Cienkie włosy. Jak je pielęgnować?

blondynka na białym tle

Znasz to określenie? Trzy włosy na krzyż?
Z jakimi problemami muszą mierzyć się posiadaczki włosów cienkich? Jakie są cienkie włosy? Czego unikać przy ich pielęgnacji? Oraz podpowiem Ci sposoby na ich wzmocnienie.

Cienkie włosy, o co z nimi chodzi?

Widoczną oznaką przy włosach cienkich jest przede wszystkim brak objętości. Są przyklapnięte, a na długościach tworzą się wiszące smętnie strąki.

Są dwie kategorię włosów cienkich:

  • Włos który wyrasta z cebulki jest cienki, ale jest dużo cebulek i w ten sposób jest dużo cienkich włosów na głowie. 
  • Włos który wyrasta z cebulki jest cienki i widocznie mniej jest też cebulek. To ten gorszy przypadek.

Włos cienki jest jednocześnie delikatniejszy. Różnica między włosem grubym a cienkim może polegać nie tylko na różnicy milimetrów w średnicy. Gruby włos może też mieć inną budowę. Może mieć więcej warstw łusek i posiadać dodatkowy rdzeń (medulla).
Statystycznie włosy cienkie częściej posiadają blondynki. Więcej szczegółów o pielęgnacji włosów blond znajdziesz tutaj.

Jak troszczyć się o włosy cienkie?

Cienkie włosy, jednocześnie delikatne, potrzebują specjalnej troski. Są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, jak i termiczne oraz chemiczne. Nie lubią ciągnięcia, szarpania, otarć. Rozczesuj je delikatnie i nie ocieraj włosów o ręcznik po umyciu.
Włosom cienkim bardzo łatwo zrobić krzywdę. Podcinaj je regularnie, nie będą się plątać i zachowają ładną, pełną formę. Włosy cienkie nie lubią mocnego cieniowania. Lepszym rozwiązaniem dla cienkich włosów jest zachowanie prostej linii i przy użyciu techniki efiliacji pozbyć się ciężaru fryzury miejscowo. Czyli zamiast widocznych warstw na zewnątrz fryzury, pozbywa się włosów z objętości wewnątrz. Tylko w miejscach, gdzie jest tych włosów dużo.

Jeśli chodzi o pielęgnację, unikaj kosmetyków ciężkich, tłustych, które obciążają cienki włos. Stosuj szampony lekkiej konsystencji, przeznaczone do włosów cienkich takie dodające objętości. Podpowiem Ci, że to przeważnie te w przezroczystych opakowaniach, bezbarwne. Nie stosuj ciężkich masek. Zamień je na odżywkę lub wybierz maskę o lekkiej żelowej konsystencji. Unikaj stosowania tłustych olejków. Przy pielęgnacji cienkich włosów świetnie sprawdza się powiedzenie- mniej znaczy więcej. Mniej produktu da lepszy efekt. Nie rezygnuj w zupełności z pielęgnacji włosów na długościach i końcach, wtedy długości włosów nie będą się plątać i będą mieć więcej blasku.

Jak możesz je wzmocnić?

To jakie masz włosy, zapisane jest w genach. Jeśli włosy cienkie odziedziczyłaś po mamie, tacie czy po dziadkach, niestety takie już zostaną. Jednak nie oznacza to, że nie możesz z nimi już nic zrobić. Nie zmienisz ich w 100 procentach, jednak możesz im znacznie pomóc. 

Jak dobrze wiesz, włos wyrasta z cebulki, która umieszczona jest w mieszku włosowym w skórze. I to tam powinnaś stawiać na odżywienie. Zadbać o cebulki włosów i o skórę głowy.
Zdrowa skóra głowy ma ogromny wpływ na stan włosów. To tak jak z ogródkiem. Na żyznej glebie wyrośnie piękny kwiat.

Stosuj sera wzmacniające, odżywiające cebulki. Nakłada się je bezpośrednio na skórę głowy (szczególnie polecam Kerastase). Możesz użyć tez ampułki z substancjami, które pobudzą cebulki do wzrostu nowych włosów (Vichy, Kerastase). Wprowadź dodatkowy krok pielęgnacyjny- peeling skóry głowy.
Nie tylko usuniesz zalegający naskórek na skórze ale pobudzisz też krążenie krwi. Do cebulek dotrze więcej składników odżywczych. Zadbaj o suplementacje. Najlepszych sposobem jest zadbanie o włosy i skórę od środka.

Koloryzacja włosów cienkich.

Włosy cienkie są wrażliwe na reakcje chemiczne. Szczególnie na utlenianie. Dlatego nawet do rozjaśniania nie potrzebują mocnego stężenia oksydantu. Wiąże się to też, z tym że łatwo chemicznie uszkodzić takie włosy. Zdarzały się przypadki, kiedy do farbowania włosów cienkich w zimnych odcieniach blond użyłam 3-4% oksydantu.  

Jeśli masz wybór produktu do rozjaśniania, użyj tego delikatniejszego, na przykład bez amoniaku. Cały czas kontroluj proces rozjaśniania i pamiętaj że ciepło przyśpiesza reakcje chemiczne.

I to tyle w temacie cienkich włosów.

Pozdrawiam, ściskam, Ada 🙂


4 Replies to “Cienkie włosy. Jak je pielęgnować?”

  1. Jejku nie mogę słychać bawełniana koszulka ( to przez moja wyobraźnię- stara sprana i z plamami ,fujj) Można ładnie czysto i kobieco bawelniane pieluchy ( ja mam w kolorze białym ) Mega chłonne i delikatne , używałam jak syn byl niemowlęciem po kąpieli
    Poeosze spróbować myślę że po żyjecie się dużo lepiej niż z tymi koszulkami 🙂

    1. Ah tak, takie proste rozwiązanie jak pielucha 🙂 Nie pomyślałam o tym, dzięki za podsunięcie pomysłu. Spróbuję 🙂

  2. Super post. U mnie stan włosów poprawił się przy zmianie kosmetyków na Pilomax oraz zamieniłam ręcznik do włosów na bawełnianą koszulkę.

    1. Bawełniana koszulka zamiast ręcznika to świetny pomysł 🙂

Dodaj komentarz