Suszarka do włosów- jak wybrać najlepszą?

suszarka do włosów

Dzisiaj używanie suszarki do włosów to standard, większość z nas posiada taką w domu. A jak ktoś nie ma a chce kupić i zastanawia się jaką, zrobiłam mały reserch wśród suszarek. Nie napiszę która suszarka do włosów jest najlepsza bo jest mnóstwo modeli na rynku ale wyjaśnię Wam na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze suszarki. Jeśli szukasz dobrej suszarki do pracy w salonie przejrzyj moje modele na których pracowałam, zapraszam:)

Profesjonalna fryzjerska czy zwykła?

Uważam że jeśli chcesz wybrać dobrą suszarkę do włosów którą będziesz się cieszyć długi, długi czas wybierz profesjonalną do salonu fryzjerskiego. Profesjonalne modele różnią się od takich do użytku domowego napewno materiałem z jakiego jest zbudowana, rodzajem silnika, długością przewodu, czasem choć nie zawsze -ceną. W profesjonalnym sprzęcie razem z ceną rośnie jakość.

Suszarka do włosów tytanowa, ceramiczna, turmalinowa ?

Przy opisach suszarek możemy przeczytać właśnie takie terminy jak ceramiczna czy tytanowa. Na pierwszą myśl przychodzi mi że jest to materiał z którego jest obudowa suszarki do włosów a jednak nie. Chodzi o materiał z jakiego jest “kratka” wylotu powietrza która zabezpiecza elementy grzewcze w suszarce. Ciepłe powietrze wydobywające się z suszarki, przechodzi przez tą kratkę, rozgrzewa ją i od niej zależy jak to rozgrzane powietrze będzie działało na włosy. Czy równomiernie się nagrzeje i rozprowadzi powietrze czy rozgrzeje się punktowo i będzie “parzyć” włosy.

Najbardziej popularne rodzaje:

  • Ceramiczna- równomiernie rozkłada temperaturę, nie punktowo co niweluje ryzyko “przypalenia” włosów. Ten materiał jest bardzo popularny.
  • Turmalinowa- Turmalin jest to zbiór naturalnych minerałów, źródło jonów ujemnych. Taka suszarka do włosów nie musi posiadać generatora jonów gdyż turmalin sam wytwarza je kiedy się nagrzewa.
  • Tytanowa- Tytan jest materiałem niemal niezniszczalnym. Suszarka z taką powłoką będzie długo Ci służyć, co ważne również równomiernie rozkłada temperaturę.Technologia ta jest rzadziej stosowana w suszarkach niż ceramiczna i turmalinowa.

Moc silnika

Moc silnika jest to prędkość z jaką wydmuchiwane jest powietrze z urządzenia. Im wyższa wartość Wat tym większa prędkość wydmuchiwanego powietrza a co za tym idzie krótszy czas suszenia włosów. Do pracy w salonie suszarka powinna mieć moc 2000W i więcej. Jeśli szukasz suszarki dla siebie, w zależności jaką masz długość i gęstość włosów wybierz moc od 1400W do 2000W, . Przy długich gęstych włosach wybierz większą moc. Siła nawiewu powinna być w dwóch stopniach, delikatny nawiew i mocny.  

Zwróć uwagę na rodzaj silnika.                     

  • DC- jest to silnik lekki i mały, używany zazwyczaj do suszarek do użytku domowego. Posiada krótki czas eksploatacji.
  • AC- wytrzymały silnik o większej mocy niż DC. Wyróżnia się długą żywotnością, używany w profesjonalnym sprzęcie ale też jest większy i cięższy.
  • Bezszczotkowy- Szczotki węglowe używane w w/w silnikach zużywają się, dlatego w tej technologii silnika jak sama nazwa wskazuje ich nie ma. Taki silnik jest wyjątkowo lekki i bardziej wydajny niz AC. Ma dużą prędkość nawiewu co maksymalnie skraca czas suszenia. Stosowany w suszarkach do włosów profesjonalnych i do użytku domowego.

Jonizacja

Co to jest jonizacja? Takie zjawisko gdy suszarka do włosów wytwarza jony ujemne aby neutralizować jony dodatnie znajdujące się na włosach. Dzięki temu włosy mniej się elektryzują, są gładsze a łuski włosa domknięte przez co bardziej się błyszczą. Jest to zjawisko niewidoczne dla oka ale widoczne po efektach na włosach.  Większość suszarek posiada jonizację, nie jest już ona czymś unikatowym. Suszarka może posiadać dodatkowy przycisk który włącza taką funkcję, mogą być emitowane cały czas podczas pracy suszarki jony z wbudowanego generatora lub jeśli suszarka posiada powłokę (kratkę) z turmalinu on sam jako minerał wytwarza takie jony ujemne. Natomiast przez to że nie jesteśmy w stanie “gołym okiem” zobaczyć jonizacji, niektórzy producenci sprzętu mogą dorobić kolejny guziczek, napisać na opakowaniu coś o jonizacji i nie wiemy czy rzeczywiście w suszarce jest generator który wytwarza te jony. Takie rozwiązanie jest tańsze dla producenta. Zwróć szczególnie na to uwagę.


Temperatura

Jest to super ważna funkcja dobrej suszarki!

Powinny być trzy stopnie zmiany temperatury. Zimny, ciepły i gorący. Wszystkie trzy do suszenia nawet w domu się przydają. Do modelowania, wygładzania używamy gorące powietrze na końcu zimne, do suszenia ciepłe, dokładniej jak suszyć włosy piszę o tym tutaj. Ja zawsze używałam zimnego nawiewu w pracy w salonie, aby usunąć resztki ściętych włosów z szyi klienta/klientki.

Ciężar

Trochę życie mnie już nauczyło aby dbać o swoje ręce i namawiam każdego fryzjera aby też o tym myślał. Komfort w swojej pracy jest najważniejszy. Niestety profesjonalne suszarki ważą ok 0,5kg to trochę sporo ale ten ciężar to nie tylko silnik, to też solidna, trwała obudowa. Ja wybierałam zawsze modele małe, zgrabne, lekkie. Jestem niska, drobnej budowy więc dużą, ciężką suszarką nie pracowało mi się dobrze. Z racji tego że suszarki do użytku domowego posiadają silnik D/C to są lżejsze, jednak namawiam, sprawdź przed zakupem czy dobrze będzie Ci się nią operować 🙂

Poziom hałasu

Pamiętam taką sytuację bardzo, bardzo dawno temu.

Zostałam wydelegowana przez szefową w salonie do hurtowni po suszarkę do włosów. Miałam jakiś tam budżet i poszłam, nie bardzo się wtedy jeszcze na sprzęcie znałam i kupiłam taką jaką mi Pani w hurtowni poleciła. Jakiegoś Foxxa. Po kilku użyciach tej suszarki nikt w salonie nie chciał nią pracować, musieliśmy ją oddać.  Była okropnie głośna, zazwyczaj ciężko się rozmawia z klientką przy pracującej suszarce ale się słyszymy. Przy pracującej tamtej suszarce nikt w salonie nie słyszał swoich klientów 😉 I wystarczyła taka krótka historia żebym zapamiętała na dłuugi czas aby suszarka pracowała cicho.

To nie moc silnika jest odpowiedzialna za głośność, czyli poziom decybeli ale cyrkulacja powietrza wewnątrz urządzenia. Co za tym idzie suszarka do włosów o niskiej mocy np.1400W może być głośniejsza niż taka o mocy 2400W. Niestety i w tym przypadku producent może na opakowaniu napisać określony parametr zazwyczaj ok 83 dB a w praktyce może on być większy. Przy zakupie suszarki polecam sprawdzić jak głośno pracuje, nie popełniaj moich błędów 😛

Długość kabla

I w tym przypadku, suszarki do użytku domowego i profesjonalne się bardzo różnią. Drodzy fryzjerzy nic tak bardziej nie wkurza jak za krótki kabel przy suszarce. Nie możesz swobodnie pracować, bo ogranicza Cię krótki kabel . Przy profesjonalnym sprzęcie jest to przeważnie 2,7-3m przewodu i jest to sporo, daje komfort pracy.

Przy zakupie suszarki do domu, też zwróć na to uwagę. Im dłuższy przewód tym lepiej.

Filtr ochronny

Chodzi o osłonę wentylatora która znajduje się z tyłu suszarki z taką siateczką. Bardzo ważna kwestia jeśli szukasz suszarki do pracy w salonie. Wybierz taką suszarkę do włosów żeby można było tę osłonę odkręcić i wyczyścić, a jeśli będzie uszkodzona np. poprzez upadek, można ją wymienić. Jeśli przez uszkodzoną osłonę dostaną się tamtędy włosy klientki, zostaną wciągnięte do środka. Takie sytuacje się niestety zdarzają. Dlatego o tę osłonę musisz dbać, regularnie ją czyścić i jeśli jest uszkodzona koniecznie wymień.

Dodatkowe elementy

Do suszarki czy to profesjonalnej czy do użytku domowego dołączone są zazwyczaj dodatkowe elementy.

  • Końcówka -koncentrator powietrza. W profesjonalnych modelach zazwyczaj dołączone dwa. Ten “dziubek” do modelowania włosów jest niezbędny.
  • Dyfuzor- końcówka która służy do suszenia włosów kręconych. Jeśli zależy Tobie na tej końcówce sprawdź uważniej, nie do każdego modelu jest dołączona. Są też dyfuzory uniwersalne, można dostosować taką do każdej suszarki, takie rozwiązanie jest dobre do salonu fryzjerskiego.

Moje Top 6

Szczerze nie wiem która suszarka do włosów jest najlepsza na rynku. Jest mnóstwo modeli, różne ceny, różne technologie w nich zastosowane. Mogę powiedzieć o swoich historiach z suszarkami i mogę Wam zdradzić która dla mnie jest najlepsza 🙂 Ja kierowałam się przede wszystkim wielkością jak wcześniej już wspomniałam jestem osobą drobną więc ciężko mi jest operować dużą ciężką suszarką. I jak się łatwo domyślić są to modele profesjonalne.

Tak więc zacznę od suszarki

ULTRON PROLINE COMPACT

Była to pierwsza suszarka do włosów którą sama kupiłam do pracy w salonie. Mała, zgrabna i na pewno fajny design. Natomiast długo mi nie posłużyła, w pewnym momencie się przegrzewała i śmierdziała spalenizną.

ERMILA DYNAMIC II

Bardzo dobrze ją wspominam. Wygodna bo nie za duża i wytrzymała lecz ciut głośna.  Pracowałam na niej w salonie później dostałam ten model jako jedną z nagród w konkursie Kerastase i mam ją nadal.

BABYLISS PRO MURANO

Znałam z salonu model Babyliss Caruso natomiast był on dla mnie mało poręczny, za duży gabarytowo. Więc zdecydowałam się na Murano. I miałam tą suszarkę dwa razy pod rząd. Niestety w obydwóch przypadkach zaczął psuć się nawiew, i spadła temperatura suszenia.

VALECTA PARAMOUNT ENVY ONYX

Suszarka do włosów model envy onyx
Moja suszarka Envy Onyx

Bardzo długo polowałam na ten model, jest on trudny do znalezienia i kosztowny. Ale chciałam zainwestować w coś co posłuży mi dłużej od Babyliss Murano. I ta suszarka jest rewelacyjna! Mała, zgrabna, lekka, cicha. Kupiłam ją 3 lata temu i nadal jej używam, choć nie w takim trybie jak w pracy ale nic się z nią nie dzieje.

BABYLISS PRO RAPIDO

Ten model posiada bezszczotkowy silnik który stworzyła firma Ferrari. Znam tą suszarkę z salonu, jest super mocna i naprawdę cicha. Zastanawiałam się nad kupnem, ale dla mnie duża i ciężka to jedyny powód dlaczego się na nią nie zdecydowałam. Ale śmiało polecam!

DYSON SUPERSONIC

Obecnie na rynku jest to najdroższa i najbardziej ekskluzywna suszarka do włosów, czy najlepsza? Nie wiem, nie widziałam jej na żywo jednak sądząc po cenie (1699zł) może być Top of the Top wśród suszarek xD

Wygląda zupełnie inaczej niż wszystkie suszarki, z cyfrowym, małym, silnikiem który znajduje się w rączce. Tę suszarkę wpisałam tutaj jako ciekawostkę, napewno jest nietypowa ze względu na wygląd.
Dodaj komentarz