Jak farbować siwe włosy?

Siwe włosy lubią robić niespodzianki. Nawet doświadczonym fryzjerom zdarzają się sytuacje nietypowe. W teorii mieszanka była idealna i powinna pokryć siwe włosy a przy suszeniu ups! Srebrne kosmyki powiewają swobodnie uśmiechnięte. I co wtedy zrobić? Nie ma sytuacji bez wyjścia, opowiem Ci jak to poprawić oraz wszystko, co wiem o farbowaniu siwych włosów.

Teoria farbowania siwych włosów

W większości farb zasada jest taka: Kiedy siwych włosów jest ponad 50%, to musisz pomieszać odcień docelowy (wybrany) z odcieniem naturalnym.

Np. chcesz uzyskać odcień 6.11, musisz dodać odcień 6. W proporcji 1:1. Czyli tyle samo 6.11 i 6.

Jednak…

Kolejna zasada, która przeważnie obowiązuje to:

Jeśli chcesz uzyskać ciepły odcień i masz powyżej 50% siwych włosów- musisz domieszać odcień ciepły, złoty. A kiedy chcesz uzyskać kolor docelowy chłodny, musisz zmieszać go z odcieniem naturalnym.

Np. Chcesz uzyskać odcień ciepły 7.4 (miedziany), dodaj odcień 7.3. Tak samo w proporcji 1:1.
Chcesz uzyskać odcień chłodny 5.12, dodaj odcień 5. Proporcja 1:1.

*Pamiętaj, ze każda firma farb ma swoje oznaczenia. Podaje tutaj przykłady mając na myśli farby L’oreal. Więcej o tych numerach przeczytasz tutaj: „Jak czytać numery farb?”

Trochę tak jest, ze teoria teorią a w praktyce różnie bywa. Ja bardzo lubię mieszać odcienie naturalne z ciepłymi. Lubię mieszać np. 7+7.3 (w farbach majirel Loreal) Złoto jest bardziej przytłumione przez naturę i wychodzi ładny odcień na włosach.

Podwójne zero w numerze farby

Dla uzyskania jednolitego koloru, tak żeby farba pokryła wszystkie siwe włosy, możesz zastosować odcienie naturalne. Same, bez mieszania z innymi odcieniami. Czyli np. 7 lub 8/0, lub 4.0 (w zależności od firmy farba będzie mieć inne oznaczenie, ale cyfry pozostają te same, bo oznaczają poziom kolorystyczny).

Jednak wśród odcieni możesz zauważyć też numery z podwójnym zerem. Np. 6.00 czy 4/00

Oznacza to, że farba ta ma w sobie podwójną ilość pigmentów. Taka farba dobrze sprawdzi się przy włosach siwych grubych, które często są oporne na farbowanie.
Jeśli farba z jednym zerem nie pokryła siwych i nie jesteś zadowolona z efektu, spróbuj tą z podwójnym. Uwaga, w moim odczuciu taka farba z podwójnym zerem wychodzi bardziej chłodno.

Co jeśli farba nie pokryła siwych włosów?

Tonowanie czy położenie czegoś na szybko na mokre włosy nic tutaj nie da.
Musisz pofarbować włosy jeszcze raz. Przeanalizuj, co mogło pójść nie tak. Teraz możesz spróbować inaczej. A jeśli teoretycznie wszystko zrobiłaś wg zasad, to możesz to poprawić na kilka sposobów.

  • Spróbuj nałożyć sam odcień naturalny lub z przewagą natury na tym samym poziomie z oksydantem 6%.
  • Często przy koloryzacjach włosów blond okazuje się, że wybrany odcień był za jasny i nie pokrył siwych. Nałóż tym razem farbę o ton ciemniejszy. Możesz też dodatkowo dać więcej odcienia naturalnego i 6%.
  • Użyj innej gamy farb. Może ta bez amoniaku jest za słaba dla Twojego przypadku.
  • Zmniejsz proporcje. To ja często robię, kiedy chce mieć pewność, że każdy siwy włos będzie zafarbowany. Większość farb miesza się w proporcji 1:1,5. Zmniejsz tę proporcję do 1:1. Tylko uwaga, może tak być, że wtedy kolor będzie głębszy, pół tonu ciemniejszy.

Co jeszcze musisz wiedzieć kiedy farbujesz siwe włosy?

  • Poziom 10 nie kryje siwych włosów! Farby rozjaśniające też nie kryją siwych włosów. Przy jasnych blondach lepiej wziąć odcień na poziomie 9.
  • Przy siwych włosach zawsze pracuj z oksydantem 6%. Wyjątkiem tutaj może być farba, która jest przeznaczona specjalnie do siwych włosów i ma swój osobny oksydant np. Montibello chromatone recover ma 7,5%.
  • Nie żałuj produktu, nakładaj go dużo. Każdy siwy włos musi być dobrze pokryty farbą.

Na koniec

Czy mi zdarzyły się wpadki z siwymi włosami? No jasne! Czasem zupełnie z zaskoczenia, bo wszystko wymieszałam jak powinnam a tu niespodzianka. Czasem z głupich niedopatrzeń czy z pośpiechu np. nie posmarowałam dobrze siwych na skroniach i tam ponownie musiałam nałożyć farbę.

Ale wiesz, uczymy się na błędach a wszystko można naprawić jeśli odpowiednio do tego podejdziesz. Co też najważniejsze, nigdy nie potrafiłam i tego nie zrobię: nie wypuszczę klientki z fotela jeśli widzę, że nie tak miało być. Bez ściemy, wytłumaczę co poszło nie tak i jak mogę to naprawić.

Mam nadzieje, że choć trochę rozgryzłam trudny temat jak farbowanie siwych włosów.

Ściskam, Ada

19 Replies to “Jak farbować siwe włosy?”

  1. Witam, mam włosy na poziomie 5 i ponad 50% siwych włosów. Farbowałam dotychczas Farba 5.0 montibello, ale chciałabym przejść na farbę z lepszym kryciem siwych włosów. Jaka by Pani poleciła i z jakim nr farby i oksydantu aby uzyskać ciemny brąz w tonacji chłodnej?

    1. Montibello ma gamę farb re-cover która jest przeznaczona dla siwych włosów. Tylko ma wyższy oksydant bo 7,5%, ale to też ma sens bo siwe oporne na farbowanie włosy, potrzebują ciut wyższego stężenia.
      Ewentualnie Majirel Cool Cover- chłodne odcienie i kryją w 100% siwe ale wychodzą ciemniej niż na palecie więc można spróbowac na początek poziom jaśniej czyli 6 lub 6.1 + 6% oksydant.

      1. Chociaż jeśli pytałaś o ciemny brąz to 5.1 będzie lepszy 🙂

  2. Hej hej 🙃 naczytałam się Pani bloga i postanowiłam zafarbować swoje siwe włosy(myślę że około 70%)na blond . Kupiłam farby marijel 9 i 9.1, oxy 6%. Wymieszałam kolory 1:1 z oxy w proporcji 1:1.5… (wyszło 25g farby i 37.5 oxy) I co? Zero pokrycia siwych, tam gdzie mam naturalne kolor wyszedł ciepły złotawy… Co zrobiłam źle? 😅😅Mam w domu jeszcze oxy 9%, już nie wiem co pokombinować…

    1. Hej 🙂
      Tak naprawdę wszystko zrobiłaś dobrze. Niestety mam wrażenie że Majirel się popsuł ostatnio, w salonie nałożyłam klientce 8+8.13 z 6% i tak samo siwych nie pokryło. Ja mam jeszcze taki sposób żeby wymieszać farbę i oksydant w mniejszej proporcji 1:1 zamiast 1:1,5. Albo użyć Majirel cool cover. Wtedy nie mieszać z naturą tylko możesz sam nałożyć 9.1+ 6%. Większy oksy nie pomoże, to wina samej farby.

  3. Pani Ado, ja mam takie pytanie – włosy naturalne mam gdzieś takie na poziomie 5-6 neutralne. Mam nad czołem juz ponad 50% siwych więc farbuję od 2 lat farbą Koleston (2 części 5/0 i jedna część 6/0 + woda 6%) i teraz na odroście włosy wychodzą takie, jak chciałam, ale, jak śmignę farbą kawałek dalej na łodygę, na której miesiąc wcześniej farbowałam siwy odrost taką samą mieszanką, to ten kor tam się intensyfikuje i wychodzi taki 5 – 4. W rezultacie co miesiąc odrost jest taki jak chciałam, ale już ten centymetr dalej aż po końce włosy są za ciemne. Wygląda to słabo. Próbowałam nakładać farbę wyłącznie na odrost, ale zawsze gdzieś coś się przeniesie niżej. Co robić, żeby starsze pasma tak mocno nie łapały farby z odrostu, żeby kolor tam się nie pogłębiał, jeśli już coś podcieknie? Żeby na całej głowie utrzymać kolor, który wychodzi po zafarbowaniu odrostu? Wyższe stężenie wody? Może ma Pani i na to jakiś dobry patent?

    1. Dobry Wieczór,
      Niestety nie znam innego patentu jak nakładanie farby tylko na odrost. Wiem, że samemu to ciężkie wyzwanie. Ciekawe to jest, że tak mocno włosy się przyciemniają. Może spróbuj inną farbą? Te same odcienie a inna firma ? L’oreal Majirel?

  4. Mam kolor włosów w tonacji 10 a nawet 10.01. Chciałabym przedłużyć tą tonacje ale z przodu mam bardzo dużo siwych włosów, które bierze mało która farba. Próbowałam 10 z majler cool cover z 9% ale siwych nie wzięło. Wcześniej próbowałam 9i 10zmieszane z 6% też słabo wyszło na siwych. Czy jak zrobię samą 9 z majlera cool cover z 6% to przykryje mi siwe włosy? Nie będzie za żółty?

    1. Dzień Dobry,
      tak, Majirel Cool Cover 9+ 6% to najlepsze rozwiązanie. Jesli obawiasz sie że wyjdzie ciepło to możesz do 9 dodać 9.1.

  5. Witam! Nie wiem w ilu procentach mam siwe włosy. Często po farbowaniu już po pierwszym myciu widzę wypłukaną farbę mimo, iż stosuję farbę z podwójnym zerem- 7/00 z oksydantem 6%. Dzisiaj w sklepie ekspedientka powiedziała mi, że powinnam użyć jednej dawki farby 7/00 trzech dawek farby z „kolorem”, w moim przypadku to będzie 7/3. Czy to ma szansę się sprawdzić?
    Dziękuję.

    1. Dzień Dobry,
      To co usłyszałaś od tej Pani to się nie sprawdzi. Jeśli sama natura nie daje rady to rozcieńczanie jej z innym kolorem nie ma sensu. Proponuję zmianę farby na początek, wybierz ten sam numer z innej firmy. Nie wiem jakiej firmy teraz używałaś, moesz wypróbować Koleston Wella który ma też podwójny poziom kolorystyczny 77/0 lub możesz też spróbować zmienić odrobine proporcje mieszania. Jeśli mieszałaś dotychczas farbę 1:1,5 to możesz wymieszać 1:1. Choć w efekcie też kolor sam w sobie może wyjść odrobinę ciemniejszy.

  6. Witam .
    Lubię siebie w odcieniach brązu czekolada ale taka ciepła w odcieniu
    Czasem mieszałam z odrobiną kasztanu . Czasem mleczna z gorzką.
    Mam problem z siwymi odrostami a jestem w 90% siwa już od 30 roku życia. Nakładam farbę na odrost trzymam pół godziny potem rozprowadzamy po całych włosach i czekam 15 minut. Efekt – tęcza. Siwe jaśniejsze ciepłe potem coraz gorzej aż do końcówek które są już czarne. Jaki błąd popełniam . Może do odrostu ma być inna farba a do reszty jaśniejsza . Może muszę coś pokombinować z odcieniami. Już sama nie wiem. Proszę o pomoc.

    1. Dzień Dobry,
      Napisz proszę na jakim poziomie zawsze wybierasz farbę? każda farba oznaczona jest poziomem jasności (1-10) oraz odcieniem (kasztan, czekolada to fachowowo uznawane jest jako odcień). Poziom brąz to 4, Jasny brąz to 5. Może na to nie zwracasz uwagi przy zakupie farby i raz nałożysz poziom 4 a innym razem poziom 5 i wtedy odrost jest jaśniejszy. Druga myśl, to rodzaj farby której używasz, po prostu nie kryje siwych włosów, trzeba wybrać inną. Kolejna rada to na sam odrost nałożyć farbę na poziomie 4- brąz (jeśli taka by Ci odpowiadała) ale w odcieniu naturalnym. Bez żadnych ciepłych, kasztanowych odcieni. a dopiero na całość nałożyć odcień kasztanowy, lub czekoladowy, taki jaki lubisz.

  7. Witam. Mam włosy na poziomie 11 prawie białe a odrosty niestety wychodzą mi żółte☹ jaką farbę polecasz żeby włosy nabrały jednolitego koloru? Żeby nie wyszły rude lub zielone? Chciałabym je trochę przyciemnić tak do poziomu blondu lub średniego blondu. Czy farba illumina bedzie do tego odpowiednią?

    1. Cześć,
      Ja bardzo lubię illuminę. Przyciemnienie koloru to trudne zadanie, żeby nie wyszły zielone czy szaro bure. żeby przyciemnić włosy z tak janych trzeba zrobić prepigmentacje. Czyli użyj najpierw farby na poziomie 8, tutaj może być illumina 8/69. Nałóż ją z oksy 1,9% na odrosty i tam gdzie zółto. A na końce musisz najpierw nałożyć 7/43 żeby uzupełnić tzw podkład rozjaśniający na każde pasmo małą ilość i na to dopiero 8/69 z oksy 1,9%.

  8. Bardzo dziękuję! Spróbuję majrel. Jestem stałą czytelniczką bloga 🙂 pozdrawiam serdecznie 🥰

    1. Bardzo się cieszę 😉
      Daj znać jak wyszły włosy po majirel 😊

  9. Super wskazówki, dzięęęki! Będę próbować na moich „siwkach”.
    Ostatnio farbowałam weelą iluminą 9/0 z oksydantem 12% i nadal mam dużo siwych.
    Moje włosy ostatnio były oporne na farbowanie, szczególnie z tyłu, mam tam dosyć ciemne, ale przód w 70% siwy, chyba przesadziłam z tą 12%? Czy jak zrobię 6% nie wyjdą rude? Zależy mi raczej na chłodnym odcieniu. A może inna farba?

    1. 12% nie zakryje siwych włosów. Musisz użyć 9/0+ 6% tam gdzie masz dużo siwych. Możesz tak zrobić, że z przodu użyjesz 6% a z tyłu 9%. Możesz spróbować też farby majirel cool cover które super radzą sobie z siwymi i są extra chłodne, zobacz sobie 🙂 Illumina ma to do siebie, że to farba rozświetlająca, i tak średnio radzi sobie z siwkami, fryzjerzy też na to narzekają.
      Pozdrawiam serdecznie 😀

Dodaj komentarz