Szkoła fryzjerska. Czym się kierować przy jej wyborze?

nozyczki fryzjerskie wsród kwiatków na białym tle

Myślisz o tym, aby zostać fryzjerem? Zobacz, jakie masz możliwości nauki tego zawodu poprzez szkołę. Czy każda szkoła fryzjerska oferuje to samo? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jakie masz inne możliwości poza szkołą fryzjerską- przeczytaj tutaj.

Szkoła fryzjerska

Szkoła jest jedną z opcji również dla osoby dorosłej, która chce się przebranżowić lub po prostu spełnić swoje marzenie o pracy fryzjera. Spójrz, jakie masz możliwości.

Nie każda szkoła policealna o kierunku fryzjer da Ci to samo. Pierwsze co rzuca się w oczy wśród ofert szkół policealnych, jest to, że jedne proponują kierunek o nazwie fryzjer a inne technik usług fryzjerskich.

Jaka jest różnica?

Różnica polega na tym, do jakiego egzaminu możesz podejść, kończąc naukę w danej szkole, na danym kierunku. Na tym o nazwie fryzjer, możesz podejść do egzaminu czeladniczego, zgodnego z rozporządzeniem Izby Rzemieślniczej. Po ukończeniu nauki na kierunku technik usług fryzjerskich, uzyskasz dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Tytuł technika jest jakby rangę wyższy od czeladnika.  Jednak przekonam Cię później, że uzyskany tytuł w tym zawodzie nie jest najważniejszy.

Czas trwania nauki

Druga widoczna kwestia przy wyborze szkoły policealnej jest czas trwania nauki. Przeważnie system szkoły jest zaoczny, więc zajęcia odbywają się w weekendy zazwyczaj co drugi tydzień. Masz do wyboru roczną szkołę lub dwuletnią. Tak więc szkoła, po której ukończeniu masz możliwość uzyskania tytułu technika, jest dwuletnia. Natomiast ta roczna na kierunku fryzjer, traktowana jest jako kurs. Z możliwością podejścia do egzaminu czeladniczego.

Znalazłam jeszcze jedną ciekawą kwestię. Szkoła oferująca roczną naukę na kierunku fryzjer (kurs) jest to szkoła policealna i jak sama nazwa wskazuje, żeby się do niej zapisać musisz mieć ukończoną szkołę średnią.
Ta szkoła, która daje Ci możliwość uzyskania tytułu technika, nazywana technikum nie wymaga wykształcenia średniego. 

Szkoła fryzjerska. Jakieś inne opcje?

Oprócz technikum i szkoły policealnej o kierunku fryzjer możesz znaleźć jeszcze opcję –Policealna szkoła fryzjerstwa, stylizacji i/lub wizażu.


Jest to szkoła fryzjerska roczna, więc jest traktowana jako kurs. Z racji tego, że w tak krótkim czasie musisz nauczyć się fryzjerstwa, stylizacji i wizażu nie polecam jej dla osób, które od zera chcą nauczyć się zawodu. Najpierw zadbaj o fundamenty, podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dopiero kiedy taka już posiadasz, rozszerzaj się w stronę artystyczną. Jaką ten kierunek umożliwia. Chyba że, pragniesz zostać fryzjerem, który będzie na przykład pracować w branży ślubnej. Zajmować się tylko upięciami i jednocześnie wizażem.

Bardzo fajną opcją jest jeszcze klasa patronacka.

Jest to kierunek w technikum, który jest pod patronatem jakiejś marki fryzjerskiej. Masz możliwość już podczas nauki zaznajomić się z produktami, farbami tej marki i ona jakby bierze Cię pod swoje skrzydła. Mam taką nadzieję, że nie tylko o same produkty chodzi, ale i ta marka fryzjerska zapewnia uczniom/słuchaczom swoich profesjonalnych szkoleniowców. Bo właśnie to jest największy problem w nauce w szkołach. Często mało wykwalifikowani nauczyciele.

Czym się kierować przy wyborze szkoły?

Jeśli już decydujesz się na naukę w szkole, zrób przegląd jakie masz do wyboru w swoim mieście. Pomyśl nad czym Ci najbardziej zależy. Czy kierować się tylko tym, jaki tytuł możesz uzyskać po jej skończeniu? Ja myślę że nie. Najważniejsze są zajęcia praktyczne. Najlepiej jeśli szkoła gwarantuje praktyki w salonie fryzjerskim, a nie tylko na pracowni fryzjerskiej.

Twoje umiejętności praktyczne są ważniejsze od uzyskanego tytułu. W zawodzie fryzjera podczas rozmów kwalifikacyjnych, nie patrzy się na wykształcenie, przeważnie od razu przechodzi się do rzeczy. Musisz pokazać co potrafisz na modelce/ modelu.

To w takim razie jeśli umiejętności praktyczne są ważniejsze, to może zamiast szkoły, wybrać kurs fryzjerski?

Przeczytaj o tym: „Kurs fryzjerski czy szkoła? Co wybrać, aby nauczyć się fryzjerstwa?”

Ściskam, Ada 🙂

Dodaj komentarz