie po rozpuszczeniu włosów.

Wałki zdejmij kiedy włosów ostygną. Im dłużej będą na włosach tym lepiej. Wystarczy że przeczeszesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

Na koniec zastosuj olejek do włosów

Kiedy twoje włosy są już wysuszone i ułożone polecam wykończyć fryzurę kosmetykiem który wygładzi końce włosów. Może to być olejek do włosów albo serum. Jeśli masz problem z uwrażliwionymi końcami włosów serum jest lepsze, wygładzi je i ma właściwości odbudowujące ubytki w strukturze.

Mam nadzieję że moje wskazówki ułatwią Tobie codzienną walkę o ładną fryzurę i zdrowe włosy 🙂 Jakie najbardziej lubisz włosy? Proste, kręcone czy lubisz dużą objętość na włosach?

Dodaj komentarz