Kondycja włosów jest związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli coś w nim jest nie tak, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. W efekcie stają się cienkie, łamliwe, zaczynają wypadać. A czy masz wpływ na to, żeby włosy szybciej rosły ? Co możesz zrobić?
Peeling i podwójne mycie
To, że naskórek się złuszcza na całym ciele to normalne zjawisko. Na skórze głowy także się złuszcza. Wprowadzenie do podstawowej pielęgnacji peelingu skóry głowy zapewni utrzymanie świeżego, czystego środowiska dla mieszków włosowych. Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy.
Peeling oczyści reszki starego naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych i daje większą objętość włosów od nasady.
Peeling powinno się wykonywać raz na dwa tygodnie, o ile skóra głowy nie jest problematyczna. Kiedy po peelingu czujesz uczucie ściągniętej, wrażliwej skóry potrzebujesz ją nawilżyć. To tak jak wykonujesz peeling twarzy. Po jego zmyciu nakładasz serum lub krem, prawda? Tak samo jest ze skórą głowy. Możesz nałożyć odżywkę nawilżającą, serum lub inny preparat o działaniu łagodzącym, bezpośrednio na skórę głowy po peelingu.
Podwójne mycie- czyli myj zawsze dwa razy. Skupiaj się na skórze głowy, włosy powinny umyć się “przy okazji”.
Wcierki do włosów
Ziołowe wcierki, pobudzające krążenie, przyśpieszające wzrost włosów dostępne są w drogeriach czy aptekach. Wśród klientek widziałam pozytywne efekty stosowania, natomiast trzeba uważać, kiedy skóra głowy jest wrażliwa.
Uważam, że przy stosowaniu wcierek trzeba regularnie wykonywać peeling skóry głowy. Kiedy skóra jest brudna, jest na niej dużo zalegającego naskórka w okolicach mieszka włosowego, wartości zawarte we wcierce nie mają siły przebicia, tam gdzie potrzebują.
Suplementacja
Zasada jest jedna, powinnaś suplementować witaminy i minerały, dopiero kiedy wiesz, że masz ich niedobór. Sporo pań sięga po biotynę w momencie, kiedy stan włosów się pogarsza. Nadmiar biotyny w organizmie nie przyspieszy wzrostu włosów, nie sprawi, że będą mniej wypadać. Najpierw zbadaj, czy nie masz niedoboru a dopiero potem suplementuj.
Najlepiej zapewnić włosom wartości odżywcze z jedzenia. Twoja codzienna dieta dla dobra włosów powinna być bogata w
-żelazo
-cynk
Witaminy: A, D,E,K, B6, B12
Dobrze zbilansowana dieta sprawia, że włosy są dobrze odżywione od „środka”. Są elastyczne, zdrowo wyglądają i szybciej rosną.
Szybciej rosną czy mniej się łamią?
Jeśli chcesz cieszyć się długimi, pięknymi włosami zadbaj też o odżywienie, nawilżenie włosów na długościach. Po każdym umyciu nałóż odżywkę. Zakwasza włos, zamyka łuski, przez co są gładsze i błyszczące. Co trzecie mycie użyj maski regenerującej. Kiedy suszysz włosy suszarką, zabezpiecz długości produktem termoochronnym.
Pomyśl nad tym, czy włosy nie uszkadzają się mechanicznie, może zbyt ciasno związujesz włosy? Chodzi o to, żeby ograniczyć uszkodzenia na długościach i końcach, bo w przypadku kiedy dbasz o skórę, pojawiają się nowe włosy i rosną szybciej, ale te na końcach mogą się kruszyć. Wtedy włosy będą cały czas tej samej długości.
Regularnie podcinaj końcówki. Kiedy zapuszczasz włosy umów się do fryzjera raz na 3 miesiące. Podcinanie włosów nie przyspieszy ich wzrostu ale zmniejszy ryzyko łamania i plątania się włosów. Przerywasz błędne koło- końcówki są rozdwojone, więc włosy się plączą. Kiedy się plączą, musisz użyć większej siły do rozczesania- wtedy powstają pęknięcia w strukturze. Uszkadzasz je mechanicznie.
Pij wodę
Nawilżaj włosy i skórę głowy od środka. Kosmetyki nawilżające otulają włos, pomagają, żeby woda nie uciekała z wnętrza, jednak włosy nie przyjmują wody z zewnątrz. Woda je tylko rozpulchnia. Włos bez wody nie jest elastyczny, brakuje mu blasku i może się kruszyć. Staraj się pić minimum 2l wody dziennie.
Na koniec,
Włosy zaprogramowane są genetycznie. Niestety czasem tak jest, że mimo stosowania tych wszystkich metod, włosy cały czas są takiej samej długości. Dlaczego tak jest?
W cyklu życia włosów wyróżnia się 3 fazy:
Anagen– faza wzrostu włosa trwająca od 2-7 lat.
Katagen– faza przejściowa trwająca od 7 do 21 dni.
Telogen– faza wypadania trwająca od 1-3 miesięcy.
Kiedy u zdrowej osoby czas trwania Anagenu zaprogramowany został na 4 lata, to włos będzie rosnąć przez 4 lata i potem wypada. Nie jesteś w stanie tego zmienić. Możesz natomiast dbać o jakość tego włosa.
To co, zapuszczasz włosy?
Ściskam, Ada
Przeczytaj też: 7 błędów w pielęgnacji włosów.