Co to jest CLEAR?

W palecie kolorów farb do włosów rzuca się w oczy, bo jest idealnie kryształowy. Uzyskanie takiego koloru to marzenie większości blondynek. Czy to oznacza, że wyjdzie na włosach właśnie taki? Kryształowy? Opisany jako clear lub numer farby 00.
Co to za farba? Do czego służy? Jak z nią postępować?

Do czego służy CLEAR?

Clear to transparentna, bezbarwna farba. Służy głównie do kreatywnej koloryzacji. Ta farba daje możliwość łączenia kolorów, bawienia się pigmentami. Ma też inne zastosowania, o tym zaraz.

Pigmenty to podstawowe kolory zamknięte w tubce farby. Jest pigment czerwony, niebieski, żółty, pomarańczowy, zielony. Możesz je dodawać do tonerów, farb, żeby wzmocnić odcień.
Takie pigmenty możesz łączyć też z farbą Clear.

Kiedyś ktoś bardzo prosto wytłumaczył mi działanie farby clear.

Wyobraź sobie ze clear to jogurt naturalny, a pigmenty to truskawki/ jagódki/ brzoskwinki co tylko pragniesz. Jeśli chcesz uzyskać np. jogurt truskawkowy, to dorzucasz tyle truskawek, ile masz ochotę. Im więcej truskawek tym kolor jogurtu jest intensywniejszy. Mniej truskawek to kolor jest subtelniejszy.

Jeśli masz jogurt truskawkowy o ładnym różowym kolorze, a dodasz do niego jogurt naturalny, to co się stanie ?

Kolor będzie bardziej blady. Rozcieńczysz go. Dodanie clear do farby rozcieńcza kolor.

Inne zastosowania koloru clear.

Jeśli dasz clear na długości I końce włosów, da to tylko nabłyszczenie. O ile wymieszasz go z niskim aktywatorem.
Kiedy dasz mocny aktywator (oksydant) może on podjaśnić włosy. Co za tym idzie, będzie cieplejszy odcień.

Tutaj możesz zauważyć kolejne praktyczne zastosowanie dla cleara. Kiedy włosy na długościach i końcach zostały za mocno przyciemnione lub za chłodno stonowane-to często zdarza się przy blondach. Możesz nałożyć wtedy clear z 6%, zobaczysz, jak włosy się „wyczyszczą”, rozjaśnią.

CLEARem można ściągnąć kolor?

To zależy od konkretnego produktu i marki. Farba clear z gamy farb zasadowych (trwałych) ma właściwości rozjaśniające. Farba clear z gamy farb kwaśnych i/lub półtrwałych nie rozjaśni włosów.

Fajnym rozwiązaniem dla brunetek jest nałożenie koloru ciemnego na odrost a na długości tylko clear z 3%. Jeśli to clear z gamy farb zasadowych. W ten sposób można przechodzić powoli do jaśniejszego odcienia włosów, kiedy jesteś zmęczona ciemnymi włosami. Efekt nie będzie spektakularny jak przy dekoloryzacji, ale subtelniej, delikatniej jesteś w stanie zejść do jaśniejszego koloru z każdym farbowaniem. To też bezpieczniejsze dla samych włosów.

Dlaczego na palecie clear jest kryształowo jasny?

„Pędzelki” włosów używane w palecie kolorów farb są w odcieniu platynowym. Dlaczego? Bo na takich włosach kolor wychodzi najlepiej i idealnie widać jego poziom kolorystyczny, temperaturę i składowe kolory w odcieniu. I kiedy na taki jasny „pędzelek” nałożysz clear, to nie przyciemni ani nie podjaśni włosów. Nadal będzie jasno, dodany jest tylko błysk.

Jak widzisz clear ma sporo zastosowań. Nie jest niezbędny do codziennej pracy w salonie. Jednak, kiedy załapiesz jego działanie, zaczniesz pracować z pigmentami, zobaczysz jakie cuda zaczniesz robić na włosach to już nic nie będzie takie samo. Pokochasz! Ja kocham. Co więcej jest to farba, która w salonie w którym pracuje jest zamawiana w dużych ilościach a i tak szybko znika 🙂

Ściskam, Ada

Dodaj komentarz