Ile włosów może wypaść w ciągu dnia?

Włosy nie są trwale przyczepione do skóry głowy. Każdy włos przechodzi swoją drogę wzrostu i potem wypada. To jest normalne, że podczas rozczesywania włosy zostają na szczotce czy grzebieniu. Czasem jest ich więcej czasem mniej. Do jakiego momentu to normalne, a kiedy powinnaś zacząć się martwić?
Skąd wiesz ile włosów na szczotce to już za dużo?

Wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosa.

Okres wzrostu, Anagen (2-6 lat)

Faza przejściowa, Katagen (2 tygodnie)

Okres spoczynku, Telogen (3-4 miesiące)

źródło „Kosmetologia włosów”

Włos wypada po 2-6 latach a z tego samego mieszka włosowego wyrasta nowy i ponownie przechodzi te trzy fazy wzrostu. To taki krąg życia.

Przeciętny człowiek mający około 100 tys. włosów na głowie traci dziennie ok. 300 włosów. Nie jest to powód do zmartwień, jest to normalne zjawisko, jakim jest wymiana włosów.

Inne sytuacje, kiedy na szczotce może być więcej włosów.

Włosy powinno się czesać codziennie. Nie bój się tego robić ze względu na utratę włosów. Robisz miejsce dla nowych włosów.

W przypadku kiedy nie wyczesujesz włosów przez kilka dni, normalne jest, że  może wypaść ich więcej. Tak jest przy pielęgnacji kręconych włosów, kiedy rozczesujesz je tylko podczas mycia. 

Po umyciu, farbowaniu, trwałej ondulacji, czy peelingu też może wypaść więcej włosów. Wtedy są rozpulchnione mieszki i łatwiej “wyślizgnąć” się takiemu włosowi z mieszka.

Wypadanie włosów powoduje też stres, utrata wagi czy przebyta choroba, zwłaszcza kiedy wiązała się z gorączką. Więcej włosów może też wypaść po operacji, przy której zastosowana była narkoza.
Te ostatnie to są sytuacje, w których włosy mogą wypadać nawet garściami- tak opisują to klientki w salonie.
Tak czy siak, na miejsce wypadających włosów po jakimś czasie powinny pojawić się nowe. Kiedy tak się nie dzieje, wtedy zahaczamy o nowy termin, jakim jest łysienie. Wtedy trzeba udać się do specjalisty, aby rozpoznać przyczynę i zacząć leczenie.

Zobacz czy włosy wypadają z cebulką.

Warto też przeanalizować czy włosy, które znajdujesz na szczotce, są to długie włosy zakończone cebulką. Jeśli są to w większości fragmenty włosów pourywane, nieznacznej długości masz problem z łamaniem i kruszeniem się włosów.

Problem ten wynika ze złej pielęgnacji, uszkodzeń termicznych lub źle wykonanego zabiegu chemicznego na włosach np. rozjaśnianie czy trwałe przekształcenie.
Takie włosy musisz traktować niezwykle delikatnie podczas rozczesywania, gdyż każde pociągnięcie szczotką może powodować kolejne złamania i uszkodzenia struktury.
Potrzebują silnej regeneracji, być może podcięcia i czasu, żeby doszły do siebie.

Na koniec,

Ciekawym zjawiskiem jest też wzmocnienie włosów podczas ciąży a kiedy ta już się zakończy, włosy lecą garściami. Dzieje się tak, ponieważ estrogen hormon żeński wydłuża fazę wzrostu włosa. A po ciąży jest już go mniej w organizmie i włosy wracają do swojego kręgu życia. Te włosy które były długo w anagenie, przechodzą szybciutko dwie kolejne fazy i wypadają. Ot, cała tajemnica.

Ściskam, Ada

Przeczytaj też „7 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji”

Dodaj komentarz