Jak zabezpieczyć włosy podczas rozjaśniania?

Marzy Ci się jasny blond? Boisz się rozjaśniania, bo włosy stracą na jakości? Jaki wpływ na włosy ma rozjaśnianie? Czy zawsze musisz wybierać pomiędzy wymarzonym kolorem a zdrową strukturą włosów?

Opowiem Ci o dwóch rozwiązaniach, dzięki którym negatywne skutki rozjaśniania będą mniej widoczne.

Jak rozjaśnianie działa na włosy?

Rozjaśnianie to usunięcie melaniny ze środka włosa. Robi to głównie oksydant, czyli nadtlenek wodoru- o wysokiej procentowości- tworzy zasadowe pH na poziomie 9-10. Wtedy włos pęcznieje, łuski włosa się rozchylają a środki utleniające wnikają do kory.

Do rozjaśniania włosów nie musisz używać tylko rozjaśniacza. Na rynku są inne produkty do rozjaśniania w zależności, jaki efekt na włosach chcesz uzyskać lub inaczej: jak bardzo potrzebujesz rozjaśnić włos.

Tak, oto masz do wyboru:

Rozjaśniacz, który zniszczy/rozjaśni naturalny lub sztuczny pigment.
Farba rozjaśniająca, która częściowo zniszczy naturalny pigment z jednoczesnym zabarwieniem pigmentu na inny kolor.
Dekoloryzatory które, niszczą sztuczny pigment-po wcześniejszych koloryzacjach. 

Tak czy inaczej, mechanizm rozjaśniania jest w każdym przypadku taki sam:

Krok 1.Skupione i zbite razem barwniki się rozpraszają. Zostają rozbite na mniejsze kawałeczki.

Krok 2.  Nadtlenek wodoru rozjaśnia barwniki lub całkowicie usuwa. 

Tutaj w efekcie włosy przechodzą przez czerwone/pomarańczowe/żółte w zależności ile pigmentów było we włosach. Czy to w naturalnych- feomelaniny i eumelaniny- czy koloryzowanych- sztucznych barwników z poprzednich farbowań.

Skutki rozjaśniania włosów

To, co złego robi rozjaśniacz (lub inny produkt rozjaśniający) to wymywa cement sklejający i uszczelniający łuski włosów. Zaczynają one odstawać od powierzchni.

Odstająca łuska włosa to brak „tarczy ochronnej”. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia z powietrza to wszystko pochłania włos, kiedy łuski są rozchylone.

Zasadowe pH środków rozjaśniających, powoduje rozrywanie łańcuchów keratynowych w korze (samym środku włosa) poprzez niszczenie mostków dwusiarczkowych.
Włosy stają się łamliwe, szorstkie, sztywne, z łatwością paruje z nich woda, tracą połysk, nie chcą się układać. Na takich włosach nawet najładniejszy blond nie będzie dobrze się prezentować. Poprzez odchyloną łuskę włosa pigmenty szybciej się wypłuczą.

Wymienione skutki mogą się niestety zadziać nawet wtedy, kiedy zabieg rozjaśniania został przeprowadzony prawidłowo. Rozjaśniacz nie był przetrzymany na włosach dłużej niż powinien, oraz został dobrze dobrany oksydant i proporcje mieszania. Włos który raz został rozjaśniony, już nigdy nie wróci do swojej naturalnej struktury. W przypadku kiedy podczas rozjaśniania coś poszło nie tak, włosy mogą się chemicznie spalić.

Produkty które chronią włosy przed szkodliwymi działaniami rozjaśniacza.

Czy możesz zrobić jaśniejsze włosy i choć trochę ochronić je przed negatywnymi skutkami rozjaśniacza?

Obecnie najbardziej popularne produkty, które głoszą, że tak właśnie robią to:

  • Olaplex 
  • K18

Jak stosuje się Olaplex?

Olaplex ma opatentowany składnik chemiczny- dimaleinian bis-aminopropylodiglikolu, który w szybkim czasie odbudowuje łączenia mostków dwusiarczkowych. Tak jak rozjaśnianie mostki rozrywa- Olaplex ponownie je łączy tworząc rusztowanie w środku włosa. 

Największe stężenie kluczowego składnika jest w Olaplex no.1, który dodaje się bezpośrednio do rozjaśniacza/ farby/ dekoloryzatora.

Po zmyciu produktu rozjaśniającego z włosów, stosuje się Olaplex no.2, który naprawia wiązania pominięte przez no.1.

Dodanie Olaplex do mieszanki to zazwyczaj dodatkowa, płatna usługa w salonie fryzjerskim (koszt 80-110 zł). Dostępny jest również w salonach zabieg odbudowujący Olaplex. Bazuje on tak samo na produktach Olaplex no.1 i no.2. (koszt ok 200 zł)

Olaplex to wiele produktów również do stosowania w domu.

Jak działa K18?

K18 też działa na poziomie molekularnym, czyli głęboko w środku włosa. Opatentowany peptyd sh-Oligopeptide-78 (K18PEPTIDE™) również łączy zerwane mostki dwusiarczkowe i wiązania keratynowe.

W odróżnieniu od Olaplex, K18 jest łatwiejszy w stosowaniu. Tak samo, jest to dodatkowa usługa w salonie przy zabiegu rozjaśniania.

Wtedy stosuje się na włosy mgiełkę zabezpieczającą a po rozjaśnianiu nakłada się maskę. Maska jest bez spłukiwania i działa już w 4 minuty. Więc w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy pędzimy to jest zdecydowanie na plus.

Do pielęgnacji domowej możesz używać tej samej maski K18 co w salonie i masz jeszcze dwa szampony do wyboru.

Znasz Olaplex albo K18? Jak sprawdziły się na Twoich włosach?

Ściskam, Ada

Dodaj komentarz