Ile zarabia fryzjer?

kieszeń spodni, wystają z niej pieniądze. Banknoty stu złotowe

Kasa zawsze wzbudza zainteresowanie, także postanowiłam napisać o pieniądzach. W zawodzie fryzjera  jest to ciut skomplikowane, przeważnie nie ma stałej pensji. Przy ogłoszeniach o pracę często są zakresy jaka kwotę gwarantuje pracodawca. Ile zarabia fryzjer? Wyjaśnię na czym to polega.

Kasa, kasa, kasa

Warunki, jak w każdej innej pracy zależą od szefostwa salonu. Umowa o pracę czy umowa zlecenie to wszystko uzgadniane jest na rozmowie kwalifikacyjnej.
Tyle że standardem wynagrodzenia w tym zawodzie jest: podstawa + procent od obrotu. Jak duży procent? W każdym salonie jest ciut inaczej. Spotkałam się z samym wynagrodzeniem procentowym-jest on wtedy wyższy niż ten z podstawą. Takie rozwiązanie jest ryzykowne dla fryzjera, ponieważ jeśli zdarzy się jakaś sytuacja losowa i zrobi mały obrót, mało zarobi. Dodatkowo do pensji fryzjera powinien być doliczany procent od sprzedaży kosmetyków. Nie jest on duży- ok.10%. Wtedy też masz motywację aby o tych kosmetykach mówić klientom. I je sprzedawać.

Prawdą jest że to ile zarabia fryzjer będzie uzależnione od rangi salonu . Obrazując: w osiedlowym salonie fryzjerskim gdzie strzyżenie męskie kosztuje 15 zł, będziesz zarabiać mniej niż w takim salonie w którym strzyżenie męskie kosztuje 60 zł. Jednakże w salonie w którym to strzyżenie kosztuje 60 zł, wymaga o wiele więcej pracy od fryzjera, czasu przeznaczonego na klienta i umiejętności. Takie salony w których są wyższe ceny, fryzjerzy robią większe obroty a co za tym idzie więcej zarabiają.

Konkretnie ile zarabia fryzjer : Podstawa 1000 zł + 20% obrotu (10 000 obrót miesięczny) = 1000+2000=3000zł na rękę

Dodatkowo 10% od sprzedaży kosmetyków (a fryzjer sprzedał kosmetyki w tym miesiącu za 1000zł) 3000+100= 3100zł

Jeszcze jedna kwestia, fryzjer zarabia też po godzinach pracy. Jeśli ma na to ochotę.Ja często po skończonej pracy w salonie jechałam do znajomych którym robiłam włosy. Może to być pozytyw zawodu jak i negatywna cecha.

Ile zarabia fryzjer podczas nauki

Za praktyki (w szkole zawodowej) dostaje się wynagrodzenie ok 200-300zł za miesiąc w zależności w której klasie jesteś. Oczywiście, jeśli umiesz już obsługiwać klientów dogadasz się z szefostwem stawka może być większa.

Jako asystent fryzjera możesz mieć stawkę godzinową lub stałą uzgodnioną pensję, znów kwestia zależy od szefostwa salonu.

Ja za naukę jako przygotowanie do zawodu dostawałam stałą kwotę 800 zł miesięcznie za pracę na cały etat (dla mnie wtedy to było spełnienie marzeń  :)) To nauczyło mnie też jednej ważnej rzeczy. Przeczytaj o tym: „4 rzeczy, których nauczyło mnie fryzjerstwo”.

Napiwki

Fryzjerzy też otrzymują napiwki. Jeśli klient/klientka jest zadowolony z naszej pracy, odwdzięcza się dając napiwek. Uczeń, asystent jeśli pomagał fryzjerowi w obsłudze np.umył klientce głowę też należy mu się napiwek. Choć zdarza się że klienci właśnie dają napiwek tylko uczniowi. I nie ma nic w tym złego ponieważ fryzjer dostanie % z tej usługi przy wypłacie a uczeń nie, i został w ten sposób doceniony.

Napiwki klient sam wręcza fryzjerowi czy uczniowi (zazwyczaj wkłada mu się do kieszeni albo do fartuszka:)) lub  zostawia na recepcji przy płaceniu. Standardowa kwota napiwku to 10% od sumy jaką mamy zapłacić. Ciężko mi jest ocenić ile tych napiwków dostaje fryzjer, i jaką kwotę z nich uzbiera. Zależy to od wielu czynników m.in od ilości klientów, od jakości obsługi.

Zdarza się też że od swoich stałych klientów fryzjerzy dostają podarunki, np na święta. Ja dostawałam od klientek prezenty dla mojej córki, to jest naprawdę miłe.

Ściskam, Ada

Przeczytaj też: „Jak wyglądają praktyki w salonie fryzjerskim?”

Dodaj komentarz