Jak przedłużyć trwałość koloru na włosach?

kobieta z kolorowymi włosami na ciemnym tle

Po farbowaniu włosów kolor jest świeży, lśniący, idealny. A z każdym myciem blednie, robi się żółty, nieciekawy? Jak możesz sprawić, żeby ten idealny kolor tuż po zmyciu farby utrzymywał się dłużej? Jak przedłużyć trwałość koloru?

Prawidłowo wykonana koloryzacja, a trwałość koloru.

Tutaj o ile cała mieszanka farby jest dobrze dobrana, ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość koloru jest czas trzymania farby na włosach. Nie jest prawdą, że im dłużej będziesz trzymać ją na włosach, tym kolor będzie dłużej się utrzymywał. Natomiast jeśli za krótko przytrzymasz farbę na włosach, możliwe jest, że nie wszystkie reakcje zdążą się we włosie stworzyć. Nie wszystkie pigmenty zakotwiczą się w środku włosa. Kolor od razu może różnić się od tego z pełnym czasem trzymania.

Kolejnym ważnym punktem może być też oksydant innej firmy dodany do farby. Oksydant powinien być tej samej firmy co krem koloryzujący. Jeśli do farby firmy x dodasz oksydant firmy y, on zadziała. Natomiast może to wpłynąć na trwałość tego koloru.

Szampon po koloryzacji.

Są to specjalne szampony, które są przeznaczone do zmywania farby. Szampony Post Color. Jak działają? Delikatnie oczyszczają włosy z resztek farby, tworzą kwaśne środowisko, przywracając włosom naturalne PH po koloryzacji. Dzięki temu łuski włosa zamykają się, nie pozwalają pigmentom się wypłukać. Włosy bardziej się błyszczą.
Po spłukaniu farby z włosów, rozprowadź go, spień i spłucz. Jak normalny szampon. Taki szampon stosuje się tylko po koloryzacji.

Odżywka po koloryzacji, stabilizator koloru i Olaplex.

Dokładnie tak jak szampon Post Color tworzy kwaśne środowisko dla włosów, tak również działa odżywka. Domyka łuski włosa, przez co kolor jest trwalszy i włosy bardziej się błyszczą.
Po zabiegu koloryzacji niewskazane są zabiegi regeneracyjne dla włosów, takie, które na nowo otwierają łuski włosa, aby składniki dotarły do kory. Po koloryzacji łuski należy zamknąć, a nie na nowo otwierać. Dlatego, jeśli zależy Ci na trwałości koloru po koloryzacji nałóż odżywkę, a nie odbudowująca maskę. Uwaga na produkty z keratyną do pielęgnacji. One rozszerzają łuskę włosa.

Fajnym rozwiązaniem po koloryzacji jest nałożenie stabilizatora. SERVICE POST COLOR Wella. Jest to kuracja stabilizująca kolor po farbowaniu. Jednak żeby w pełni zadziałał, musisz go przytrzymać 5 min na włosach. Może zastąpić odżywkę, ale nie musi, po spłukaniu możesz nałożyć jeszcze odżywkę.

Kolejnym sposobem na przedłużenie trwałości koloru jest zastosowanie do koloryzacji produktów chroniących mostki dwusiarczkowe we włosie. Takich produktów jest sporo na rynku, najpopularniejszym jest Olaplex. Pracowałam na Olaplexie, znam ten produkt i po farbowaniu kolor naprawdę dłużej utrzymuje się na włosach.

Woda chlorowana i słońce

To dwa czynniki których nie lubią włosy farbowane. Woda chlorowana ma zasadowe PH więc rozchyla łuski włosa i ułatwia wypłukanie koloru. Słońce również ma duży wpływ na blaknięcie koloru. Po więcej informacji na ten temat odsyłam Cię do artykułu: „Jak i dlaczego dbać o włosy latem”.

Pielęgnacja włosów farbowanych.

Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych ma ogromny wpływ na trwałość koloru.
Jednak zależna jest od koloru, jaki masz na włosach.

Włosy blond, ciemne, rude, te w zimnym odcieniu i te w ciepłym. Każde z nich potrzebuje innych produktów do pielęgnacji.

Pokrótce, przy włosach blond, które są w odcieniu chłodnym, stosuj szampony z pigmentem niebieskim lub takie rozświetlające kolor blond. Osobny artykuł o pielęgnacji włosów blond jest na blogu, tam znajdziesz szczegółowe informacje.
Ważną kwestią do zapamiętania jest to, że szampon przeznaczony do włosów farbowanych/koloryzowanych nie działa na podtrzymanie chłodnego odcienia.

Przy włosach ciemnych, brązowych, jak najbardziej możesz stosować produkty do włosów koloryzowanych, o ile nie masz problemu z ciepłym odcieniem. Jeśli lubisz zimny odcień brązu, stosuj szampon z niebieskim pigmentem, przeznaczony do koloru brąz.
Na intensywnie czerwony kolor lub rudy kolor, zdecydowanie polecam pielęgnację kosmetykami do włosów koloryzowanych. 

Jak dobrze wiesz, szampon dobiera się do rodzaju skóry głowy. Więc tutaj, kiedy masz problem na skórze głowy i jednocześnie zależy Ci na trwałości koloru, powstaje problem. Faktem jest, że szampon oczyszczający czy niektóre szampony przeciwłupieżowe powodują blaknięcie koloru. W takim wypadku na pewno nie zmieniaj szamponu, Twoja zdrowa skóra głowy jest priorytetem. To z niej wyrastają włosy. Do pielęgnacji możesz wybrać natomiast odżywkę do włosów koloryzowanych albo taką przeznaczoną do włosów blond.

Podsumowując

Tak jak pielęgnacja skóry twarzy ma wpływ na makijaż, tak pielęgnacja włosów też ma wpływ na ich kolor. Jeśli włosy są zniszczone, nie pilnujesz tego, aby po umyciu zamknąć łuski włosa, kolor będzie matowy, nieciekawy. Pamiętaj też, że jeśli przyciemniasz włosy wcześniej rozjaśnione, jest to naturalne, że kolor będzie się szybciej wypłukiwać. Pigment nie ma się czego trzymać, bo włos rozjaśniony jest pusty w środku. Trochę to potrwa, aby zakotwiczyć w pustym włosie pigmenty.

A Ty, jak dbasz o kolor włosów? Co stosujesz aby przedłużyć trwałość koloru?

Dodaj komentarz