Czeladnik/technik usług fryzjerskich/mistrz fryzjerstwa. Kto jaką władzę posiada?

nożyczki fryzjerskie na białym tle w kompozycji z łąkową trzciną.

Kto jest wyższy stopniem? Kto może szkolić uczniów? Kto może otworzyć swój salon fryzjerski?

Najpierw krótko o tym, kto jest kim.

Czeladnik w zawodzie fryzjer.

Jest to tytuł zawodowy, który otrzymasz po zdaniu egzaminu czeladniczego, w Izbie rzemieślniczej. Egzamin ten potwierdza to, że jesteś fryzjerem.  Do egzaminu tego możesz podejść i po szkole zawodowej i po ukończeniu kursu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przystąpić do egzaminu? Podsyłam link.

Technik usług fryzjerskich.

Specjalista w zakresie odpowiedniej dziedziny wiedzy technicznej. Tytuł który otrzymuje się po spełnieniu warunków: ukończenia szkoły uczącej zawodu-technikum lub szkoły policealnej, uzyskania średniego wykształcenia i zdania egzaminu technicznego. 

Mistrz fryzjerstwa.

Tytuł ten potwierdza najwyższe kwalifikacje zawodowe w rzemiośle. Żeby uzyskać tytuł mistrza, trzeba zdać egzamin mistrzowski w izbie rzemieślniczej. Jednak żeby móc podejść do takiego egzaminu, trzeba spełnić pewne warunki. Jest spora lista tych warunków i różne opcje do wyboru. Tak w skrócie mogę Ci powiedzieć, że żeby przystąpić do egzaminu mistrzowskiego, potrzebujesz wykształcenia min średniego, tytuł zawodowy (czeladnik lub technik) oraz jakiś staż pracy w zawodzie. Nie musisz mieć tytułu czeladnika, żeby móc podejść do egzaminu mistrzowskiego. Wtedy warunkiem dodatkowym jest 6-letni staż pracy w zawodzie na własnej działalności gospodarczej. Warunki te dokładnie możesz zobaczyć tutaj.

Skoro definicje już znasz, to kto jest wyższy stopniem?

Tu zaskoczenia nie będzie, bo oczywiście (ta dam) – mistrz.
I z pewnością się z tym zgadzam, bo samym warunkiem, żeby podejść do tego egzaminu trzeba mieć jakiś staż w pracy. Sam egzamin też jest wymagający więc trzeba posiadać sporą wiedzę.
Swoją drogą, sam tytuł- mistrz budzi respekt co, nie?

Kto jest niżej na podium?

Technik usług fryzjerskich jest wyżej od tytułu czeladnika.
Zasadniczo z racji wykształcenia. Po szkole zawodowej uzyskasz wykształcenie zawodowe. Kończąc technikum, masz wykształcenie średnie.
Do egzaminu czeladniczego możesz też podejść po kursie fryzjerskim, natomiast tytuł technika zdobędziesz w szkole policealnej, w której nauka trwa 2 lata. Więc teoretycznie technik ma większą wiedzę i jest wyżej od czeladnika.

Teoretycznie. Bo tak jak wspominam to w każdym tekście o zawodzie fryzjera- najważniejsze jest to, ile umiesz. Twoje umiejętności praktyczne, a nie tytuł zawodowy.

Jak ma się tytuł w kwestii, kiedy chcesz mieć pod swoimi skrzydłami uczniów?

Wtedy nie każdy fryzjer może przyjąć ich na praktyki.
Nauczycielem zawodu musi być osoba, która ma kwalifikacje zawodowe (tytuł zawodowy) oraz musi mieć ukończone kursy pedagogiczne.
Czeladnik, technik fryzjer i mistrz- mogą szkolić uczniów. Natomiast każdy z nich ma określone dodatkowe jeszcze warunki, które musi spełnić.
Czeladnik może uczyć, ale musi posiadać oprócz kursów pedagogicznych 6 letni staż w pracy. Technik usług fryzjerskich, jak i mistrz muszą tylko uzupełnić kwalifikacje o kursy pedagogiczne. Więc tutaj mają zdecydowanie łatwiej.

Kto może otworzyć swój salon ?

Aby założyć salon fryzjerski nie trzeba mieć żadnych pozwoleń ani uprawnień zawodowych. Salon może założyć zarówno czeladnik, technik, mistrz, jak i osoba, która nie jest związana z fryzjerstwem. Konieczne jest jedynie zarejestrowanie działalności gospodarczej, a także znalezienie odpowiedniego lokalu, który będzie spełniał warunki sanitarne.

Na koniec

Jak widzisz, każdy tytuł zawodowy we fryzjerstwie ma ciut inną władzę. Choć użyte przeze mnie z premedytacją, słowo władza, jest oczywiście wyolbrzymieniem. Pracując w salonie na co dzień nikt nie będzie zwracać się tytułem zawodowym- Panie mistrzu czy Pani czeladnik. I nie oznacza tego, że masz się czuć gorzej, że nie masz tytułu mistrza. We fryzjerstwie musisz się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, podnosić kwalifikacje jednak możesz to robić za pomocą szkoleń i kursów. Nie musisz podchodzić do egzaminu mistrzowskiego. Posiadanie tytułu mistrza fryzjerstwa, nie jest obowiązkowe.

A kiedy zastanawiasz się jeszcze, co będzie lepsze dla Ciebie- pójście na kurs fryzjerski czy do technikum/szkoły policealnej? Koniecznie przeczytaj tekst właśnie o tym: Kurs fryzjerski czy szkoła? Co wybrać aby nauczyć się fryzjerstwa?

Ściskam, Ada.

5 Replies to “Czeladnik/technik usług fryzjerskich/mistrz fryzjerstwa. Kto jaką władzę posiada?”

 1. Te egzaminy są proste, wystarczy zapłacić ludziom z izby za podejście do egzaminu i masz swój nic nie warty świstek 😀
  Kiedy podchodziłem po 2 miesiącach nauki fryzjerstwa do czeladnika w trakcie męskiego strzyżenia powiedzieli „o, tu widać będzie męskie strzyżenie na 5” – na co ja odpowiedziałem, że moje męskie leży i sam widzę dużo błędów więc się nie bardzo znają się na fryzjerstwie skoro twierdzą że to jest piątkowe. Już w tym momencie wiedziałem że ten papier będzie bezwartościowy.

 2. Mam wykształcenie średnie,Ok 10 lat temu ukończyłam kurs fryzjerski. Od tego czasu zaczęłam przygodę z fryzjerstwem
  Ok 2 lata prowadziłam na własną rękę działalnośc.później przerwa i praca w salonie na stanowisku fryzjer ok roku.Chce przystąpić do egzaminu tylko moje pytanie czy mogę ma mistrza czy czeladnika???

  1. Hej 🙂
   Wydaje mi się, że możesz podejść tylko do czeladnika. Żeby podejść do mistrza, musisz mieć przynajmniej 6 lat swoją działalność.
   Podsyłam link o warunkach dopuszczenia do egzaminu mistrzowskiego.
   http://www.irpoznan.com.pl/strona,warunki-dopuszczenia-do-egzamin.html
   Pozdrawiam 🙂

 3. super artykuł zapraszam do nas 🙂

  1. dziekuję 🙂

Dodaj komentarz