Semi-permanentna czy demi-permanentna? Która farba do włosów jest dla Ciebie ?

Wybór odpowiedniej farby do włosów to nie łatwe zadanie. Tych produktów jest bardzo dużo. Odcienie, numery farb to jedno. Rodzaj farby do włosów to druga kwestia. O tych rodzajach trochę tutaj opowiem. Czym różni się farba semi-permanentna od demi-permanentnej? Czym jest farba permanentna?

Semi-permanentna farba do włosów

To ona najczęściej otrzymuje nazwę toner. Nie potrzebuje mieszania z aktywatorem. Nakłada się bezpośrednio na świeżo umyte włosy.
Semi-permanentne farby/tonery to wszystkie te, które w drogerii znajdziesz zamknięte w saszetkach, tubkach. Także te w odważnych kolorach np. różowy, niebieski, fioletowy itd.

Semi permanentą farbę możesz dodać do maski/odżywki. Oczywiście w nie wielkiej ilości. Stworzysz wtedy odżywkę czy maskę koloryzującą. Taką pielęgnację nakładasz po umyciu włosów i oprócz pielęgnacyjnego działania odświeża kolor. To dobry sposób na przedłużenie koloru pomiędzy wizytami u fryzjera.

Semi permanentna farba półtrwała zawiera pigmenty bezpośrednie, które oklejają włos na zewnątrz.
W zależności, na jakie włosy nałożysz taki produkt, będzie utrzymywać się do kilku myć.

Taka farba to dobry sposób na okolicznościową zmianę. Potrzebujesz czarnych włosów jak Wednesday? Niebiesko-różowych jak Harley Quinn? Nic prostszego.

Tutaj tez uprzedzam, że na włosach bardzo jasnych efekt może być trwalszy, niż producent przedstawia. Zwłaszcza na uwrażliwionych końcówkach.

Demi-permanentna farba do włosów

Jest to farba półtrwała, którą miesza się z aktywatorem o niewielkim stężeniu. Aktywator potrzebny jest, żeby delikatnie unieść łuski włosa.
Pigmenty bezpośrednie wnikają tylko pod łuskę, nie dostają się do wnętrza włosa. Farba demi-permanentna pokryje niewielką ilość siwych włosów i można nakładać ją na naturalne włosy. Farba ta używana jest do tzw. koloryzacji ton w ton, czyli włosy będą na tym samym poziomie kolorystycznym, ale zmieni się ich odcień. Farba demi może przyciemnić włosy, ale nie rozjaśni.

Demi-permanentne farby zazwyczaj nie zawierają amoniaku czy innej substancji alkalizującej, ponieważ tak jak wyżej, nie potrzeba mocno rozszerzać łusek włosa. Przez to, te farby są uważane jako delikatniejsze i nie drażnią ostrym zapachem.

Farba demi-permanentna utrzymuje się na włosach do ok. 20 myć. Co może być plusem, jak i minusem. Niebywałą zaletą jest to, że z każdym myciem kolor się wypłukuje i nie pozostawia linii odrostu, co będzie dobre dla Pań, które dopiero zaczynają przygodę z farbowaniem. Na włosach wcześniej rozjaśnionych ta trwałość koloru też może być krótsza.

Permanentna farba do włosów

Czyli trwała farba, która na włosach utrzymuje się do 6 tygodni. Trwałe farbowanie to proces, w którym amoniak (lub inna substancja alkalizująca) oraz nadtlenek wodoru (oksydant) działają razem, żeby podnieść łuskę włosa i zmienić strukturę melaniny i keratyny. Obie substancje biorą udział w tworzeniu się sztucznego barwnika i osadzają go wewnątrz włosa.
Trwała farba do włosów może rozjaśnić włosy, przyciemnić, możesz też wykonać koloryzację na tym samym poziomie, zmieniając tylko odcień.

Są też popularne farby trwałe bez amoniaku, ale czy są lepsze i zdrowsze? Pisałam o tym tutaj.

Trwała farba kryje siwe włosy do 100%. Tutaj nie ma odwrotu. Kiedy już raz pofarbujesz włosy farbą permanentną, one już nie będą takie jak naturalne. Ten kolor się nie zmyje, nie wypłucze do naturalnego. Kiedy są za ciemne- trzeba wykonać dekoloryzację. Nic to nie da, gdy nałożysz jeszcze raz jaśniejszą farbę. Sprawdziłam na sobie. Kiedy byłam w gimnazjum, pierwszy raz pofarbowałam sobie włosy na brąz i wyszły za ciemne. Chciałam to naprawić i nałożyłam jasny blond. Nic to nie dało, a rozjaśniłam je dopiero rok później, na praktykach w salonie.

Jeśli Twoje włosy wyszły za jasne, trzeba przyciemnić inną farbą (możesz użyć demi-permanentnej).

Na koniec,

Powiem Ci, że z trwałością każdej farby do włosów jest tak, że producent gwarantuje swoje, a w praktyce różnie bywa. Czynnikiem, który najbardziej wpływa na trwałość koloru, jest codzienna pielęgnacja włosów. To, jakich produktów używasz, jak ich używasz i jak często. Poza tym, działanie słońca, częste wizyty na basenie czy tak pozorna sprawa, jak twarda woda mogą też powodować szybsze wypłukiwanie się koloru.

Ściskam, Ada

3 Replies to “Semi-permanentna czy demi-permanentna? Która farba do włosów jest dla Ciebie ?”

  1. Dopiero co odkryłam ten blog, jestem pod wielkim wrażeniem ilości przydatnych informacji, które można tu znaleźć! Może i ja poproszę o poradę. W zeszłym roku pokusiłam się na rozjaśnianie włosów, bo zawsze marzyłam o chłodnym blondzie (naturalnie mam ciemny blond/jasny brąz z lekką siwizną). Kolor był udany, natomiast znacznie zmienił strukturę moich włosów. Z naturalnie śliskich i łatwych w czesaniu stały się tępe i koszmarnie trudne do rozczesywania i suszenia. Wcześniej używałam samego szamponu, a teraz bez odżywki i maski ani rusz. Był to dla mnie szok. Słyszałam, że rozjaśnianie niszczy włosy, ale nie wiedziałam co to dokładnie znaczy. To było dla mnie nie do zaakceptowania, dlatego zaczęłam zapuszczać włosy. Chciałam je pofarbować na kolor zbliżony do naturalnych, a następnie stopniowo podcinać i tylko farbować odrost. Udałam się do fryzjerki, niestety włosy wyszły rude! Fryzjerka stwierdziła, że najwidoczniej mam naturalną ciepłą barwę i stąd taki efekt. Zgłosiłam reklamację, zaproponowano mi przyciemnienie włosów, aby ukryć rude, lecz znowu klapa – wyszłam w prawie czarnych. W akcie desperacji pokusiłam się na internetowe metody rozjaśniania (bałam się dekoloryzacji, która podobno jest jeszcze gorsza od rozjaśniania), wybrałam sposób z witaminą C. Zadziałało tak, że włosy wróciły do wcześniejszego rudego koloru. Nie jest dobrze, ale przynajmniej nie wyglądam jak Wednesday Addams. Nadal chcę uzyskać efekt chłodnego jasnego brązu, ale obawiam się kolejnej wizyty u fryzjera, straciłam zaufanie. Czy dałabym radę sama pofarbować włosy w domu? Jak wspomniałam, nie chcę już rozjaśniać, a w składzie farb drogeryjnych jest podany oksydant, czy to jest to samo co utleniacz używany do rozjaśniania? Nie po to zapuszczałam włosy…. Już sama nie wiem co robić…

    1. Dzień dobry,
      Przykro mi, że to Cię spotkało.
      To, że kolor wyszedł rudy to źle dobrane produkty a nie „uroda Twoich włosów”. Za ciemny kolor to też wdarł się jakiś błąd ludzki. Ja radziłabym Ci pójść do innego fryzjera niż robić sama. Zawsze możesz pójść na konsultacje, powiedzieć swoją historię i wyczujesz czy jesteś w dobrych rękach.
      Farby drogeryjne mają w opakowaniu oksydant w zależności jak jasny kolor tak wyższe stężenie procentowe. Ale dokładnie jaki %oksy niestety nie podają. Można się tylko domyślać.
      Jeśli chodzi o salony to myślę,że cena idzie za jakością i samej uslugi i produktow na jakich pracują. Warto na to zwrócić uwagę. Powodzenia !

      1. Dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię, spróbuję znaleźć inny zakład fryzjerski, a najpierw dam trochę odpocząć włosom. Pocieszyło mnie potwierdzenie, że to nie wina moich włosów. Już się bałam, że nie będę w stanie uzyskać chłodnego jasnego brązu, bo moje włosy mają skłonność do rudego podczas farbowania. Mam nadzieję, że kolejna fryzjerka lepiej sobie z nimi poradzi.

Dodaj komentarz