Jak stosować fioletowy szampon?

fioletowy szampon do włosów

Na jakiej zasadzie działa? Jaki efekt daje na włosach? W jakich sytuacjach pomoże a w jakich może zaszkodzić? Czy każdy fioletowy szampon jest taki sam?

Fioletowy szampon czy niebieski?

Na początku, wyjaśnię kwestię nazwy. Profesjonalna nazwa tego szamponu to: Szampon niwelujący ciepłe odcienie na włosach. Fioletowy to taka uogólniona, popularna nazwa. Jest to szampon, który zawiera niebieski pigment więc siłą rzeczy sam w sobie, jest koloru fioletowego/niebieskiego/granatowego. Ja będę stosować te nazwy na zmianę, ale już wiesz, że chodzi o ten sam szampon.

Po co stosuje się szampon z niebieskim pigmentem?


Żeby- jak sama nazwa wskazuje- zniwelować ciepły odcień na włosach. Ochłodzić kolor włosów. Stworzony z myślą o włosach rozjaśnionych, blond i siwych. Jednak stał się na tyle popularny, że znajdziesz też takie z przeznaczeniem do włosów brąz. Siwe włosy mają tendencje do „żółknięcia” więc szampon z niebieskim pigmentem również jest sposobem aby sobie z tym radzić.

Jak działa?

Na zasadzie kolorów przeciwstawnych. O kole barw i kolorach pisałam tutaj. Znając zasady działania na siebie kolorów, wiesz, że niebieski kolor niweluje kolor pomarańczowy.
W zależności od tego ile taki szampon będzie posiadał niebieskich pigmentów, będzie przeznaczony do danych poziomów kolorystycznych włosów.

Fioletowy szampon fioletowemu nierówny. Czym się różnią?

Ilością zawartego w nim niebieskiego pigmentu jak wspominałam wcześniej. Spójrz na małe porównanie. Podzieliłam szampony na kilka stopni, ze względu na ich intensywność.

 1. Szampon, który rozświetla kolor, dodaje blasku włosom blond. Nie zawiera niebieskiego pigmentu. Świetnie sprawdza się na jasnych, platynowych odcieniach. Chłodnych, neutralnych, a nawet i ciepłych.
 2. Fioletowy szampon. Taki który zawiera niebieskie pigmenty, ale w takim stopniu, że barwa szamponu jest fioletowa. Z koła barw wiesz, że fioletowy kolor neutralizuje żółty. Dlatego szampon ten polecam jasnym blondynkom, lubiące chłodne odcienie, na poziomie kolorystycznym 9,10,11.
 3. Niebieski szampon. To szampon, który posiada dużo niebieskich pigmentów. Barwa samego szamponu jest nawet granatowa. Z takim szamponem musisz uważać przy jasnych blondach, żeby nie zrobić szarej, brudnej poświaty.
 4. Możesz jeszcze spotkać szampon również o barwie głęboko granatowej, który jest przeznaczony do włosów brąz. Ten posiada z wszystkich wymienionych najwięcej niebieskich pigmentów. 

Nasuwa się jedna zasada: im ciemniejszy kolor na włosach, tym więcej pigmentów niebieskich w szamponie potrzebujesz do ochłodzenia odcienia.

Jak stosować fioletowy szampon?

Odpowiedź wymijająca -Stosuj, jak czujesz.
Czy jeśli będziesz stosować szampon z niebieskim pigmentem od razu po koloryzacji, to jest szansa, że kolor będzie cały czas chłodny?
Nie.
Kolor wypłukuje się z włosów i jest to normalne. Normalne jest też to, że przy kolorach blond, wypłukuje się na ciepło.

Mimo stosowania fioletowego szamponu nie unikniesz wypłukania koloru. To środki powierzchniowo czynne zawarte w szamponie, twarda woda, słońce, częstotliwość mycia włosów, rodzaj nałożonej farby, to wszystko ma wpływ na szybsze czy wolniejsze wypłukiwanie się pigmentów z włosów. Fioletowy szampon nie zastępuje koloryzacji. Nazwa szampon już mówi, że przede wszystkim odpowiada za czystość Twojej skóry głowy oraz włosów.
Z drugiej strony też, pisałam o brudnej, szarej poświacie na włosach. Zbyt częste stosowanie szamponu z niebieskim pigmentem może odkładać te pigmenty pomiędzy łuskami włosa. I zrobi to tam, gdzie włosy są najjaśniejsze a łuski rozszerzone. Czyli na długościach lub końcach. 

Stosuj szampon z niebieskim pigmentem na zmianę z innym dobranym do Twojej skóry głowy. Kiedy czujesz, że włosy robią się ciepłe, umyj tym niebieskim. Możesz też przytrzymać go kilka minut na włosach i dopiero spłukać.
Drugi sposób, który ja stosuje to mieszanie dwóch szamponów. Fioletowy mieszam ze zwykłym szamponem.

Z dwóch względów:
Po 1– mogę indywidualnie dobrać intensywność niebieskiego pigmentu, jaki potrzebuje. Wedle potrzeb, raz użyje więcej pigmentów, raz mniej.
Po 2 – Większość szamponów neutralizujących ciepły odcień sprawia, że moje włosy są szorstkie, niefajne w dotyku w trakcie mycia jak po nim. Dlatego u mnie dobrze sprawdza się pomieszanie dwóch szamponów.

Niebieskie koło ratunkowe po nieudanej koloryzacji?

Po koloryzacji włosy wyszły za ciepłe? Możesz umyć włosy szamponem niwelującym ciepły odcień i jest szansa, że kolor się „schłodzi”. Jednak to też zależy jak ciepłe są włosy i ile niebieskich pigmentów ma szampon.

Często zdarza się tak, że po farbowaniu kolor od nasady jest mocno ciepły a długości i końce wcześniej rozjaśnione, bardzo jasne. I chcesz ratować żółty odrost szamponem. Możesz, jednak nałóż go tylko na odrost. Ciężkie zadanie, wiem, jednak w przeciwnym razie kolor od nasady nadal będzie ciepły, a długości i końce szare, brudne.

Fioletowy szampon jest też świetną alternatywą dla toneru. Kiedy włosy po rozjaśnieniu są ładne, jasne, jednolite i brakuje im tylko delikatnego chłodnego muśnięcia.

Na koniec,

Podzielę się jeszcze opinią na temat szamponu ze zdjęcia. Wella Invigo Blonde Recharge. Jest super! Ma mocno granatową barwę i czasem zostawia szarą poświatę na jasnych długościach i końcach. Zmieszany z innym szamponem daje delikatny efekt, taki jak lubię.

Pamiętaj też, że niebieskie pigmenty z szamponu lubią osadzać się nie tylko na jasnych włosach. Również na dłoniach i paznokciach. Warto nakładać ten szampon na włosy w rękawiczkach 🙂

Jak u Ciebie sprawdza się fioletowy szampon? Jak go stosujesz? Masz swój ulubiony?

Ściskam, Ada.

8 Replies to “Jak stosować fioletowy szampon?”

 1. Dzień dobry jakiej firmy(nazwę szamponu) poleciałaby mi Pani szampon niwelujący żółty odcień włosów, z góry dziękuję

 2. Co zrobić jak nałoży sie fioletowy szampon i włosy rozjaśnione pasemka blond sie jakby przyciemnily???

  1. Przemyj szamponem oczyszczającym lub przeciwłupieżowym. Jednak wtedy ponownie włosy będą w ciepłym odcieniu. U mnie sprawdził się też trik: najpierw szampon oczyszczający a drugie mycie szampon fioletowy. I ten odcień nie był taki przytłumiony.

 3. Oooo proszę! A ja byłam przekonana, że istnieje tylko fioletowy szampon, z niebieskim spotykam się po raz pierwszy, ale to dobrze – człowiek uczy się całe życie 🙂

  1. Tak, uczymy się całe życie 🙂 Moje ostatnie odkrycie to, że firma Matrix oprócz fioletowego szamponu, niebieskiego ma jeszcze zielony. Szampon z zielonym pigmentem niweluje czerwony odcień na włosach brązowych. 🙂

 4. Też lubię ten szampon z Wella, choć czasami mam taki problem, że na niektórych pasemkach włosów zostaje fioletowy odcień 🙁

  1. To może dobrym sposobem będzie pomieszanie go z innym szamponem? Trochę go rozcieńczyć 🙂

Dodaj komentarz