Dlaczego włos po rozjaśnieniu jest żółty?

pigmenty na białym tle

Jak przebiega proces rozjaśnienia włosa? Jak sprawić, aby włos nie rozjaśnił się za żółto-pomarańczowo?

Poznaj pewną historię.

W pewnym miasteczku Włosy nieopodal skóry głowy, w swoim nowym domku włosowym zamieszkali Państwo Melanina. Żona Feo Melanina i mąż Eu Melanina. Ona w swojej ulubionej garsonce koloru żółto-czerwonego, on w garniturze czarno-brązowym, uwielbiali swój dom. Celebrowali wspólnie każdą chwilę, najlepsze były poranki i rozmowy przy porannej kawie . Choć z wyglądu i z charakteru zupełnie odmienni, kochali się bardzo. Feo Melanina lepka, mazista w sposobie bycia, o trudnej do rozjaśnienia mentalności. Charakterna babka. Eu Melaniana to typ który woli mieć spokój niz racje. O drobnej, ziarnistej budowie. Szybko ulega wpływom i rozjaśnieniom poglądów, zwłaszcza przez szwagra, o egzotycznym imieniu- Oksydant. 

Niestety historia Pańswa Melaniny nie ma hepi endu.
Pozbawiony uczuć szwagier Oksydant zabija Państwa Melanine, żeby odebrać im dom i przemalować go na inny kolor. O tyle, że z Eu nie ma najmniejszych problemów, bo ten szybko ulega jego wpływom to Feo walczy i nie zamierza się łatwo poddać. Choć i tak Oksydantowi idzie ta robota łatwiej, niż z byłą dziewczyną Trichosideriną, o płomiennych rudych włosach i piegach na buzi. 

I taką historią rodem z dobrego thrillera poznałaś_eś jak wygląda proces rozjaśniania włosów od środka.

Melanina to grupa pigmentów zawartych m.in we włosie. Dzieli się ona właśnie na na feomelaninę i eumelaninę.

Dlaczego włosy podczas rozjaśniania mają żółto-pomarańczową barwę?

Właśnie dlatego że pigment- feomelanina  w kolorze żółto-czerwonej jest trudny do usunięcia. Włosy zawierające dużą ilość feomelaniny rozjaśniają się przez odcienie rudości do odcieni złotych, ciepłych blondów. Włosy z przewagą eumelaniny rozjaśniają sie do zimnych odcieni blond aż do platyny. 

Włosy naturalnie rude posiadają jeszcze trzeci barwnik trichosiderinę, a ta jest super odporna na działanie utleniaczy. 

Czy jest sposób, aby uniknąć żółtych odcieni podczas rozjaśniania?

To jak włosy będą się rozjaśniać, zależy czy we włosie jest przewaga eumelaniny czy feomelaniny. Kwestia indywidualna, każdych włosów.

Natomiast najlepszy sposób na rozjaśnienie włosów z przewagą feomelaniny to… czas. Feomelanina jak trichosiderina potrzebuje znacznie dłuższego czasu działania nadtlenku wodoru aby się rozjaśnić.
Dlatego lepiej zastosować do rozjaśniacza niższe stężenie oksydantu, a wydłużyć czas trzymania go na włosach.

To też bezpieczniejszy sposób dla samych włosów, żeby uniknąć nieodwracalnego ich uszkodzenia.

No to tyle, krótko i na temat. Czy rozumiesz już skąd, po rozjaśnieniu ten żółty? Jeśli masz jakieś pytanie, pytaj w komentarzu 🙂

Ściskam, Ada

Dodaj komentarz