Farbujesz włosy sama w domu? Myślisz, że robisz to prawidłowo? Sprawdź, zobacz, co musisz wiedzieć zanim wykonasz farbowanie w domu. Same konkrety spisane w punktach.
1.Wybierz produkt dobrej jakości.
Na rynku jest ogromny wybór farb do włosów. Namawiam Ciebie abyś zrobiła reserch, poczytała o nich i wybrała dobry produkt. Dotyczy to farb jak i rozjaśniaczy. Uważam też, że cena idzie w parze z jakością.
2. Nie farbuj włosów starą farbą, którą w połowie zużytą znalazłaś w szufladzie.
O terminach ważności farb przeczytaj artykuł, więc nie rozpisuje się tutaj 🙂
3. Kiedy pierwszy raz nakładasz farbę lub testujesz nowy produkt, zrób próbę uczuleniową.
Jak ją zrobić przeczytasz na opakowaniu, ulotce dołączonej do farby. Kiedy masz wrażliwą skórę głowy lub skłonności do alergii skórnych, tym bardziej taką próbę wykonaj.
4. Pamiętaj o dobrych proporcjach oksydantu do farby.
Kiedy farbujesz włosy farbą z drogerii, nie musisz się tym martwić. Tam masz już odpowiednią ilość farby i oksydantu dołączoną do opakowania. Jeśli farbowanie w domu wykonujesz farbą profesjonalną, pilnuj proporcji. Znajdziesz informację o nich, na tubce farby. Odmierz ilości przy pomocy wagi kuchennej.
5. Dowiedz się jak działa oksydant i jak dobrać jego odpowiednie stężenie.
Nawet kiedy farbujesz włosy farbą z drogerii, gdzie ten o odpowiednim stężeniu jest już dodany do opakowania. Uważam że, powinnaś wiedzieć jaki ma wpływ na Twoje włosy. Przeczytaj o oksydancie tutaj.
6. Przed nałożeniem farby, czoło, skronie, uszy i kark posmaruj tłustym kremem lub wazeliną.
Czyli wszystkie miejsca, gdzie po farbowaniu zostają nieestetyczne ślady na skórze. Ten problem dotyczy w większości ciemnych farb do włosów.
7. Po wymieszaniu farby, teoretycznie masz 10 minut na jej nałożenie na włosy.
Przygotowywanie do farbowania zacznij od stanowiska, zabezpieczenia ubrania, dłoni, przygotuj grzebień. Farbę wymieszaj tuż przed samym nakładaniem. Wymieszaj ją dobrze, tak aby nie było grudek.
Mniej więcej po 10 minutach od wymieszania farby z oksydantem zaczyna ona w pełni swoje działanie. Co więcej, amoniak zawarty w farbie stopniowo się ulatnia, po wymieszaniu go z oksydantem. Całkowicie ulatnia się mniej więcej po 40 minutach. Jest niezbędny do zmiany barwnika we włosie, więc jak w całości się ulotni, nie dojdzie do reakcji we włosie. Kiedy farbujesz farbą bez amoniaku zrób to też jak najszybciej. Tak aby wszystkie włosy mniej więcej miały taki sam czas styczności z farbą.
8. Zacznij nakładanie farby od włosów w tylnej części głowy.
Niewiele osób o tym wie, ale powinno się tak nakładać farbę. Zacznij od czubka głowy i partiami farbuj włosy, schodząc do karku. Później nałóż farbę na włosy z przodu i po bokach.
Dlaczego? W tylnej części głowy jest więcej włosów i jest niższa temperatura ciała niż na czubku głowy i bliżej czoła. Włosy z przodu i po bokach są też delikatniejsze, dodatkowo jest tam wyższa temperatura, więc szybciej reagują na działanie farby.
Wyjątek! Kiedy masz dużo siwych włosów, a najczęściej włosy zaczynają siwieć na skroniach i z przodu, zacznij farbowanie od tych siwych włosów. Czyli zacznij nakładać farbę od przodu.
9. Dobrze posmaruj pasmo farbą.
Nie nakładaj za mało produktu na odrost. Zwłaszcza, kiedy farbujesz włosy farbą rozjaśniającą. Pasmo ma być dobrze posmarowane, tak aby farba wszędzie się dostała. Nakładaj też produkt na cienkie separacje.
10. Kiedy rozjaśniasz włosy, nałóż farbę na sam odrost.
Nie wyjeżdżaj farbą na wcześniej już rozjaśnione włosy. Kiedy natomiast nakładasz ciemniejszy kolor od dotychczasowego czyli przyciemniasz kolor, nałóż farbę na odrost i 2- 3 cm poza nim.
11. Nie wpadaj w panikę, jeśli tuż po nałożeniu farby, jej kolor zrobi się ciemny, lub będzie zupełnie inny niż ma wyjść na włosach.
Jest to normalne. Sama mieszanka farby, po wymieszaniu w miseczce przybiera różne, nieciekawe kolory. Tak samo mokre włosy mogą mieć inny kolor niż po wysuszeniu.
12. Aby dobrze zmyć farbę z włosów, minutę przed zmyciem delikatnie rozmasuj ją.
Profesjonalnie nazywa się to malaksowanie. Farba odklei się w ten sposób od włosów. Najbardziej konieczne jest to, kiedy farbujesz włosy farbą bez aminiaku lub bez amoniaku na bazie oleju.
13. Kiedy chcesz odświeżyć długości i końce włosów blond, kilka minut przed zmyciem farby dodaj trochę wody i spień farbę.
Tę spienioną farbę rozprowadź po długościach i końcach. Możesz przeczesać grzebieniem i spłukać. Ale uważaj, cały czas obserwuj włosy jaki mają kolor. Włosy rozjaśnione szybko łapią pigmenty.
14. Po farbowaniu koniecznie nałóż odżywkę lub maskę.
Tworzy ona kwaśne środowisko i powoduje zamknięcie łusek włosa.
15. Jeśli poplamisz sobie ubranie farbą do włosów, spryskaj plamę lakierem do włosów.
I wypierz w pralce.
I to na tyle. Myślę że to wszystkie informacje, które powinnaś wiedzieć.
Zaskoczyłam Cię czymś? Masz pytanie? Napisz w komentarzu.
Ściskam, Ada 🙂



Droga pani Ado.
Przeczytałam artykuł o farbowaniu włosów w domu. Porady praktyczne i mądre.
O jakiegoś czasu jestem niezadowolona z koloru ,ktory robię w zakładzie.
Postanowiłam spróbowac sama.
Bardzo proszę mi odpowiedziec czy mogę połaczyc następująco kolory.
Wella Koleston 9/03 pure naturales 30g + 30ml aktywator 6%
Wella Koleston specil mix 12/0 2,5g + 2,5 aktywator 6%.
Chcę uzyskać jasny ciepły blond. Mam krótkie włosy , kolor ciemny blond.
Pozdrawiam Maria
Dzień Dobry,
9/03+ 6% na odrost? 12/0+ 6% na końce?
To dobre mieszanki. Prawidłowo wymieszane.
Dziękuję za te wspaniałe informacje! Wyjaśnia Pani dokładnie i – co bardzo cenne – z szacunkiem do czytelniczek. Z ogromną przyjemnością czytałam wszystko przechodząc do kolejnych opisów – wszystko mi się przyda, bo najczęściej sama sobie farbuję włosy (robię to od 30 lat). Pani blog uważam za najlepszy! Jest Pani prawdziwą profesjonalistką!
To ja pięknie dziękuję za takie miłe słowa, jestem wzruszona 🙂
Pozdrawiam Serdecznie i proszę wracać, czytać, pytać jeśli moge doradzić 🙂