Czy Olaplex działa?

Czy Olaplex działa?

Opatentowany składnik, system rekonstrukcji, innowacja w odbudowie włosów a może zwykły chwyt marketingowy? Czy rzeczywiście Olaplex chroni i regeneruje włosy?

Co to jest Olaplex? Jak działa na włosy? Jakie Olaplex daje efekty?

Przeczytaj moje wnioski dotyczące Olaplex po latach pracy na tym produkcie.

Co to jest Olaplex?

To marka produktów z opatentowanym składnikiem chemicznym- polimerem Dimaleinian Bis-Aminopropyl Diglikol, który odbudowuje zerwane mostki dwusiarczkowe we włosie.
Olaplex jest znanym produktem wśród fryzjerów i często używany w salonach fryzjerskich podczas rozjaśniania włosów, farbowania lub do zabiegu regenerującego włosy.

Produkt Olaplex no.1 dodaje się bezpośrednio do rozjaśniacza lub farby. Już podczas pierwszych reakcji chemicznych włosy są “chronione” przed negatywnymi skutkami rozjaśniania.
Po zakończonym procesie chemicznym nakłada się Olaplex no.2, który odbudowuje zerwania w środku włosa pominięte przez Olaplex no1.

Zabieg regenerujący przy użyciu Olaplex no.1 i no.2 działa odbudowująco, polecany jest do wszystkich rodzajów włosów.
Dodatkowo Olaplex w swojej ofercie ma produkty, które podtrzymują efekt do stosowania w domu: szampony, odżywki, maski, olejki.

Olaplex a rozjaśnianie włosów.

Jak wygląda proces rozjaśniania włosów i jak długoterminowo wpływa na ich strukturę- pisałam tutaj:
„Jak zabezpieczyć włosy przed rozjaśnianiem?”.
Tak na szybko przypomnę Ci, że włos, który raz został rozjaśniony, już nigdy nie wróci do takiej samej kondycji jak naturalny. Nawet jeśli ponownie przyciemnisz go farbą. Skutki rozjaśniania włosów są nieodwracalne. Łodyga włosa nie ma funkcji samoregeneracji jak skóra.

Czy w związku z tym stosowanie Olaplex ma sens? 

Jak działa Olaplex?

Będzie trochę chemicznie.
Włos zbudowany jest z keratyny. Keratyna to inaczej białko lub proteina. Ta zawiera aminokwas- cysteinę. Cysteina zawiera atom siarki. Zwykle dwie siarki łączą się ze sobą- trzymają się za łapki- tworząc wiązanie dwusiarczkowe. Czyli mostek między dwoma białkami keratyny. Im trwalszy jest ten mostek, tym włosy są mocniejsze i zdrowsze.

Substancja chemiczna opatentowana przez Olaplex, w szybkim czasie tworzy wydłużony mostek między dwoma siarkami.

Olaplex no. 1 to produkt, który daje się bezpośrednio do rozjaśniacza i zawiera on największe stężenie opatentowanego składnika. To dosłownie tylko woda, Dimaleinian Bis-Aminopropyl Diglikol i konserwanty.

Skoro podczas rozjaśniania włosów zachodzą nieodwracalne zmiany w strukturze, czy w takim razie jest sens inwestować w Olaplex? 

Zależy, w jakim stanie są włosy i po co go używasz.
Nie oszukujmy się, jeśli włosy są spalone chemicznie, a ich struktura pod mikro kamerą wygląda jak miotła baby jagi, to żaden magiczny składnik nie jest w stanie scalić porozrywanych włókien. Nawet Olaplex nie jest w stanie naprawić takich uszkodzeń. Ten dostępny w salonie jak i ten do użycia w domu. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest cięcie.

Olaplex przy koloryzacji

W salonie spotkałam się z cenną uwagą od klientki, którą chcę się z Tobą podzielić. Użycie Olaplex do koloryzacji w salonie fryzjerskim, zazwyczaj jest dodatkowo płatne. W salonie, w którym pracuje to koszt 110 zł. Jest to salon, w którym usługa koloryzacji to koszt ok 600 zł. Uwaga klientki była trochę uszczypliwa, ale w pełni ją rozumiem i tak zapadła mi w pamięć, że chce ją tutaj przytoczyć.

Podczas konsultacji podałam cenę wizyty-740 zł- koloryzacja z cięciem. Zaproponowałam Olaplex dodatkowo 110 zł, ponieważ decydowałyśmy się na rozjaśnienie włosów. Wtedy Pani zapytała mnie: „Czy w takim razie, w cenie 740 zł włosy będą mi się kruszyć, a jeśli zapłacę 850 zł to już nie będą?”.

Kurczę, trochę niestety tak to jest. Kiedy rozjaśniam włosy czy to na folię, czy globalnie zawsze staram się używać najniższego oksydantu- rozjaśniacz też dobieram do struktury włosa- jednak rozjaśnianie, nawet delikatnymi produktami, zawsze daje nieodwracalne zmiany.
Rozjaśnianie włosów to mocno zasadowe pH, następuje rozpuszczenie cementu między łuskami, zostaje zniszczona melanina, która wypełnia włos. Dodanie Olaplex nie sprawia, że magicznie te procesy zamienią się w inne, mniej inwazyjne.

Jednak w momencie, w którym rozjaśniacz skończył swoją robotę, porozrywał mostki, Olaplex stworzy swoje sztuczne. Coś na obraz rusztowania w środku włosa. Co sprowadza się do tego, że włosy będą mocniejsze od tych, które były rozjaśnione bez Olaplex. Przez… jakiś czas.

Polimer w Olaplex jak wszystkie magiczne składniki pielęgnacji, stosowane jednorazowo dają efekt przez jakiś czas. Potem zwyczajnie z każdym myciem się wypłukują.

Jako fryzjer i jako właścicielka rozjaśnianych włosów zauważam, że jest różnica pomiędzy koloryzacjami z Olaplex i bez niego. Takie głosy słyszę też od klientek w salonie. Mówiły, że zanim trafiły do mnie miały rozjaśniane włosy bez Olaplex i były w gorszej kondycji a także w gorszym… kolorze. To dotyczy głównie jasnych blondów i ja też mam takie odczucia. Rozjaśnianie włosów z Olaplex daje ładniejszy efekt- zwłaszcza przy drugim kroku Olaplex no.2- mam wrażenie, że odcień staje się bardziej czysty, chłodny.

Nie widać efektu po Olaplex?

Olaplex no.2 i no.3 zawierają opatentowany polimer, ale nie są to produkty kondycjonujące. Nie sprawią, że włosy będą miękkie i wygładzone. W rzeczywistości sprawiają, że włosy są sztywne i szorstkie. Dzieje się tak, ponieważ w/w Olaplex działa w środku włosa na poziomie molekularnym a nie działa na zewnętrznych warstwach. Kiedy chcesz żeby włosy były gładkie i odbijały światło, musisz dbać o domykanie łusek włosa.

Olaplex no.1 i 2 do użytku profesjonalnego tak jak no.0 i 3 do użytku w domu, nie zastępują wszystkich produktów do pielęgnacji włosów. Włosy potrzebują równowagi PEH. Równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Olaplex z jego opatentowaną cząsteczką spaja proteiny. W codziennej pielęgnacji Ty także musisz te proteiny dostarczać swoim włosom. Jak będzie za dużo protein, też nie dobrze więc jeszcze dorzuć emolienty (oleje) i humektanty (nawilżacze). Wtedy taka złożona i zbilansowana pielęgnacja gwarantuje zdrowe włosy- Nie sam Olaplex. Ciężko uwierzyć w coś, po czym nie widać od razu namacalnego efektu, dlatego musisz wiedzieć jak to działa.

Kolejnym aspektem jest regularność i częstotliwość stosowania produktów. Nie oczekuj efektu wow po pierwszym zastosowaniu. Po zabiegu regenerującym, jak i po koloryzacji z użyciem Olaplex, musisz w domu stosować no.3. Odbudowa włosów potrzebuje czasu. Poczekaj 4 tygodnie i dopiero oceniaj efekt.

Moim zdaniem,

Dla mnie fryzjera Olaplex daje „spokojniejszą głowę” podczas koloryzacji, pojaśnień i balejażu. Takie wymagające koloryzacje to dużo pracy i dużo czasu schodzi na nakładanie folii czy blendowanie pojaśnień. Kiedy mam Olaplex w mieszance mogę pracować w swoim tempie, bez stresu.

Jadnak z drugiej strony, Olaplex nie jest magiczną różdżką. Jeśli do rozjaśniacza dasz za mocny oksydant czy rozjaśniasz uwrażliwione włosy to pomimo dodania Olaplex, możesz je chemicznie spalić. Cały czas musisz kontrolować proces i dostosować produkty do rodzaju włosa.

Dużo piszę o Olaplex przy rozjaśnianiu włosów rozjaśniaczem, ze względu na inwazyjność zabiegu. Olaplex też można dodać do farby lub toneru- farbą też rozjaśniasz włosy i rozrywa się mostki dwusiarczkowe. Wysoka temperatura, promieniowanie UV też może tak działać.

A na Twoje włosy jak działa Olaplex?

Ściskam, Ada 🙂

4 Replies to “Czy Olaplex działa?”

 1. Witam serdecznie szukałam odpowiedzi na nurtujące pytania i znalazłam panią.

  Bardzo proszę o poradę co robię nie tak chciałam refleksy jasne żeby zgubić siwe włosy tak robił fryzjer teraz chciała bym sama
  Użyłam farby artego 808 N i oxydant pierwszym razem 6%, kolejnym po trzech tygodniach 12% farba ta sama no i efekty są słabo rozjaśnione
  Na same odrosty stosuję farbę tą samą z 6% oxydantem i to jest ok mam dużo siwych włosów
  Dlaczego nie mogę rozjaśnić na bardzo jasny kolor stosując 1 :1 bardzo proszę o poradę.

  1. Cześć,
   Jeśli dobrze rozumiem, najpierw nakładasz farbę na odrost żeby zakryć siwe a potem chciałabyś rozjaśnić włosy na długosci jaśniejszą farbą? Z mocniejszym oksydantem?

 2. Stosuje od lat serie domową oraz przy farbowaniu 1 i 2 i moje włosy są mega mocne i gęste oraz gładkie. Stosowałam wiele marek premium ale żadna nie daje takiego efektu jak olaplex. Mam włosy na poziomie 5-6 . Stosuje również zakwaszanie włosa by obniżyć ph do 3.5. K18, MARKA, też się u mnie sprawdza. Jednak numerem 1 jest od lat Olaplex

  1. Fantastycznie! Dziękuję Ci za odpowiedź 😊 a czym robisz zakwaszanie ? Jakimi produktami?

Dodaj komentarz