Data ważności farby do włosów.
Czy taką posiada?

używane tubki z farbą do włosów w białym koszyczku

Założę się, że każdy salon fryzjerski ma na stanie taki koszyk, karton czy szufladę z resztkami farb do włosów. Być może też masz taką, znalezioną farbę, gdzieś na dnie szafy?
Co więc z taką zrobić? Czy można użyć jeszcze takich resztek farby? Czy taka chemia ma termin ważności?

Data ważności farby

Kiedy nie wiesz, czy jakiś produkt jest zdatny do spożycia/użycia, szukasz daty ważności na opakowaniu i już wszytko jasne. Na farbie do włosów natomiast, nie znajdziesz daty ważności.
Produkt, który ma okres ważności, dłuższy niż 30 miesięcy nie musi mieć jej oznaczonej na opakowaniu.
Czy jest zatem jakiś sposób, aby dowiedzieć się o termin ważności farby do włosów?

Jasne, znajdź datę produkcji i od niej dolicz 3 lata. Nie użyta farba do włosów, fabrycznie zamknięta może być użyta do 3 lat od daty produkcji.
Farba- mam na myśli tubę z kremem koloryzującym. Jeśli chodzi o termin ważności oksydantu, zaraz o nim powiem.

Data ważności otwartej farby

Każda tubka farby ma zabezpieczenie, które trzeba usunąć przed pierwszym użyciem. Jest to aluminiowe zabezpieczenie pod zakrętką, które trzeba przebić. Farba, która nie ma już tego zabezpieczenia, jest już otwarta. Nie ważne czy jest ona w połowie użyta, czy tylko usunięte jest to zabezpieczenie.
Wtedy termin ważności jej jest krótszy. Ten termin oznaczony jest na każdym opakowaniu/tubce farby. Jest to znak PAO-Period After Opening. Taki symbol otwartego słoiczka. Na słoiczku lub pod nim podana jest liczba miesięcy. Na farbach do włosów jest to 18M. Czyli termin ważności wynosi 18 miesięcy od otwarcia.

Symbol otwartego słoiczka na farbie do włosów.

Kiedy farbujesz włosy w domu i taką tubkę z farbą zużyjesz w ciągu kilku miesięcy to pół biedy, nie musisz zapamiętywać, kiedy została otwarta. Jednak kiedy w salonie masz takie stare tubki w części użyte i sobie leżakują, to nie wiesz, kiedy zostały otwarte i czy jeszcze nadają się do użycia.

To normalne, że w salonie niektóre kolory farb są bardzo chodliwe, a inne w połowie użyte czekają na swój moment. Myślę, że wtedy warto, napisać na kartoniku, czy przykleić na tubkę karteczkę z datą i będzie jasne, czy jest zdatna do użycia.

Jest jeszcze jedna sprawa, jeśli chodzi o używanie farb, które już jakiś czas leżą w części użyte. Wyciskając ją do miseczki, zauważysz, że zmienił się jej kolor. Na początku, jest ciemny a potem krem ma już jasny perłowy kolor (w większości). Jest to normalne. Do kremu dotarło powietrze i się utlenił. Jednak tę ciemną część kremu, która pierwsza wychodzi z tubki- wyrzuć. Nie dodawaj jej do mieszanki.
Tubki z farbą, które są pęknięte, dziurawe też wyrzuć, do kremu dostało się powietrze i są zepsute.

Uwaga! Nie przechowuj wymieszanej już farby z oksydantem. Np. kiedy po farbowaniu włosów, jakaś część mieszanki zostanie. Wyrzuć ją, jest już ona bezużyteczna.

Data ważności oksydantu

Tutaj też poszukaj daty ważności na opakowaniu. Kiedy jej nie znajdziesz, poszukaj daty produkcji, do niej dolicz tak samo, jak przy farbie- 3 lata. O ile butelka z oksydantem nie była otwierana. Gdy zakrętka butelki z oksydantem była choć raz odkręcona, liczy się jako otwarta. Przy farbach do włosów łatwo sprawdzić, czy była ona używana, otwarta, bo ma zabezpieczenie, którego przy pierwszym użyciu trzeba się pozbyć. Butelka z oksydantem takiego zabezpieczenia fabrycznego nie ma. Gdy odkręcisz taką butelkę czy lekko uchylisz wieczko, liczy się jako otwarta.

Po otwarciu data ważności oksydantu zmienia się i oznaczona jest znakiem PAO. Przeważnie na znaku słoiczka widnieje 12M, więc oksydant po otwarciu ważny jest przez 12 miesięcy.

Na koniec,

Jedna sprawa. Wszystkie te daty, okresy ważności obowiązuja, kiedy farby i oksydanty są odpowiednio przechowywane. Czyli: w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza, w opakowaniu producenta i w przypadku oksydantów- nierozcieńczone wodą. Zamykaj szczelnie butelki z oksydantem po użyciu!

Pozdrawiam, Ada 🙂


4 Replies to “Data ważności farby do włosów.
Czy taką posiada?”

  1. Dzień dobry, właśnie odebrałam przesyłkę z Allegro; Blondor Multi Blonde (proszek), data prod: 11.2019, i do niego Blondor 9% Freelights (aktywator), data prod: 02.2018. Trochę mi ręce opadły. Używać?

    1. Dzień Dobry,
      jeśli produkty są nowe, fabrycznie zamknięte to używać 🙂

  2. Witam datę produkcji rozjaśniacza mam 2015r czy jest już przeterminowany? Jest zamknięty fabrycznie nie otwierany

    1. Cześć,
      Jak zamknięty fabrycznie to myślę, że możesz użyć 🙂

Dodaj komentarz